Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji

Amputacja szyjki macicy

Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych przypadkach. Szyjka macicy może zostać usunięta w całości lub w części. Usunięcie części szyjki macicy nie przekreśla szans na rodzicielstwo ani na normalne życie.

Wskazania do amputacji szyjki macicy

Amputacja szyjki macicy najczęściej stosowana jest jako metoda leczenia nowotworu szyjki macicy, szczególnie w jego początkowej fazie. Pamiętać trzeba, że nowotwór szyjki macicy, jeżeli zostaje szybko wykryty, jest w pełni uleczalny. Niestety w przypadku raka amputacji podlega cała szyjka macicy. W leczeniu raka szyjki macicy w głębokim stadium zaawansowania oprócz szyjki macicy wycięci podlegają też macica, jajniki, jajowody oraz znajdujące się w pobliżu węzły chłonne. W tym przypadku oprócz operacji stosuje się również radioterapię oraz chemioterapię. Radioterapia jest metodą skuteczną w leczeniu raka, lecz powoduje skutki uboczne w postaci dysfunkcji jajników. Wybór metody leczenia dokonują razem lekarz i pacjentka.

Amputacja szyjki macicy przeprowadzana jest też w mniej poważnych przypadkach, lecz najczęściej wykonywane jest wówczas jej częściowe usunięcie. Leczenie chirurgiczne jako metodę leczenia wybiera się w przypadkach wydłużania szyjki macicy lub wypadaniu pochwy.

Zabieg amputacji doskonale sprawdza się również przy występujących łagodniejszych zmianach chorobowych szyjki, takich jak: pęknięcia poporodowe na szyjce, rozległe nadżerki, dużych torbieli retencyjnych, mnogich polipów, w przewlekłych stanach zapalnych szyjki macicy oraz w dysplazji, która jest stanem przedrakowym.

Amputacji szyjki macicy dokonuje się również w celach diagnostycznych, a operacyjnie usunięty fragment zostaje poddany badaniu histopatologicznemu.

Przed operacją amputacji szyki macicy

Amputacja szyjki macicy nie może być wykonana w przypadku czynnego stanu zapalnego w obrębie układu rodnego, dlatego należy dążyć do wcześniejszego wyleczenia wszelkich schorzeń lub stanu zapalnego w obrębie narządu rodnego.

Operacji nie wykonuje się również podczas miesiączki, dlatego najlepszym czasem na przeprowadzenie zabiegu jest moment po zakończeniu krwawienia.

Przed operacją wykonuje się badania diagnostyczne, cytologię i ewentualnie kolposkopię. Cytologia wskazana jest, gdy amputacja szyki macicy wykonywana jest z powodu leczenia zaburzeń statyki narządu rodnego. W przypadku, gdy pacjentka skarży się na inne dolegliwości, wskazane jest wykonanie szeregu dodatkowych badań.

Przebieg operacyjnego usunięcia szyjki macicy

W przypadku częściowego usunięcia szyjki macicy wycina się zmieniony chorobowo fragment szyjki oraz niewielką część tkanek zdrowych. Całkowita amputacja polega na wycięciu całej szyjki macicy wraz z górną częścią pochwy, ale z zachowanym trzonem macicy.

Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą i trwa od 30 minut do godziny, a po jego zakończeniu pacjentka pozostaje na obserwacji, do dnia następnego. Podczas zabiegu usuwa się zmienione chorobowo tkanki i zastępuje je śluzówką, łącząc za pomocą rozpuszczalnych szwów. Usunięty fragment szyjki przesyła się do badania histopatologicznego.

Po zabiegu amputacji szyjki macicy

Po zabiegu usunięcia szyjki macicy mogą wystąpić niewielkie plamienia. Pojawiające się krwawienie lub upławy są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Plamienia, a także niewielka bolesność może się utrzymywać do dwóch tygodni. Do niwelowania bólu zaleca się stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

Przez pierwsze cztery tygodnie po zabiegu obowiązuje zakaz współżycia. Należy przestrzegać zasad higieny osobistej oraz unikać zakładania tamponów. Po upływie miesiąca konieczna jest kontrolna wizyta lekarska, a w przypadkach amputacji z powodu istniejącego nowotworu kontrolne przeprowadzanie badań. Badania cytologiczne i kolposkopowe powinny być przeprowadzane w pierwszym roku po operacji, co 3 miesiące, a w latach późniejszych, co pół roku.

Amputacja szyjki macicy, a ciąża

Wiele kobiet boi się, że usunięcie szyjki macicy przekreśli ich szanse na zostanie matkami. Amputacja szyjki macicy nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, jednak może wpływać na jej przebieg lub stanowić problem z donoszeniem ciąży. Każdy przypadek jest inny, gdyż zależy między innymi od przebiegu operacji oraz ilości usuniętej tkanki. Jeżeli została usunięta szyjka w całości, wówczas kobieta może urodzić przedwcześnie. Usunięta szyjka macicy zwiększa też ryzyko poronienia. Dlatego kobieta po zabiegu amputacji szyjki macicy, powinna pozostawać pod opieką ginekologa przez cały okres ciąży, aż do porodu włącznie.

Poród u kobiet z usuniętą szyjką macicy przebiega zwykle bez problemów, jednak to do lekarza należy decyzja czy kobieta będzie rodziła naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie. W przypadku całkowitego usunięcia szyjki macicy lekarz często zaleca rozwiązanie przez cesarskie cięcie.

Amputacja szyjki macicy to nie wyrok, a w przypadku raka szyjki to nawet szansa na dalsze życie. Jest to zabieg inwazyjny, stwarzający możliwość normalnego życia, łącznie z posiadaniem potomstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...