Infekcje intymne – przyczyny, objawy, leczenie, jak uniknąć infekcji

infekcje intymne

Infekcje intymne to dość popularny i często zaniedbywany problem przez kobiety, które najczęściej po prostu się wstydzą. Są różne infekcje intymne, chociaż mają bardzo podobne objawy. Dlatego zamiast leczyć je na własną rękę, lepiej po prostu iść do specjalisty, ginekologa, który jest w stanie dokładnie rozpoznać rodzaj infekcji oraz dobrać do niego odpowiednie leczenie. Wyróżnia się takie infekcje jak: grzybica, chlamydioza, waginoza, rzęsistkowica, oraz opryszczka narządów płciowych.

Infekcje intymne – przyczyny

Przyczyną cierpienia na infekcję intymna przez kobietę są zaburzenia w mikroflorze, którą tworzy ponad sto różnych mikroorganizmów. Zaburzenia te powstają na przykład na skutek niewłaściwej higieny miejsc intymnych – mycie tych miejsc zwykłem płynem do mycia – zamiast specjalnym, przeznaczonym właśnie do tych partii ciała.

Niedobrze jest także kiedy ktoś za często się myje. Kąpiel kila razy dziennie może wypłukiwać potrzebną florę bakteryjną, może to dotyczyć całego ciała. Problemy u kobiety pojawiają się także kiedy często zmienia partnerów seksualnych (co może nieść za sobą o wiele groźniejsze choroby, a nie tylko infekcje intymne). Jeżeli kobieta poddawała się różnym zabiegom ginekologicznym, także może mieć problemy w sferze intymnej.

Równowagę w mikroflorze mogą także zaburzyć antybiotyki lub też doustnie przyjmowana antykoncepcja. Częsta zdarza się również, że kobiety w ciąży albo w przechodzące menstruacje borykają się z różnymi infekcjami. Do powstania infekcji intymnych często również przyczyniają się zbyt częste wizyty na basenie – zagrożeniem jest wtedy woda z chlorem lub innymi środkami chemicznymi używanymi do dezynfekcji. Takich przyczyn jest o wiele więcej. Tak naprawdę należy uważać na wszystko co ma kontakt z miejscami intymnymi.

Infekcje intymne – objawy

Dla każdej kobiety znakiem, że czas udać się do ginekologa powinny być różnego rodzaju upławy – mogą być one białe albo żółtawe. Jeżeli dodatkowo odczuwalny jest świąt lub pieczenie, a także nieciekawy pach (niektórzy określają to jako rybi zapach) koniecznie trzeba się udać do lekarza specjalisty. Innym objawem może być też ból w trakcie stosunku oraz oddawaniu moczu. Podczas infekcji miejsca intymne mogą się także zaczerwienić.

Infekcje intymne – leczenie

Leczenie różnych dolegliwości przebiega w inny sposób. Na przykład kiedy kobieta cierpi z powodu grzybicy pochwy zazwyczaj lekarz zaleci jej używanie kremów albo globulek dopochwowych. Istnieje dużo różnych środków – jedne są mocniejsze, inne słabsze, jedne są przeciwwirusowe, a inne przeciwgrzybiczne. Wszystko zależy od typu i siły infekcji.

Do wyleczenia chlamydiozy oraz rzęsistkowicy potrzebny jest odpowiedni antybiotyk, zwykle przyjmowany doustnie. Inaczej niż poprzez antybiotykoterapię (doustna lub dopochwową) nie wyleczymy również waginozy bakteryjnej. Należy pamiętać, że kuracja nie powinna ominąć partnera kobiety. w przeciwnym razie dojdzie do ponownego zarażenia tuż po kolejnym stosunku.

Niebezpieczeństwo płynące z niewyleczonych infekcji

Nie należy ignorować powstałej infekcji intymnej, ponieważ może ona powodować różne konsekwencje zdrowotne. i tak na przykład nieleczona rzęsistkowica doprowadzi do poważnego zapalenia pochwy lub pęcherza, a w skrajnych przypadkach dochodzi także do bezpłodności. Jeżeli kobieta w ciąży nie wyleczy się z tej infekcji może spodziewać się wcześniejszego porodu, co może mieć różne, nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia i życia jej dziecka.

Tym samym dla kobiety ciężarnej może skończyć się zaniedbana waginoza grzybicza, a dodatkowo także, co dotyczy już nie tylko kobiet w ciąży, dochodzi do zapalenia pochwy, stanów zapalnych gruczołów Bartholina (występują wtedy między innymi: guzy w pochwie oraz powodują mocny ból w okolicy podbrzusza), a także zapalenia błony śluzowej oraz przydatków.

Grzybica nie ma aż tak poważnych konsekwencji jednak niewyleczona lub tylko zaleczona lubi powracać przyjmując przy tym coraz ostrzejszą postać. Natomiast niewyleczona chlamydioza powoduje liczne stany zapalne okolic intymnych, w wyniku, których zostają uszkodzone jajniki, co jest prostą drogą do bezpłodności.

Jak uniknąć infekcji intymnych?

Tak jak już wcześniej było wspomniane infekcję intymną może wywołać wszystko co ma kontakt z okolicami intymnymi. Warto więc szczególnie zadbać o te miejsca. Najlepiej przemywać je specjalnym do tego płynem do dwóch razy dziennie, a także po stosunku. Nie powinno się do tego używać żadnej gąbki gdyż na niej mogą znajdować się różnego typu bakterie.

Najlepiej więc przemywać te miejsca ręką (tylko na zewnątrz). Do wytarcia okolic intymnych należy używać osobnego ręcznika, którego pod żadnym pozorem nie wolno ani nikomu pożyczać, ani używać czyjegoś. Częste i długie kąpiele, zwłaszcza z użyciem aromatyzowanych olejków, także nie jest dobre.

Ważny jest także wybór bielizny, która powinna być oczywiście czysta oraz przewiewna. Szczególną ostrożność powinna zachować każda osoba, która korzysta z publicznych toalet, najlepiej używać jednorazowych podkładów higienicznych. Zalecane jest zjadanie od czasu do czasu jogurtu naturalnego, który pomaga utrzymywać florę bakteryjną w normie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...