Mięśniaki macicy – charakterystyka, objawy, leczenie i przyczyny

mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodnego rodzaju guzy, które zwane są inaczej włókniakami macicy. Powstają one z tkanki mięśniowej macicy. Usytuowane są najczęściej na jej ścianach i w początkowej fazie ich powstania rozwijają się bezboleśnie. Mogą występować pojedynczo, jednak mają tendencję do występowania w grupie.

Najczęściej mięśniaki dotykają kobiet starszych albo w średnim wieku, jednakże coraz częściej występują przypadki pojawiających się mięśniaków u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły. Dlatego tak istotna jest profilaktyka i odpowiednie badania.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są do końca znane i wyjaśnione. W ich przypadku cały czas snute są domysły. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Najczęściej mówi się o tym, że mięśniaki powstają na skutek:

 1. Czynników genetycznych – jeżeli matka bądź babcia kobiety miała problem z mięśniakami macicy, ta może być zagrożona.
 2. Niezdrowego odżywiania i leżącego trybu życia – fastfoody, szybkie tempo jedzenie i jedzenie byle czego może powodować mięśniaki macicy. Dodatkowo brak ruchu również sprzyja tej chorobie.
 3. Zaburzeń hormonalnych, na przykład zbyt wysokiego poziomu estrogenu bądź progesteronu.

Mięśniaki macicy – rodzaj

Mięśniaki macicy mogą występować pojedynczo albo w grupie. Zazwyczaj mają od 2 do 10 cm.

Można je podzielić na 3 grupy, w zależności od tego, jak są usytuowane w macicy:

 1. Mięśniaki podsurowicówkowe – charakteryzują się tym, że rosną na zewnątrz ściany macicy. Mogą powodować bóle krzyża, bóle nóg, uczucie pełnego pęcherza moczowego oraz zaparcia.
 2. Mięśniaki podśluzówkowe – rosną do środka macicy. Mogą powodować obfite miesiączki oraz nieregularne krwawienia z pochwy.
 3. Mięśniaki śródścienne – rosną w ścianie macicy, co oznacza, że powiększają macicę wzdłuż i wszerz. Mogą powodować bóle brzucha oraz uczucie ciężkości. Odpowiedzialne są także za obfite, bolesne miesiączki.

Mięśniaki macicy – objawy

Zazwyczaj w początkowej fazie mięśniaki rozwijają się bezobjawowo. W pewnym jednak momencie mogą pojawić się symptomy, które powinny nas zaniepokoić.

Należą do nich:

 • nieregularne miesiączki
 • bolesne miesiączki
 • bóle w podbrzuszu nieokreślonego pochodzenia
 • uczucie ciężkości
 • bóle kręgosłupa
 • krwawienia z pochwy
 • wyczuwalny ucisk na cewkę moczową
 • zaparcia
 • mogą prowadzić do niepłodności

Jeżeli pojawi się, któryś z wymienionych objawów, należy natychmiast udać do się do lekarza ginekologa w celu sprawdzenia, jaki jest tego powód. W zależności od usytuowania mięśniaka objawy mogą być różne, i inne narządy wewnętrzne może on uciskać. Poza tym wyżej wymienione objawy niekoniecznie muszą sugerować mięśniaki na macicy – może być to problem innego pochodzenia. Mimo wszystko należy udać się do dobrego specjalisty ginekologa.

Mięśniaki macicy – leczenie

Nie każdy mięśniak macicy leczony jest tak samo. Wiele zależy od jego wielkości, usytuowania, wieku pacjentki, tego czy pacjenta rodziła i czy jego obecność przebiega bezobjawowo.

Jeżeli mięśniak macicy nie jest duży i nie sprawia żadnych dolegliwości, leczenie nie musi być podejmowane. Jedynym wskazaniem są wizyty kontrolne, które mają za zadanie monitorować czy mięśniak nie rośnie, ponieważ niektóre z nich mają taką tendencję. Rosnące mięśniaki mają także większe szanse na to, że będą miały złośliwy charakter. Chociaż zdarza się to nieczęsto.

Według badań na 100% mięśniaków tylko 0,5% to mięśniaki mające charakter złośliwy.

Czasami stosowane jest leczenie farmakologiczne dobrane odpowiednio do danej pacjentki. Może to być między innymi leczenie hormonalne.

Jeżeli jednak mięśniaki macicy sprawiają ból albo są odpowiedzialne za nieregularne krwawienia – zazwyczaj lekarz podejmuje decyzję o operacji. Może to być histeroskopia wykonana poprzez brzuch bądź operacja wykonana przez macicę. W zależności od tego, czy kobieta wcześniej rodziła. Jeżeli nie bądź planuje mieć jeszcze dzieci – lekarz powinien wybrać taką metodę leczenia/zabiegu, która w jak najmniejszy sposób będzie ingerować w macicę.

Usunięcie operacyjne mięśniaków, niestety nie daje pewności, że nie będą one nawracać. Niestety część kobiet wykazuje tendencję do regularnego pojawiania się mięśniaków na macicy. W takim przypadku zazwyczaj lekarz zleca usunięcie całej macicy. Podobnie, jak  w przypadku starszych kobiet, które nie będą już starały się o dziecko.

Młode kobiety ze skłonnością do mięśniaków, powinny podjąć szybką decyzję o dziecku.

Mięśniaki mogą mieć charakter złośliwy, dlatego po usunięciu ich są badane pod tym kątem.

Inną metodą leczenia mięśniaków jest embolizacja. Polega ona na wstrzyknięciu do mięśniaka substancji odcinającej dopływ krwi. Po określonym czasie mięśniak obumiera. Ta metoda nie pozwala jednak na sprawdzenie, czy mięśniak ma złośliwy charakter.

Mięśniaki macicy – jak je sprawdzić

Nie każdy mięśniak macicy rozwija się objawowo.

Dlatego każda kobieta powinna regularnie uczęszczać do ginekologa i minimum raz w roku robić USG ginekologiczne. Tylko za jego pomocą można wykryć mięśniaki macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...