Zaburzenia miesiączki – cykl menstruacyjny, bolesna miesiączka i inne

Zaburzenia miesiączki

Zaburzenia miesiączki u niektórych kobiet powodują zaburzenie normalnego funkcjonowania. Jednak większość z nich przechodzi przez swoje miesięczne okresy łatwo z niewielkim dyskomfortem lub nie ma żadnych problemów. Ich okresy przypominają zegar, zaczynając i kończąc niemal w tym samym czasie każdego miesiąca, powodując niewiele więcej niż drobne niedogodności.

Niektóre kobiety doświadczają wielu objawów fizycznych i/lub emocjonalnych tuż przed i podczas miesiączki. Od ciężkich krwawień i nieoczekiwanych okresów do niekontrolowanych wahań nastroju, objawy te mogą zakłócać życie kobiety w znaczący sposób. Większość problemów związanych z cyklem menstruacyjnym ma proste wyjaśnienia, a istnieją różne opcje leczenia, aby złagodzić objawy.

Jak działa cykl menstruacyjny?

Okres menstruacyjny jest częścią cyklu miesiączkowego – co pewien czas przebiega seria zmian zachodzących w częściach ciała (jajników, macica, pochwa i piersi) średnio, co 28 dni. Niektóre cykle miesiączkowe są nieco dłuższe lub krótsze. Średni okres miesiączkowy trwa około pięciu do siedmiu dni.

Zaburzenia miesiączki – rodzaje

Jeśli jeden lub więcej objawów występujących przed lub w ciągu miesiączki powoduje problem, może powstać zaburzony cykl menstruacyjny. Obejmują on:

 • Nieprawidłowe krwawienie z macicy, które może obejmować ciężkie krwawienie miesiączkowe, krwawienie miesiączkowe (krwotok miesiączkowy) lub krwawienie pomiędzy okresami (nieregularne krwawienie miesiączkowe).
 • Bolesne miesiączkowanie.
 • Zespół przedmiesiączkowy.
 • Zaburzenie dyshormonalne przedmiesiączkowe.

Krwawienie jest uważane za ciężkie, jeśli zakłóca normalną aktywność. Utrata krwi podczas normalnego miesiączkowania wynosi około 5 łyżek stołowych, ale jeśli występuje ciężkie krwawienie miesiączkowe, może wynosić od 10 do 25 razy więcej, niż co miesiąc. Może być konieczne zmienianie tamponu lub wkładu, co godzinę, na przykład zamiast trzech lub czterech razy dziennie.

Ciężkie krwawienie miesiączkowe może być spowodowane:

 • Zaburzenia równowagi hormonalnej.
 • Nieprawidłowości strukturalne w macicy, takie jak polipy lub mięśniaki macicy.
 • Inne choroby.

Wiele kobiet z ciężkim krwawieniem miesiączkowym może obwiniać za ten stan hormony. Ciało może produkować zbyt dużo lub niewystarczającą ilość estrogenów lub progesteronu – znane, jako hormony rozrodcze – konieczne do prawidłowego cyklu menstruacyjnego.

Na przykład wiele kobiet z ciężkim krwawieniem miesiączkowym nie regularnie owuluje. Owulacja występuje, gdy jeden z jajników uwalnia jajeczko, około 14 dnia w normalnym cyklu menstruacyjnym. Zmiany poziomu hormonów pomagają w walce z owulacją.

Niektóre choroby mogą powodować ciężkie krwawienie miesiączkowe. Obejmują one:

 • Problemy tarczycy.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak choroba von Willebranda, choroby łagodnego do umiarkowanego krwawienia.
 • Idiopatyczna plamica małopłytkowa (ITP), zaburzenie krwotoczne charakteryzujące się zbyt małą ilością płytek krwi.
 • Choroby wątroby lub nerek.
 • Białaczka.
 • Leki, takie jak leki przeciwzakrzepowe, Plavix (klopidogrel) lub heparyna i niektóre syntetyczne hormony.

Inne warunki ginekologiczne, które mogą być odpowiedzialne za ciężkie krwawienia, obejmują:

Zaburzenia miesiączki – poronienie

 • Ciąża ektopowa, która występuje wtedy, gdy zapłodnione jajko zaczyna rosnąć poza macicą, zazwyczaj w jajowodach.
 • Infekcje.
 • Stan przedrakowy komórek macierzystych macicy.

Zaburzenia miesiączki – brak menstruacji

Kobieta może również doświadczyć przeciwnego problemu ciężkich krwawień miesiączkowych – czyli całkowity brak okresów menstruacyjnych. Ten stan, zwany bez miesiączki, lub brak miesiączki, jest prawidłowy przed okresem dojrzewania, po menopauzie i w okresie ciąży. Jeśli kobieta nie ma miesiączki i nie pasuje do jednej z tych kategorii, musi omówić ten stan z lekarzem.

Istnieją dwa rodzaje miesiączki: pierwotna i wtórna.

Pierwotna miesiączka jest rozpoznawana, jeśli dziewczyna ukończyła 16 lat i nie wystąpiła miesiączka. Jest to zwykle spowodowane przez jakiś problem w systemie hormonalnym. Czasami jest to spowodowane niską masą ciała związaną z zaburzeniami odżywiania, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub lekarstwami. Ten stan zdrowia może być spowodowany przez wiele innych rzeczy, takich jak problem z jajnikami lub obszarem mózgu zwanym podwzgórze lub nieprawidłowościami genetycznymi. Najczęstszym powodem jest opóźnione dojrzewanie przysadki mózgowej, ale należy sprawdzić inne możliwe powody.

Dodatkowo, problemy wpływające na przysadkę mózgową (takie jak podwyższone poziomy prolaktyny hormonalnej) lub tarczycy (w tym nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy) mogą powodować wtórną miesiączkę. Ten stan może wystąpić także w przypadku torbieli jajników lub usunięcia jajników.

Ciężkie skurcze menstruacyjne (bolesna miesiączka)

Większość kobiet doświadczyła skurczów miesiączkowych przed lub w trakcie ich okresu w pewnym momencie swojego życia. Dla niektórych jest to część regularnej rutyny miesięcznej. Ale jeśli skurcze są szczególnie bolesne i trwałe, nazywa się to bolesnym miesiączkowaniem i kobieta powinna skonsultować się z lekarzem.

Ból z powodu skurczów menstruacyjnych jest spowodowany skurczami macicy, wyzwalany przez prostaglandynę, substancje podobne do hormonów, które są wytwarzane przez komórki macierzyste krążące w krwiobiegu. Jeśli występuje ciężki ból miesiączkowy, można też mieć biegunkę lub sporadyczne uczucie słabości. To, dlatego, że przyspiesza się skurcz w jelitach, powodując biegunkę i obniżone ciśnienie krwi przez odprężanie naczyń krwionośnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...