Pierwsza miesiączka – rozpoczęcie, cykl menstruacyjny, wkładki

Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka poprzedzona jest fizycznymi oznakami. Chociaż dziewczęta różnią się od wieków, to, kiedy zaczynają swoje miesiączki i kiedy pojawiają się inne oznaki dojrzałości, porządek jest dość spójny. Dwie rzeczy, które są najbardziej związane z wiekiem, w którym dziewczyna rozpoczyna swoje pierwsze krwawienie może łatwo ocenić siebie: powiększanie się piersi i włosy pachowe. Jeżeli dziewczyna zaobserwuje takie zmiany prawdopodobnie rozpocznie miesiączkowanie w ciągu 3-6 miesięcy, jeśli jeszcze to nie nastąpiło.

Pierwsza miesiączka zazwyczaj zaczyna się między 11 a 14 rokiem życia. Może się zdarzyć tak wcześnie, jak w wieku 9 lub później w wieku 15 lat. Miesiączka jest znakiem że dziewczyna dorasta i staje się kobietą. Przed pojawieniem się pierwszej miesiączki może ona zaobserwować wydzielinę z pochwy (biały lub żółtawy płyn) jest to zwykle pewny znak, że pierwsza miesiączka jest już w drodze i powinna rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Wraz z rozpoczęciem okresu, ciało zmienia się. Zaczynają się rozwijać piersi, włosy łonowe i włosy pod pachami. A biodra zaczynają się rozszerzać. Miesiączka oznacza również, że jeśli dziewczyna będzie uprawiała seks z chłopakiem, może zajść w ciążę. Może nawet zajść w ciążę w miesiącu przed rozpoczęciem pierwszego krwawienia.

Kiedy dziewczyna dojrzewa, jej mózg sygnalizuje organizmowi wytwarzanie hormonów. Niektóre z tych hormonów przygotowują ciało każdego miesiąca do ewentualnej ciąży. To się nazywa cykl miesiączkowy. Hormony powodują, że wyściółka macicy staje się grubsza z dodatkiem krwi i tkanki. Jeden z jajników uwalnia jajko. To się nazywa owulacja. Jajko przesuwa się w dół do jednego z jajowodów w stronę macicy. Jeśli jajo nie jest nawożone plemnikiem mężczyzny, ciąża nie występuje. Podszewka macicy spada i wypływa z ciała przez pochwę. Wypływanie krwi i tkanki z wyściółki macicy to okres menstruacyjny (miesiączka).

Pierwsza miesiączka – rozpoczęcie

Na kilka dni przed rozpoczęciem pierwszej miesiączki dziewczyna może czuć się napięta lub niespokojna emocjonalnie. Mogą wystąpić bóle (skurcze) w okolicy brzucha, pleców lub nóg, które trwają kilka godzin lub dłużej. Piersi mogą być delikatne, i bardziej tkliwe.

Po rozpoczęciu miesiączki dziewczyna zauważy krew na bieliźnie lub podczas korzystania z łazienki. Przepływ krwi z pochwy jest zazwyczaj lekki na początku i może stać się z czasem intensywniejszy. W pierwszej kolejności krew może być zabarwiona na brązowo, a następnie może być bardziej czerwona. Miesiączka inaczej nazywana też menstruacją trwa zwykle od 3 do 7 dni każdego miesiąca.

Rozwój piersi „pąków”, może trwać od trzech do czterech lat, aby piersi się w pełni rozwinęły, ale można spodziewać się okresu około dwóch lat po rozpoczęciu się rozwoju piersi.

Ważne jest, aby dziewczyna mogła porozmawiać z inną dorosłą kobietą mamą lub z kimś, komu ufa, żeby uzyskać poradę na temat stosowania produktów kobiecych takich jak tampony lub wkładki. Tampon umieszcza się wewnątrz pochwy i jest dobry do użytku podczas pływania lub wykonywania innych czynności fizycznych. Podkład ma paski klejące, które pomagają trzymać się bielizny. Dziewczyna powinna regularnie zmieniać tampony i wkładki. Posiadanie miesiączki nie przeszkadza w wykonywaniu jakiejkolwiek czynności.

Jeśli u młodej kobiety, która rozpoczyna dopiero miesiączkowanie występują bolesne skurcze może rozpocząć przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ibuprofen lub naproksen). Jeśli kobieta jest w wieku poniżej 20 lat, nie powinna zażywać aspiryny. Aspiryna zwiększa ryzyko zespołu Reye, choroby, która wpływa na mózg i wątrobę.

Pierwsza miesiączka – cykl menstruacyjny kobiety

Miesiączka jest częścią cyklu menstruacyjnego, czyli od pierwszego dnia pierwszej miesiączki do następnej miesiączki. Zwykły cykl menstruacyjny dla nastolatek może wynosić od 21 dni do 45 dni. Przez pierwszy rok lub dwa lata cykl może nie być prawidłowy i czasami może go w ogóle nie być. Jeśli dziewczyna odchudza się, ćwiczy intensywnie lub przeżywa stres w swoim życiu miesiączki mogą być trudne do przewidzenia.

Każda dziewczyna powinna prowadzić kalendarz i zaznaczyć dzień rozpoczęcia każdego cyklu miesiączki. Pomoże to przewidzieć, kiedy będzie następny cykl miesiączkowy, jest również przydatne podczas wizyty u lekarza. Cykl miesiączkowy umożliwia zajście w ciążę. Czasami około połowy każdego cyklu jeden z jajników uwalnia jajeczko. W tym czasie może wystąpić lekki wyciek z pochwy lub plamienie.

Jeśli dziewczyna odbędzie stosunek płciowy w dniu owulacji lub na którykolwiek z pięciu dni przed nim, istnieje prawdopodobieństwo, że zajdzie w ciążę.

Jak są używane wkładki?

Wkładki noszone są wewnątrz bielizny, aby zbierać przepływ miesiączkowy. Są one w różnych rozmiarach, stylach i grubościach. Niektóre mają dodatkowy materiał po bokach zwanych „skrzydłami”, które składają się po brzegach bielizny, aby utrzymać wkład w miejscu i zapewnić lepszą ochronę.

Jak często należy zmienić podkładkę?

Należy zmienić wkład, co najmniej, co 4-8 godzin lub gdy tylko wydaje się pełny lub czuje się mokro i niewygodnie. Niektóre dziewczyny zmieniają podkłady za każdym razem, kiedy oddają mocz.

Jak są używane tampony?

Niektóre tampony mają plastikowy lub kartonowy aplikator, który pomaga przesuwać tampon na miejsce. Niektóre tampony nie mają aplikatorów i są wkładane tylko palcami. Krótki sznurek przymocowany do końca tamponu zwisa z pochwy, aby pomóc Ci go usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...