Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy przed okresem

Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może przydarzyć się każdej kobiecie, bez względu na wiek, jednak najczęściej pojawia się w związku z zaburzeniami produkcji hormonów. Objawy można szybko zlikwidować za pomocą leków oraz miejscowo działających środków.

Przyczyny suchości pochwy przed okresem

Suchość pochwy może wynikać z różnych czynników, takich jak przyjmowane leki przeciwalergiczne lub antykoncepcyjne, a nawet niektóre antybiotyki. Suchość pochwy mogą wywołać również inne leki stosowane w leczeniu układu moczowego lub likwidujące mięśniaki.

Problem suchości pochwy dotyka też kobiety w okresie przed menopauzalnym. Przyczyną w tych przypadkach są zaburzenia w wydzielaniu hormonów, głównie estrogenu, który odpowiada za elastyczność ścian pochwy oraz odpowiednie nawilżenie w pochwie. U kobiet w okresie przed menopauzą niedostateczna ilość hormonu powoduje nie tylko suchość pochwy, lecz również zanik śluzówki pochwy.

Problem z suchą pochwą pojawia się również u kobiet po porodzie i trwać przez okres karmienia piersią. Tutaj również jest to skutek spadku estrogenów, połączonych ze wzrostem stężenie prolaktyny, odpowiedzialnej za wydzielanie mleka.

U kobiet w wieku rozrodczym, suchość pochwy może pojawiać się przed datą spodziewanej miesiączki. W tym przypadku również winny jest obniżony poziom estrogenu.

Objawy suchości pochwy przed okresem

Suchość pochwy powoduje nieprzyjemne odczucie dyskomfortu, szczególnie podczas stosunku, który staje się bolesny, a przez to nieprzyjemny. Suchość w pochwie przed okresem może powodować ścieranie, podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej. W rezultacie pojawić się może ból, uczucie pieczenia, swędzenie i krwawienia z popękanych naczyniek krwionośnych. Sytuacja taka niesie ze sobą niebezpieczeństwo różnych infekcji grzybiczych lub bakteryjnych.

Często jest też na odwrót, kiedy to infekcje powodują suchość pochwy. Dlatego też w każdym przypadku pojawienia się suchości pochwy wraz z objawami towarzyszącymi, kobieta powinna udać się do lekarza ginekologa. Określi on czy problemem suchości pochwy jest spadek estrogenów przed okresem, czy może jest to objaw chorobowy.

Leczenie suchości pochwy przed okresem

Jeżeli w wyniku konsultacji lekarz ginekolog stwierdzi, że przyczyną suchości pochwy jest niedostateczna ilość estrogenów, wówczas zaleci odpowiednią kurację.

Jeżeli problem dotyczy kobiet przed menopauzą, wówczas lekarz przepisuje globulki lub krem z dodatkiem estrogenów, lub może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Kremy i globulki działają miejscowo, a dzięki zawartości hormonu, nie tylko likwidują suchość, lecz również pomagają zachować elastyczność ścian pochwy.

Najczęściej, szczególnie gdy problem dotyczy kobiet w okresie rozrodczym, zaleca się stosowanie dostępnych w aptece preparatów nawilżających, jak żele, kremy czy globulki. Działają miejscowo i mają wybitnie nawilżające działanie, za sprawą użytych składników, kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego oraz glikogenu. Preparaty te są najczęściej dostępne bez recepty, jednak silnie działające środki oraz te z zawartością hormonu, powinien zapisać lekarz.

Suchość pochwy przed okresem a seks

Suchość pochwy wywołuje nieprzyjemne uczuci ciągnięcia, kłucia oraz bólu, szczególnie nieprzyjemnie odczuwane są te dolegliwości podczas stosunku, Z tego względu wiele kobiet ogranicza seks do minimum lub całkowicie z niego rezygnuje. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wystarczy zastosować jeden z dostępnych na rynku żeli intymnych, które nawilżają pochwę i poprawiają komfort współżycia. Działają one miejscowo i powierzchniowo.

Na rynku dostępnych jest dużo tego typu środków. Lubrykanty mogą być sporządzone na bazie silikonu, gliceryny lub wody. Najmniej polecane są lubrykanty z gliceryną, gdyż są gęste, trudne do wypłukania i mogą powodować infekcje. Lepszym wyborem będą lubrykant silikonowe, lecz niektórych może drażnić ich gęstość i konsystencja.

Najlepszym wyjściem jest stosowanie żeli intymnych wodnych. Są one przede wszystkim bezpieczne, hipoalergiczne i bezzapachowe. Mogą być wzbogacone o łagodzące dodatki, składniki nawilżające oraz witaminy. Mogą ich używać osoby z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą, a nawet kobiety w ciąży.

Co może pomóc przy suchości pochwy przed okresem?

Przy suchości pochwy może pomóc zmiana trybu życia na bardziej higieniczny. Powinno się unikać przewlekłego stresu, który niekorzystnie odbija się na układzie hormonalnym. Wskazana jest aktywność fizyczna na umiarkowanym poziomie oraz stosowanie medytacji lub ćwiczeń relaksacyjnych.

Ważna jest również odpowiednia dieta zawierająca fitoestrogeny, będące roślinnymi środkami imitującymi kobiece hormony. Zawarte są one w soi oraz w mniejszym stopniu w innych roślinach strączkowych. Innymi źródłami fitoestrogenów są jabłka, gruszki, pestki dyni, słonecznik, siemię lniane oraz płatki owsiane. Dieta stabilizująca gospodarkę hormonalną powinna zawierać również ryby i oleje lub być uzupełniana o suplementy omega 3.

W przypadku, gdy suchość pochwy przed okresem stała się przyczyną infekcji, wówczas powinno się włączyć do leczenia globulki z probiotykami. Kobieta, która cierpi na suchość pochwy przed okresem, w czasie trwania miesiączki powinna zrezygnować ze stosowania tamponów, na rzecz zwykłych podpasek. Ważna jest też odpowiednia higiena osobista i stosowanie żeli do higieny intymnej o odpowiednim pH.

Suchość pochwy przed okresem to nie choroba, jednak wymaga od dotkniętej nią kobiety odpowiedniej uwagi, stosowania środków wspomagających oraz w razie konieczności skonsultowania się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...