Zespół bolesnego miesiączkowania – objawy, przyczyny, leczenie

zespół bolesnego miesiączkowania

Zespół bolesnego miesiączkowania jest bardzo popularną dolegliwością dotykającą wiele kobiet. Znaczna część z nich podchodzi do niej lekceważąco, nie zdając sobie sprawy, że, może być przyczyną jakiejś poważniejszej choroby. Dlatego też warto zapoznać się z objawami, przyczynami, jak również leczeniem takiego schorzenia.

Zespół bolesnego miesiączkowania – objawy

Zespół bolesnego miesiączkowania objawia się ogromnym bólem w w podbrzuszu  podczas pierwszych 2-3 dni miesiączki. Jest on na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie w tym okresie. Poza bólem mogą występować również takie objawy jak nudności, zmęczenie, nerwowość, brak apetytu lub zbyt duży apetyt a oprócz tego zmęczenie, bóle i zawroty głowy.

Charakterystycznym objawem zespołu bolesnego miesiączkowania jest również bardzo obfite krwawienie, wywołujące dyskomfort u kobiet cierpiących. Również sama miesiączka występuje nieregularnie. Może się nawet zdarzyć, że wystąpi ona dwa razy w ciągu miesiąca lub raz na dwa miesiące. Wtedy już na pewno powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak.

Zbiór tych wszystkich objawów wpływa w taki sposób na funkcjonowanie organizmu, że kobiety nie mają często siły nawet wyjść z domu. Nie tyko odczuwają ból ale również występują częste zmiany nastrojów, niepokój, drażliwość a nawet różne stany lękowe, które nie występują pomiędzy miesiączkami. Tak więc dolegliwość ta wpływa nie tylko na funkcjonowanie samego organizmu, ale również na psychikę kobiety.

Zespół bolesnego miesiączkowania – przyczyny

W pierwszych trzech latach miesiączkowania zupełnie normalnym jest cierpienie na zespół bolesnego miesiączkowania i nie należy się znacznie przejmować takimi objawami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tym okresie poziom prostaglandyn- hormonów wywołujących skurcz naczyń i niedokrwienie macicy jest bardzo wysoki i wpływa na pojawienie się takiego bólu. Jeżeli jednak miesiączka wystąpiła powyżej trzech lat, to dolegliwość ta może być przyczyną innych poważniejszych chorób takich jak:

Zespół Ashermana – Schorzenie, które prowadzi do powstania biznowatych zrostów, które łączą przeciwległe lub sąsiadujące ze sobą obszary macicy i doprowadzają do zmniejszenia jej objętości.

Endometrioza – Jest chorobą na którą cierpią jedynie kobiety. Charakteryzuje się tym, że komórki wyściółki macicy rozprzestrzeniają się na inne organy jamy miednicy tworząc narośla i wszczepy. Skutkiem nieleczenia tego schorzenia może być przykładowo bezpłodność.

Niedoczynność tarczycy Choroba ta charakteryzuje się niedoborem hormonów tarczycowych. Jej objawów jest bardzo wiele ale zazwyczaj osoby cierpiące na to schorzenie, cierpią również na zespół bolesnego miesiączkowania.

Anomalie rozwojowe macicy – Jest to wada wrodzona i wiąże się z ukształtowaniem się nieprawidłowego kształtu macicy wśród kobiet. Często wada ta wpływa na bezpłodność u kobiet

Menopauza  Zespół bolesnego miesiączkowania może być również przyczyną zbliżającej się menopauzy czyli momentu, w którym miesiączki u kobiet zanikają. Kobiety nie mają na to żadnego wpływu, lecz również nie jest to nic groźnego.

Stres Zazwyczaj kobiety żyjące w ciągły stresie cierpią również na zespół bolesnego miesiączkowania. Stres wpływa na nasz organizm niszcząco a to jest jeden z jego objawów.
Niektóre z wymienionych chorób mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, których można uniknąć jeżeli stosunkowo szybko się przebadamy i rozpoczniemy odpowiednie leczenie pod kontrolą odpowiedniego lekarza. Pojawienie się zespołu bolesnego miesiączkowania powinno być powodem do niepokoju i do przebadania się. Zawsze lepiej wykluczyć poważniejsze choroby, niż zacząć leczyć się zbyt późno. Im wcześniej dana choroba zostanie wykryta przez lekarza, tym prościej będzie ją wyleczyć. Należy o tym pamiętać i kontrolować swoje zdrowie nie lekceważąc żadnych objawów.

Zespół bolesnego miesiączkowania – leczenie

Podstawą leczenie zespołu bolesnego miesiączkowania jest leczenie chorób, które schorzenie to wywołują. Jeżeli mowa tutaj o pierwotnie występującej dolegliwości, to podaje się leki zapalne, które wyrównują poziom hormonów w organizmie i wpływają na zanik objawów. Nie należy jednak samodzielnie decydować się na przyjmowanie takich leków, ponieważ mogą one wywoływać różne skutki uboczne.

Warto więc najpierw skontaktować się z lekarzem, który wszystko nam objaśni w tym temacie. Ważne jest również aby w jakimś stopniu wyeliminować stres z naszego życia. Taka dolegliwość przemęcza nasz organizm, który przestaje funkcjonować do końca prawidłowo. Stres pojawiający się już w trakcie miesiączki wpływa na nasilenie się jej objawów. Warto więc unikać sytuacji, które sprawiają że się denerwujemy.

Jeżeli w trakcie miesiączki wystąpi zespół bolesnego miesiączkowania, to nie warto wychodzić nawet z domu, albo przesilać organizm. Wpływa to w tak sposób, że ból będzie jeszcze silniejszy. Po prostu trzeba to przeczekać i wspomagać się lekami przeciwbólowymi. Ważne jest również uzupełnianie organizmu w witaminy, których sporo tracimy w trakcie miesiączki. Takie działania jednak nie wyeliminują samego problemu a jedynie wpłyną na zmniejszenie objawów schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...