Drapacz lekarski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Drapacz lekarski

Drapacz lekarski (Cnicus benedictus) pochodzi z krajów śródziemnomorskich i południowo-wschodnich. Obecnie stwierdza się, że występuje zarówno rosnące dziko, jak i uprawiane w Europie Środkowej, południowych Stanach Zjednoczonych i częściach Ameryki Środkowej i Południowej.

Opis rośliny: Drapacz lekarski jest roczną owłosioną rośliną, która może wyrosnąć do 70 cm wysokości. Ma rozgałęzioną pięciokątną łodygę, liście są lancetowate z grzbietową krawędzią. Liczne kwiaty są żółte i rozmieszczone w głowie na czubku łodygi. Roślina kwitnie od maja do sierpnia.

Użyte części roślin: Wszystkie części powyżej ziemi są stosowane w medycynie naturalnej.

Drapacz lekarski – zastosowania terapeutyczne i korzyści

Drapacz lekarski zawiera lignany ( lniane naturalne roślinne związki), olejki eteryczne, taniny i minerały: wapń, potas, żelazo, magnez i mangan. Główną gorzką substancją jest cynina obecna w stężeniu 0,2 do 0,7 procent. Ziele to działa również słabo odkażająco wobec niektórych drobnoustrojów i części wirusów. Drapacz jest również stosowany w medycynie weterynaryjnej.

W greckiej medycynie ludowej zioło było stosowane w leczeniu malarii, a powszechne uważano, że roślina może leczyć choroby epidemiczne, takie jak odra, ospa wietrzna, ospa czarna, zaraza.

Ziele jest często stosowane w postaci herbat ziołowych, jako ziołowe środki na utratę apetytu, niestrawności (co nie jest związane z wrzodami), dolegliwości oddechowe, robaki jelitowe, zaparcia, wzdęcia, kolki, anoreksję i dolegliwości związane z złym stanem wątroby. A także ból głowy, zmęczenie i drażliwość.

Gorzką substancją znajdującą się w drapaczu lekarskim jest to, co sprawia, że ziele stymuluje apetyt i zwiększa trawienie poprzez zwiększone wydzielanie soków z gruczołów ślinowych, żołądka, trzustki, pęcherza żółciowego i jelit. Roślina stosowana jest również w leczeniu hemoroidów i zaparć oraz gruźlicy.

Ścisłe właściwości rośliny sprawiają, że jest dobrym lekarstwem na leczenie biegunki. Kiedy zioło stosowane jest w leczeniu biegunki, często łączy się z innymi ziołami o wysokiej zawartości garbników, takich jak Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria), Wiązówka błotna  (Filipendula ulmaria) i Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta).

Drapacz lekarski

Drapacz lekarski ma właściwości antybiotyczne dzięki zawartości cyniny, olejku eterycznego znajdującego się w roślinie. Może być stosowany do stymulowania układu immunologicznego. Ziele ma również właściwości moczopędne, które mogą okazać się przydatne w gorączce. Ziele może działać, jako lek wykrztuśny i może być stosowany przy infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie i grypa.

Roślinę stosowano przeciwko gronkowcowi złocistemu (Staphylococcus aureus) i pałeczkom okrężnicy (Escherichia coli) ze względu na właściwości bakteriobójcze. Zioło zawiera również substancje, które zgłaszano w celu zapobiegania HIV.

Drapacz lekarski stosowany jest tradycyjnie w leczeniu niektórych objawów menopauzy, łagodzących bolesne miesiączkowe, skurcze menstruacyjne i menstruacyjne bóle głowy, a także zwiększanie produkcję mleka u matek karmiących.

Uważa się, że roślina zwiększa krążenie krwi w mózgu i jest tradycyjnie używana w celu poprawy pamięci i koncentracji. A także do złagodzenia bólów głowy (zwłaszcza, jeśli jest to związane z złym stanem wątroby) i depresji.

W przeszłości zioło było popularnym lekarstwem na artretyzm, dne moczanową, reumatyzm, leczenie i oczyszczenie rany. Dodatkowo stosowano go w leczeniu odmrożenia stóp i półpaśca.

Do sałatek można dodać młode świeże liście, a młode głowy kwiatów mogą być spożywane w taki sam sposób jak karczoch (Cynara scolymus), który jest związany z rośliną. Korzeń można gotować i zjadać, jako warzywo. Drapacz lekarski służy także do wyrobu gorzkich likierów i był wcześniej stosowany w produkcji piwa.

Drapacz lekarski – dawkowanie i sposób podawania

Jako wywar: zalać dwie filiżanki wrzącą wodą w ciągu 1,5 do 2 g wysuszonego zioła i gotować na wolnym ogniu przez 5-10 minut. Podawać do trzech razy dziennie, najlepiej tuż przed posiłkiem. Zalecana całkowita dawka dobowa suszonego zioła wynosi 4,6 g.

Jako nalewka: Używać ciekłego ekstraktu (1: 1 w 25 procencie alkoholu) w dawkach od 1 do 3 ml lub od 3 do 6 ml mocnej nalewki (1: 4 w 25 procencie alkoholu).

Drapacz lekarski – działania niepożądane i interakcje

Nie było żadnych doniesień o skutkach ubocznych lub przeciwwskazaniach, gdy drapacz lekarski był użyty prawidłowo. Kobiety w ciąży i osoby z wrzodami żołądka powinny unikać tych ziół.

Podobnie jak w przypadku innych gorzkich ziół przyjmowanych w wyższych niż zalecane dawkach roślina może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, co może prowadzić do nudności, wymiotów lub biegunki.

Istnieje również teoretyczna możliwość, że ziele może powodować reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością na inne rośliny z rodziny astrowatych (powszechnie określane, jako rodzina aster, stokrotka lub słonecznik). Obejmuje to rośliny takie jak Arnika górska (Arnica montana), rumianek, Wrotycz pospolity (tansy) i krwawnik. Takie reakcje alergiczne są bardzo rzadkie, ale mogą wystąpić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...