Hemoroidy są to naczynia krwionośne w okolicy odbytu, które stają się niezwykle spuchnięte i nabrzmiałe głównie w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Ich wielkość zwykle waha się od ziarna grochu do wielkości winogron i może być wewnątrz odbytnicy lub wystawać przez odbyt.
Nie można w sposób jednoznaczny zdefiniować hemoroidów gdyż u wielu kobiet mogą się one różnić swoim wyglądem oraz objawami towarzyszącymi.
Hemoroidy mogą być swędzące i lekko niewygodne – albo wręcz bolesne. Czasami w konsekwencji powodować krwawienie z odbytu, a zwłaszcza w stolcu.
Hemoroidy są częste w okresie ciąży, w szczególności w trzecim trymestrze ciąży. Niektóre kobiety problem ten dotyka po raz pierwszy, gdy są w ciąży. Ale jeśli problem ten dotyczył ciebie już wcześniej zanim byłaś w ciąży to nie ma co liczyć iż właśnie w tym czasie hemoroidy się wchłoną.
W większości przypadków, hemoroidy, które powstały w czasie ciąży po porodzie w sposób powolny ale skuteczny zanikają w szczególności jeśli przestrzega się diety lekkostrawnej.
Dlaczego hemoroidy są częstsze w czasie ciąży?
Ciąża sprawia, że kobiety stają się bardziej podatne na hemoroidy, jak również żylaki w nogach, a czasami nawet w sromie, dzieje się tak z różnych powodów. Rozwijająca się macica wywiera nacisk na żyły miednicy i dolnej żyły głównej, który blokuje krew z kończyn dolnych. Może to spowolnić powrót krwi z dolnej połowy ciała, co zwiększa nacisk na żyły poniżej macicy i powoduje, że stają się bardziej rozszerzone lub obrzęk. Na skutek zastoju krwi w naczyniach może dojść do powstania skrzepu krwi, który jak korek zatyka naczynie, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi. Zakrzepicy sprzyja dodatkowo wzrost lepkości krwi w czasie ciąży.
Często przyczyną hemoroidów są zaparcia które stanowią częsty problemem w czasie ciąży. Ich występowanie może również spowodować lub pogłębić hemoroidy.
Ponadto, wzrost progesteronu w czasie ciąży powoduje ściany żył pracują słabiej, co pozwala im łatwiej puchnąć. Progesteron również przyczynia się do zaparć poprzez spowolnienie pracy przewód pokarmowy.
Jak uniknąć hemoroidów w ciąży
Jeśli niestety okazało się że jesteś bardzo podatna na hemoroidy w czasie ciąży, warto podjąć kroki które mogą doprowadzić do ich zminimalizowania lub całkowitego wyeliminowania. Oto kilka sposobów na walkę z hemoroidami:
- Przede wszystkim należy unikać zaparć. Konieczne jest zmiana diety na bogatą w błonnik (mnóstwo całych ziaren, owoców i warzyw), zaleca się picie dużo wody (osiem do dziesięciu szklanek dziennie), utrzymywać regularne ćwiczenia, nawet jeśli masz tylko czas na krótki, energiczny spacer. Jeśli zaparcia nie ustępują, należy zwrócić się do lekarza o pomoc. Nie czekaj ze stolcem jeśli odczuwasz taką potrzebę, nie zaleca się także zbyt długiego przebywania w toalecie z uwagi na ucisk tej części ciała która powoduje dyskomfort.
- Zaleca się w szczególności ćwiczenie mięśni Kegla – najlepiej codziennie. Ćwiczenie tych mięśni poprawi krążenie w okolicy odbytu i wzmocnić mięśnie wokół odbytu, zmniejszając szansę na wystąpienie hemoroidów. Jednocześnie ćwiczenia te pozwolą wzmocnić mięśnie wokół pochwy i cewki moczowej, które mogą pomóc odzyskać swoje ciało po porodzie.
- Należy unikać pozycji siedzącej lub stojącej przez długi okres czasu. Warto jest dość często zmieniać pozycję i pozostawać w ruchu. W domu, zaleca się leżenie na lewym boku podczas snu, czytania lub oglądania telewizji, aby odciążyć żyły odbytnicy co pomaga zwiększyć zwrot krwi z dolnej połowy ciała.
Co jeszcze mogę zrobić, aby uniknąć dyskomfortu
Zastosuj okład z lodu do obszaru zmienionego chorobowo. Lód może pomóc zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Okłady nie powinny trwać zbyt długo tak aby nie stały się przyczyną innego schorzenia.
Inną metodą która niektórym pomaga jest zanurzenie pośladków w ciepłej wodzie w wannie przez 10 do 15 minut kilka razy dziennie. Zaleca się stosowanie na przemian ciepłych oraz zimnych kąpieli.
Bardzo ważna rolę w walce z hemoroidami odgrywa higiena osobista. Dlatego bardzo dokładnie i delikatnie po każdym wypróżnieniu należy myć okolice odbytu. Ważne jest aby w tym celu stosować mało drażniące, bezzapachowe mydło które nie spowoduje dodatkowych niedogodności.
Pomocne w szczególności u kobiet w ciąży jest nawilżanie tkanek zmienionych chorobowo. Wiele kobiet decyduje się na wycieranie za pomocą suchych ściereczek wygodniejsze niż papier toaletowy. Można kupić chusteczki lecznicze z oczaru wirginijskiego, które są wykonane specjalnie dla osób z chorobą hemoroidową.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli podjęte własne działania prewencyjne ulgi nie pomagają – lub jeśli masz ostry ból lub krwawienie należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub położną.