Bobrek trójlistkowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) jest rośliną wodną, bagienną, rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Roślina spotykana jest w mokrych siedliskach w bagnach, torfowiskach, wzdłuż brzegów stawów, jezior i rzek. Posiada ona piękne białe kwiaty z włoskami na płatkach.

Opis: Bobrek trójlistkowy należy do rodziny roślin bobrkowatych. To wieloletnia roślina, która może rosnąć od 15 do 30 cm wysokości (powyżej wody). Korzenie są grube, pełzające i mogą być przymocowane do podłoża lub swobodnie pływające w wodzie.

Kwiaty i liście łodygi są wyprostowane. Naprzemienne liście zbierane są w podstawie łodygi. Są grube, soczyste, mają długie i gęste łodygi. Kwiaty są białe z odrobiną różu, a nasiona okrągłe i rozpadają się na dwie połówki. Roślina kwitnie od maja do lipca. Zapach kwiatu przyciąga muchy i chrząszcze, a także pszczoły, do zapylania. Ta średniej wielkości roślina rozprzestrzenia się zwykle z mchem torfowiska w płytkich wodach.

Użyte części roślin: To liście, które są używane w medycynie naturalnej. Ziele jest bezwonne, ale ma bardzo gorzki smak. Liście są najlepiej zbierane pod koniec wiosny lub wczesnego lata i suszone przed użyciem temperaturze ok. 40 º C.

Bobrek trójlistkowy – zastosowania lecznicze i korzyści

Bobrek trójlistkowy zawiera gorzkie glukozydy, memantynę ( (znalezioną w liściach) i loganinę (znalezioną w korzeniach). Zawiera również niewielką ilość lotnego oleju i glikozydy flawonoidowe, hiperozydu i rutyny. W roślinie znajdują się także, kwercetyna i pochodne antrachinonu, w tym emodynę, aloes emodę i chrysofanol, wśród innych substancji i związków.

Roślina jest przeciwzapalna, ściągająca, kancerogenna, wiatropędna, przeczyszczająca, wspomagająca trawienie, moczopędna, przeciwwymiotna, nasenna, pobudzająca krążenie krwi w macicy, toniczna.

To silnie gorzkie zioło jest wykorzystywane w medycynie ludowej. Herbata ziołowa wykonana z liści stosowana jest tradycyjnie w przypadku nieregularnej menstruacji, w celu zwiększenia apetytu, zwiększenia wydzielania płynów trawiennych, niestrawności i zwiększenia absorpcji składników odżywczych.

Roślina jest ściśle związana z żółtą goryczką (Gentiana lutea) i zawiera podobne gorzkie glukozydy, chociaż jest znacznie mniej gorzka niż żółta goryczka i centuria pospolita (Centaurium erythraea).

Liście Bobrka trójlistkowego zawierają również różne taniny i flawonoidy i należy je stosować ostrożnie, aby uniknąć podrażnień przewodu żołądkowo-jelitowego. Roślina jest powszechnie stosowana w połączeniu z innymi ziołami leczniczymi. Najczęściej takimi jak nasiona selera (Apium graveolens) i wierzby białej (Salix alba).

Roślina osiąga skuteczne leczenie takich dolegliwości jak:

 • Suchy kaszel
 • Gorączka
 • Chorobach płuc
 • Migrena
 • Dna moczanowa
 • Zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów)
 • Reumatyzm
 • Zgaga
 • Osłabienie mięśni związane z przewlekłym syndromem zmęczenia.
 • Niedokrwistość.
 • Wspomagająco w leczeniu żółtaczki
 • Używanie rośliny pomaga przybierać na wadze
 • Zewnętrzne: na rany, wysypki skórne, zapalenie, świąd, wyprysk i obrzęk.

Bobrek trójlistkowy jest jednym z dawnych środków medycyny ludowej, na przykład w postaci herbaty wytworzonej z liści, mieszanej z krwawnikiem (Achillea millefolium) i miętą pieprzową (Mentha x Piperita), przeciwko grypie, nudnościom i grypie żołądkowej.

Bobrek trójlistkowy – lecznicze dawki

Podczas przygotowywania herbaty zaleca się stosowanie 1 lub 2 gramów suszonego zioła w dużej filiżance wrzącej wody i pozostawienie  do zaparzenia od 5 do 10 minut. Zwykłe dawkowanie to trzy filiżanki dziennie.

Wywar pobudzający trawienie i wzmacniający organizm, przygotowanie:

Pół łyżeczki suszonej rośliny zalać 1 szklanką wrzącej wody, ogrzewać doprowadzając do wrzenia, gotować na małym ogniu przez 3 minuty, odstawić na 10min. Przecedzić i pić 1 do 2 łyżek 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Jako ciekły ekstrakt (1: 1 w 25 procentowym alkoholu) 1 do 2 ml można podawać trzy razy dziennie i jako nalewkę (1: 5 w 45 procentowym alkoholu) 1 do 3 ml również trzy razy dziennie.

Dobrze sproszkowane liście używane są, jako środek zaradczy na gorączkę, a sok z świeżych liści na problemy ze skórą. Roślina mieszana z serwatką z mleka, jest stosowana, jako lekarstwo na chorobę moczanową.

Suszone liście są składnikami brytyjskiego tytoniu ziołowego. We Francji Bobrek trójlistkowy służy do przygotowywania tytoniu mającego pomóc chorym na astmę.

Obecnie roślina jest ceniona ze względu na swoją ozdobną wartość w stawach ogrodowych i obok stawów ogrodowych.

Bobrek trójlistkowy – możliwe skutki uboczne i interakcje

Bobrek trójlistkowy stosowany w dużych dawkach może powodować podrażnienie układu pokarmowego, skurcze, bóle brzucha, nudności, wymioty i działanie przeczyszczające.

Osoby cierpiące na biegunkę, dyzenterię, zapalenie okrężnicy lub wrzody układu pokarmowego powinny unikać stosowania tych ziół. Skutki mogą wynikać ze składnika kwasu salicylowego.

Nie przeprowadzono zbyt wiele badań dotyczących bezpieczeństwa i toksycznego efektu rośliny i do czasu uzyskania bardziej wiarygodnych danych dotyczących możliwych skutków ubocznych, zioła nie powinny być stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...