Mniszek lekarski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

mniszek lekarski

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), mniszek pospolity można znaleźć w umiarkowanych regionach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Setki gatunków tego odpornego i korzystnego zioła znajdują się na półkuli północnej. Niektórzy botanicy uważają, że roślina pochodzi ze wszystkich umiarkowanych regionów półkuli północnej. Roślina rośnie na łąkach, pastwiskach, gruntach, piasku, żwirze, skałach, a nawet pęknięciach w betonie.

Najbardziej komercyjny mniszek jest uprawiany w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii iw Wielkiej Brytanii. Mniszek lekarski jest odporny, wieloletni, ściśle związane z cykorią (Cichorium intybus), może osiągnąć wysokość prawie 60 cm. Korzenie są mięsiste i kruche wypełnione białą mleczną substancją, która jest gorzka i lekko odurzająca. Błyszczące, pozbawione włosów liście są nieregularnie ząbkowane, podłużne lub owalne i lancetowate. Liście rosną w rozetce z mleczną koronką. Wcięte łodygi opadają do korzeni.

Żółte kwiaty rosną pojedynczo na prostej łodydze, która jest bezlistna, pusta, gładka i blado zielona. Może być zabarwiona na fiołkowy kolor. Kwiaty są wrażliwe na światło, otwarte rano i zamknięte wieczorem lub w przypadku pochmurnej pogody. Użyteczne leczniczo części rośliny to liście i korzeń.

Mniszek lekarski – właściwości lecznicze

Głównymi składnikami mniszka lekarskiego są: taraxacin, akryryna i taraxacerin, akrylowa żywica, inulina, gluten i potasu. Jest on także bogaty w witaminy A, C, D, B-kompleks, żelazo, magnez, cynk, potas, mangan, cholina, wapń i bor.

Leczenie takimi ziołami pozwala osiągnąć efekt, pobudzający wydzielanie żółci, alkalizujący, przeczyszczający, ściągający, moczopędny, tonizujący. Jest to ogólny stymulant, ale przede wszystkim lek na choroby układu moczowego. Uważa się, roślina jest, przeciwutleniaczem i środkiem przeciwrakowym.

W tradycyjnej medycynie chińskiej mniszka lekarskiego łączy się z innymi ziołami w leczeniu zapalenia wątroby, w celu zwiększenia odpowiedzi immunologicznej na infekcje górnych dróg oddechowych. W tym zapalenie oskrzeli lub zapalenia płuc, a także, jako miejscowe leczenie zapalenia sutków.

Gorzkie składniki mniszka lekarskiego, które są laktonami seskwiterpenowymi typu eudesmanolidu i germakranolidu. Są skuteczne, jako naturalne lekarstwo na dolegliwości trawienne, takie jak zespół jelita drażliwego.

Substancje zawarte w roślinie stymulują funkcje żołądka, wątroby i żółci, powodując wysoką diurezę i pomagając wyeliminować toksyny i metaboliczne odpady poprzez mocz. Mniszek lekarski był stosowany, jako naturalny środek przeciw nadwrażliwemu zapaleniu żołądka, niestrawności, i zapobieganiu powstawaniu kolki nerkowej. Działanie moczopędne pomaga również wyeliminować kamienie nerkowe.

Mniszek lekarski jest naturalnym środkiem zapobiegającym powstawaniu kamieni żółciowych. Jeśli kamienie żółciowe są już obecne, preparat ziołowy przygotowany z liści mniszka lekarskiego może nadal pomóc w rozpuszczeniu kamieni żółciowych i wspomaganiu ich eliminacji.

Roślina jest bogata w wapń, który jest niezbędny do wzrostu i wytrzymałości kości. Jest bogate w witaminę C i luteinę, chroniąca kości przed uszkodzeniem związanym z wiekiem. To nieuniknione upośledzenie jest często spowodowane przez wolne rodniki i postrzegane, jako kruchość kości, osłabienie i zmniejszona gęstość.

Mniszek lekarski – zastosowanie

Mniszek lekarski jest tradycyjnie używany, jako ogólny lek na zaparcia, w stanach zapalnych skóry, takich jak trądzik, wypryski i jako ziołowe lekarstwa na choroby takie jak łuszczyca. Tradycyjne zioła z mniszkiem lekarskim używane są do leczenia stanów artretycznych. W tym ciężkich stanów, takich jak zapalenie kości i stawów, zaburzenia takie jak dna moczanowa i przewlekły ból stawów. Roślina jest używana od wieków, jako ziołowe leczenie żółtaczki i żółknięcie skóry. Związane to jest z zaburzeniami czynności wątroby, marskością, zapaleniem wątroby.

Liść mniszka lekarskiego zalecany jest do naturalnego podtrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i zniwelowanie złego trawienia, stymulując krążenie krwi. Korzystne działanie wynika częściowo z wysokich stężeń potasu, wapnia, fosforu, żelaza i sodu w mniszku pospolitym. W okresie wiosennym liście i korzeń mniszka lekarskiego zaczynają produkować mannitol. Jest substancja stosowana w leczeniu stanów, takich jak nadciśnienie tętnicze lub osłabione serce. Właściwości przeciwzapalne mniszka lekarskiego sprawiają, że jest to przydatne, naturalne lekarstwo na stany zapalne i skurcze mięśni.

Sok z mniszka lekarskiego może pomóc chorym na cukrzycę poprzez stymulację produkcji insuliny z trzustki, utrzymując w ten sposób poziom cukru we krwi. Ponieważ mniszek lekarski ma właściwości moczopędne, zwiększają one oddawanie moczu u chorych na cukrzycę.  Pomaga usunąć nadmiar cukru z organizmu. Diabetycy są również narażeni na problemy z nerkami, dlatego właściwości moczopędne mniszka mogą pomóc w usunięciu osadu z nerek w wyniku zwiększonego oddawania moczu.

Mniszek lekarski – sposoby użycia

Napar z suszonych liści: 1 – 2 łyżeczki do herbaty, pić 3 razy na dobę. Przygotowanie: wlać gorącą wodę na wysuszony liście i zaparzać przez 5-10 minut.

Wywar z suszonego korzenia: 1/2 – 2 łyżeczki do herbaty, pić 3 razy na dobę. Przygotowanie: suszony sproszkowany korzeń połączyć z wrzącą wodą, pozostawić na 5-10 minut.

Nalewka z liści – (1: 5) w 30% alkoholu: 100-150 kropli, 3 razy dziennie.

Standardowy sproszkowany wyciąg (4: 1): 500 mg, 1 – 3 razy dziennie.

Nalewka korzeniowa (1: 2) świeży korzeń w 45% alkoholu: 100-150 kropli, 3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...