Polipy macicy – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje

Polipy macicy

Polipy macicy to po prostu przerośnięta błona śluzowa o odpowiednim kształcie, którą można zobaczyć gołym okiem. Wyróżniamy dwa rodzaje polipów. Najczęściej występującym polipem jest polip uszypułowany, a trochę rzadziej polip bez szypuły. Polipy te różnią się wyglądem, diagnozowaniem i leczeniem. Uszypułowany ma szyjkę, natomiast bez szypuły jest kulistą zmianą, która wygląda jakby wychodziła ze środka ponad podłoże. Polipy mogą tworzyć się nam w każdym miejscu i są często dziedziczone.

Polipy macicy – przyczyny:

Konkretne przyczyny nie zostały ustalone, ale prawdopodobnie tworzenie polipów jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, dużą ilością estrogenów, stanami zapalnymi i czynnikami drażniącymi. Dotyczą najczęściej kobiet w wieku rozrodczym, ale nie jest to regułą. Można zachorować na nie w każdym wieku. Czasami bywają przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Rodzaje polipów macicy:

Wyróżniamy dwa rodzaje polipów macicy:

  • polip szyjki macicy (szyjkowy),
  • polip trzonu macicy (endometrialny).

Są całkiem inną przypadłością, są różne i zbudowane z zupełnie innych tkanek. Szyjkowy znajduje się w szyjce macicy i przeważnie nie ma poszerzonych gruczołów. Lekarz może je wykryć podczas standardowego badania ginekologicznego za pomocą wziernika. Endometrialny znajduje się w macicy, ma budowę z obecnymi gruczołami błony śluzowej macicy. Najczęściej tworzy się w okresie menopauzy, a wykryć go można tylko poprzez przezpochwowe badanie USG. Bardzo ważne jest, aby zbadać polipy w kierunku nowotworowym.

Polipy macicy – objawy:

Polipy dają często bagatelizowane objawy. Przede wszystkim kobieta nie powinna bagatelizować krwawień międzymiesiączkowych, po stosunku, badaniu, kiedy ich nie powinno być. Krwawienie między jedną miesiączką a drugą jest sygnałem, który może wskazywać na zmiany. Nadmiar śluzu również jest niepokojącym objawem, na który kobiety powinny zwrócić uwagę.

Polipy macicy zaburzają pracę błony śluzowej i zwiększają ilość śluzu. Do objawów dołącza czasami ropna wydzielina z pochwy spowodowana infekcją i zakażeniem błony śluzowej macicy i polipa oraz` ból, który zdarza się z reguły rzadko i przy polipach o dużych rozmiarach. Jest to ból rytmiczny, kurczą się wtedy mięśnie macicy próbując usunąć i wyrzucić z siebie polip.

Polipy macicy – diagnoza:

Jeśli na badaniu ginekologicznym zdiagnozowane zostaną polipy – lekarz opracuje plan leczenia.

Łatwiejsze i częstsze rozpoznanie i diagnozę stawia się w przypadku polipów szyjki macicy, gdyż są one łatwo widoczne gołym okiem przy użyciu wzierników dopochwowych. Dokładna diagnoza to podstawa dobrania prawidłowego leczenia. Najlepszym sposobem na to jest wziernikowanie macicy (histeroskopia). Lekarz zleca takie badanie, jeśli nie jest pewien i nie może postawić diagnozy po badaniu ginekologicznym i USG. Pozwala na dokładne określenie zmian błony śluzowej macicy, wielkości, ilości, położenia i ich charakteru. Podczas tego badania lekarz może pobrać wycinki zmian i poddać dokładniejszym badaniom. Badanie trwa około pół godziny i wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym pacjentki.

Polipy macicy – leczenie:

Jeśli zdiagnozowano polipa trzonu macicy wykonuje się łyżeczkowanie. Jest to klasyczna metoda pozwalająca na usunięcie zmian z jamy macicy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod stałą kontrolą anestezjologa. Materiał, który zostanie pobrany w trakcie zabiegu poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Po zabiegu łyżeczkowania kobieta jest zobowiązana do przestrzegania zaleceń lekarza oraz wzmożonej higieny okolic intymnych. Zostaje wdrożona kuracja antybiotykowa aby uniknąć zakażenia. Panie po łyżeczkowaniu przez kilka dni mogą odczuwać ból podbrzusza, który powinien samoistnie ustąpić.

Czasami ginekolog przed podjęciem się zabiegu usunięcia polipów postanawia wdrożyć kurację hormonalną. Leczenie trwa stosunkowo długo, około kilku miesięcy. Cały czas kobieta jest w stałym kontakcie z lekarzem, który nadzoruje cały proces leczenia. Leczenie hormonalne daje szanse wchłonięcia polipa, ale nie jest to gwarantowane.

Zdiagnozowany polip szyjki macicy zostaje usunięty najczęściej poprzez ukręcenie. Cały polip wraz z szyjką zostaje poddany badaniu histopatologicznemu. Upewnienie się, czy nie jest to zmiana nowotworowa, daje duże szanse wczesnego wykrycia nieprawidłowości i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

U kobiet w wieku menopauzalnym wszelkie polipy muszą zostać usunięte.

A jeśli badania histopatologiczne wypadły źle? 

Może się zdarzyć, że usunięte polipy, wysłane na badania histopatologiczne okażą się komórkami nowotworowymi. Lekarz proponuje wtedy usunięcie macicy, tzw. histerektomię. Histerektomia występuje w czterech typach. Częściowa polegająca na usunięciu trzonu macicy (miejsca, w którym dochodzi do zagnieżdżenia zarodka i rozwoju płodu). Całkowita polegająca na usunięciu trzonu macicy i szyjki macicy. Całkowita z usunięciem jajników i jajowodów polegająca na usunięciu trzonu macicy i szyjki wraz z jajnikami i jajowodami. Radykalna polega na usunięciu całkowitym macicy oraz górnej części pochwy i węzłów chłonnych. Histerektomię można wykonać dwiema metodami – laparoskopowo i klasycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...