Zioła na ból głowy – dobroczynne działanie ziół na ból głowy

zioła na ból głowy

Zioła na ból głowy są dobrym naturalnym sposobem na radzenie sobie z dokuczliwymi dolegliwościami. Zamiast zażywać leki farmakologiczne, można spróbować pomóc sobie w sposób prosty a skuteczny. Większość ziół po zaparzeniu ma delikatny smak, dzięki czemu wiele osób chętnie po nie sięga. Nie tylko w momencie ataku bólowego, ale także profilaktycznie, aby zapobiegać nawrotom tych trudnych do zniesienia doznań.

W przypadku silnego bólu trzeba skontaktować się z lekarzem, ale można wspierać organizm przyrządzając sobie regularnie zioła wyciszające ból głowy. Warto wiedzieć, że nie wszystkie zioła na ból głowy przygotowuje się w taki sam sposób. Należy sprawdzić na opakowaniu, jakie parzenie przynosi najlepsze efekty.

Przyczyny powstawania bólu głowy oraz objawy mu towarzyszące

  • Napięciowy ból głowy – powoduje przykre doznania nawet przy dotykaniu okolic czoła i tyłu głowy. Chory odczuwa ucisk, tępy ból i ma skołatane myśli. Przyczyną takiego rodzaju bólu są najczęściej stany napięcia psychicznego wywołanego pracą lub silnym zdenerwowaniem. Napięcie mięśni odczuwane jest w takich regionach ciała jak: kark, szyja, i głowa. Pochodzenie napięciowego bólu głowy związane także jest z czynnikami zewnętrznymi takimi jak: hałas, ostry zapach, oglądanie przez długi czas programów telewizyjnych lub podczas pracy przy komputerze.
  • Migrena – wywołuje bardzo silny ból głowy odbierany przez osoby chore jak pulsowanie i odczuwany jest z przodu głowy. Czasami ból występuje tylko po jednej stronie. Objawami towarzyszącymi migrenie jest nadwrażliwość na światło i odgłosy pochodzące z otoczenia. Ponadto obserwowane są zawroty głowy oraz wymioty, drętwienie kończyn.
  • Zapalenie zatok – powoduje pulsujący ból umiejscawiający się nad oczami, przybierający na sile w momencie schylania się albo kaszlu.
  • Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego – ból przemieszcza się od szyi aż do szczytu czaszki.
  • Choroby oczu – dolegliwości bólowe może spowodować zbyt duży wysiłek oka podczas korygowania zaburzonego widzenia danego obrazu, może on także uaktywnić się podczas długiego czytania.
  • Klaserowy ból głowy – pojawia się codziennie atak mocnego bólu trwający nawet do trzech godzin, takie napady bólowe umiejscawiają się zazwyczaj przy jednym oku, dodatkowymi objawami jest niedrożność nosa, łzawienie oka, opadanie powieki, wymioty.

Najskuteczniejsze zioła na ból głowy

  • Maruna, mięta, kora wierzby, rozmaryn – doskonale łagodzą objawy migreny, zapobiegając mdłościom, które często towarzyszą tej chorobie, poprawiają także przepływ krwi a także mają działanie przeciwbólowe. Bardzo eteryczna mięta znana ludzkości od wieków, wykazuje działanie zmniejszające napięcie mięśni powstałe w wyniku zmęczenia fizycznego lub zdenerwowania, które z kolei jest przyczyną bólu głowy. Można zioła używać także w formie olejków, nacierając miejsca w których odczuwany jest ból.
  • Melisa, kozłek lekarski – poprawiają napięcie mięśni i przynoszą ulgę przy dolegliwościach bólowych wywołanych zdenerwowaniem oraz zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa. Kozłek lekarski obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie, poprawia koncentrację uwagi, usuwa napięcie w obrębie mięśni ramion. Natomiast melisa nie tylko działa uspokajająco ale także łagodzi szumy uszne, napięcie przedmiesiączkowe które jest przyczyną bólu głowy.
  • Macierzanka pisakowa – służy do sporządzania kompresów, które po przyłożeniu na głowę w miejscach odczuwania bólu, szybko przynosi ulgę.
  • Miłorząb – reguluje swobodny przepływ krwi w naczyniach mózgowych, eliminując ból wywołany napadami migreny lub niedotlenieniem.
  • Nostrzyk żółty – posiada właściwości uśmierzające ból głowy, z jego naparu sporządzane są kompresy do zastosowania na bolące miejsca na głowie.
  • Kora wierzby białej, rumianek – wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, chętnie wykorzystywane do leczenia bólu w czasie infekcji wirusowych.
  • Korzeń pierwiosnka lekarskiego – spożywany w formie wywaru, doskonale łagodzi objawy migreny i bólu na tle nerwicowym.
  • Imbir – wywar posiada sprawdzone właściwości zapobiegające nudnościom i wymiotom, osoby zmagające się z migreną często z niego korzystają, ma on także dobroczynne działanie przeciwbólowe w przypadku spożycia zbyt dużej ilości jedzenia lub alkoholu.
  • Rumianek rzymski – posiada działanie przeciwzapalne i uspokajające, łagodzi migrenowe oraz nerwicowe bóle głowy.
  • Chmiel, szałwia, niepokalanek – posiada potwierdzone działanie hamujące ból głowy występujący podczas miesiączki oraz doskonale służy meteoropatom.
  • Lepiężnik różowy – stosowany jest w medycynie naturalnej na łagodzenie migrenowych bólów głowy posiada działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbólowe, wywar nie powinien być jednak przygotowywany w domu, lecz nabywany w gabinetach medycyny naturalnej.

Zioła na ból głowy najczęściej przygotowuje się w formie naparu i wypija tak jak herbatę.

Sposób przygotowania naparu:

Odmierzoną porcję ziół, które mogą stanowić liście, łodygi lub kwiaty, zalać przegotowaną wodą, przykryć i odstawić na kilkanaście minut do zaparzenia. Następny krok to odcedzanie i spożywanie pachnącego ekstraktu z ziół, który można pić zarówno na ciepło jak i na zimno, uważając aby nie doszło do jego sfermentowania. Wywary sporządzane są poprzez gotowanie ziół przez wskazany okres czasu.

Poszukiwanie naturalnych metod przynoszących ulgę w bólach głowy jest dobrym rozwiązaniem i ma zbawienny wpływ na cały ludzki organizm jest lepszą alternatywą niż farmaceutyki powodujące skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...