Głowienka pospolita – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Głowienka pospolita

Głowienka pospolita (Prunella vulgaris) prawdopodobnie pochodzi z Europy. Dziś występuje w większości krajów o odpowiednim siedlisku, w tym w Europie, Azji, Japonii i Ameryce Północnej. Wymaga wilgotnej gleby, ale znajduje się we wszystkich rejonach, w tym na murawach, krawędziach lasów, na poboczach i na pustkowiach. Preferuje obszary, które są w bezpośrednim świetle słonecznym, lub tylko częściowo zacieniowane.

Opis rośliny: Głowienka pospolita to roślina z rodziny astrowców, która obejmuje siedem znanych gatunków. Roślina wzrasta do około 30 do 40 cm, a następnie ma tendencję do upadku i kiełkowania korzeni. Ma twarde, czerwonawe łodygi, które rozgałęziają się w osi liści, a liście mają lancę, ząbkowane krawędzie i czerwone końcówki, mierzące od 5 do 8 cm. Długie do około 2,5 cm i szerokie. Najwyższa para liści jest niemal pod samym kwiatostanem. Liście pojawiają się parami po przeciwnych stronach łodygi.

Kwiaty mają kształt cylindryczny, a górny kwiat tworzy purpurowy kaptur, a dolny ma 3 płaty i kolor biały. Jest to hermafrodytyczne, co oznacza, że posiada atrybuty męskie i żeńskie.

Najbardziej użytecznymi składnikami Głowienki są:

Kwas betulinowy, d-kamfory, delfinidyna, hiperozyd, mangan, kwas oleanolowy, kwas rozmarynowy, rutynę, kwas ursolowy i taniny. Cała roślina jest lecznicza, jako alternatywna, przeciwbakteryjna, przeciwgorączkowa, antyseptyczna, przeciwskurczowa, ściągająca.

Ponadto roślina jest wiatropędna, moczopędna, obniżająca ciśnienie krwi. Stosowana z powodzeniem w nieżytach żołądka, jest także przeciwpasożytnicza i przydatna do leczenia ran.

Użyte części rośliny: Cała roślina jest używana.

Głowienka pospolita – zastosowania lecznicze i korzyści

Głowienka pospolita była używana od wieków, jako ziele lecznicze. Stosowano ją, jako rodzaj panaceum, ponieważ została uznana za leczenie wszystkiego, od drobnych skaleczeń, do krwawienia wewnętrznego aż po uzdrowienie. Używana jako alternatywna medycyna od stuleci na prawie każdym kontynencie na świecie, i na każde schorzenie znane człowiekowi.

Roślina była stosowana tradycyjnie, jako środek ziołowy w leczeniu biegunki, wysokiego ciśnienia krwi, gorączki, chorób serca i wątroby oraz wewnętrznego krwawienia.

Badania naukowe na temat tego zioła wykazały, że posiada działanie antybakteryjne, które hamuje wzrost Pseudomonas ( gram ujemnych biegunowo urzęsionych bakterii), E. Coli i Bacillus typhi (pałeczka duru brzusznego), a nadal trwają badania nad tym, czy to zioło można stosować w leczeniu cukrzycy, AIDS i raka.

 • Jako maść znalazła zastosowanie, w postaci ziołowego środka na krwawiące hemoroidy lub obrzęk żył odbytowych oraz ból i stany zapalne pochwy.
 • Głowienka pospolita jest używana na zmęczone, spuchniętych oczy oraz jako skuteczne zioło w leczeniu zapalenia spojówek.
 • Roślina sprawdza się, jako płukanka do jamy ustnej i gardła w celu łagodzenia bólów gardła oraz zmniejszenia obrzęku jamy ustnej, i węzłów chłonnych.
 • Herbatę zrobioną z tego zioła stosuje się w leczeniu lęku, depresji i wahań nastroju.
 • Dodatkowo stosowano głowienkę w leczeniu problemów związanych z wątrobą, nerkami i pęcherzykiem żółciowym. Obecnie nie ma badań naukowych w celu potwierdzenia skuteczności tych ziół w przypadku owych schorzeń.

Można zastosować maść z rośliny w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z wypryskami i łuszczycą. W przypadku otwartych urazów lub ran, można zrobić okład bezpośrednio w miejscu urazu, ponieważ uważa się, że zmniejsza lub zapobiega infekcji.

Głowienka pospolita – dawkowanie i sposób podawania

Głowienka pospolita może być przygotowana na wiele sposobów, w zależności od tego, jak będzie stosowana. Może być nawet używana, jako ziele sałatkowe.

Następujące zalecenia dotyczące dawkowania zostały przygotowane przez zielarzy.

 • Infuzja / Nalewka: Służy do zmniejszenia lub zatrzymania większości krwawień. Do jednej filiżanki wrzącej wody można dodać jedną lub dwie łyżeczki rozdrobnionych i suchych ziół leczniczych. Następnie trzeba pozostawiając je na 10 minut, aby się zaparzyły.
 • Zioło nie powinno być gotowane, alternatywnie, jeden lub dwa ml. wywaru leczniczego można podawać trzy razy dziennie.
 • Odwar: przygotowany jest ze świeżych płatków kwiatowych i stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, wysokiej temperatury ciała, lęku i niepokoju. Wywar jest często mieszany z chińską chryzantemą (ju hua) w celu bardziej skutecznego leczenia.
 • Okłady: Kruszone świeże liście mogą być nakładane bezpośrednio na rany lub użyte, jako opatrunek na małe skaleczenia i obtarcia, aby zapobiec infekcji.
 • Przemywanie oczu i płukanie jamy ustnej / gardła: przy zastosowaniu naparu z zioła.
 • Przyprawa ziołowa: kwiaty, liście i pędy mogą być posiekane i dodawane do zup, gulaszów i sałatek.

Głowienka pospolita – potencjalne skutki uboczne i interakcje

Głowienka pospolita było używana od wieków, jako panaceum. Nie ma zgłoszonych lub udokumentowanych poważnych działań niepożądanych lub interakcji z użyciem tego zioła zewnętrznie lub wewnętrznie. Nie zawiera substancji toksycznych, w żaden sposób nie może być uważana za trującą. Możliwe drobne działania uboczne obejmują zaparcia, zawroty głowy i osłabienie, ale objawy te nie są powszechne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...