Ból – rodzaje bólu, przyczyny i sposoby leczenia bólu

ból

Ból to objaw, który może być spowodowany wieloma przyczynami, różniącymi się nierzadko od wieku osoby go doświadczającej. Gdy ból trwa zbyt długo nie należy go bagatelizować ponieważ może być on przyczyną poważniejszych urazów lub chorób.

Ból – rodzaje bólu

Istnieje wiele rodzajów bólu. Nagły, ostry ból może sygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś złego, zmuszając do znalezienia jego przyczyny. Trwa najczęściej dość krótko – przy zapaleniu wyrostka, bólu zęba czy ucha. Ból przewlekły (chroniczny) – może być oznaką wielu chorób i schorzeń, takich jak między innymi: migreny, zwyrodnienie stawów, choroby reumatyczne, a także te o podłożu neurologicznym. Ten rodzaj bólu, mimo tego, że dokucza bez przerwy znacznie osłabia organizm. Często bywa przyczyną dezorganizacji życia codziennego – powoduje zmęczenie, ogólne rozbicie, rozdrażnienie, brak apetytu, senność, a nawet depresję. Pojawia się kilka razy w tygodniu lub w miesiącu, ale najczęściej codziennie na kilka godzin.

Przyczyny bólu

Tak, jak wspomniano wcześniej przyczynami bólu mogą być różnego rodzaju podrażnienia. schorzenia i choroby, jest ich zatem bardzo wiele. Przyczyną niektórych mogą być uderzenia (ból nogi, ręki, głowy, palca), infekcje (ból głowy, zatok, ucha), nadciśnienie tętnicze, wady wzroku, stres, nadwaga, a nawet dźwiganie zbyt ciężkich rzeczy, nagłe schylenie, czy zbyt długie spędzenie czasu w jednej pozycji np. siedzenie przed komputerem. Chociaż to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej.

Ból jest zjawiskiem złożonym i trzeba również zwrócić uwagę na to, że każdy odczuwa go inaczej. Dany bodziec u jeden osoby może być przyczyną bardzo silnego bólu, podczas gdy inna osoba może go zupełnie nie odczuwać. Ludzie różnią się od siebie tolerancją i wrażliwością na ból, próg bólu jest kwestią indywidualną. Przyczyną może być także pora dnia – ból silniejszy jest najczęściej w nocy, pogoda – powszechnie znany jest ból na zmianę pogody, hormony – wysoki poziom testosteronu i progesteronu wpływa na łatwiejsze znoszenie bólu czy nastrój – stres sprawia, że dolegliwości odczuwamy silniej.

Leczenie bólu

Ból trzeba zwalczać, chociaż nie zawsze jest to łatwe i szybkie. Gdy dokucza nam ból przewlekły trzeba walczyć nie tylko z nim samym, ale przede wszystkim w jego przyczyną, nierzadko chorobą. Dzięki temu chory będzie mógł prowadzić normalne życie. Kiedy bólu nie da się pozbyć „od ręki” można przynajmniej podjąć działania mające na celu złagodzenie go. Obecnie istnieje wiele metod pozwalających na osłabienie bólu.

Najpopularniejszą metodą jest tu farmakologia, czyli tabletki przeciwbólowe. Sięgamy po nie często bez konsultacji z lekarzem ponieważ wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Wybierając leki o działaniu przeciwbólowym nie zawsze zdajemy sobie sprawie ze skutków obocznych, jakie może wywołać ich ewentualnie przedawkowanie. Dlatego zawsze trzeba zapoznać się z treścią ulotki, która informuje jak i kiedy zażywać dany lek. Warto poznać również jakie są przeciwwskazania. Warto również zwrócić na fakt, że zażycie większej dawki środka przeciwbólowego nie wpływa na wzrost jego skuteczności, dlaczego przekraczanie zalecanej dawki może mieć odwrotne od zamierzonych skutki.

Ból – leki

Jednak należy pamiętać, że aby lek rzeczywiście pomógł, a nie zaszkodził, musi być dobrany indywidualnie – jedynie wtedy może być skuteczny i bezpieczny dla naszego organizmu. Wato więc zgłosić się do lekarza, powinien podjąć działania mające na celu ustawienie odpowiednich leków, bądź tez terapii przeciwbólowych.

Kiedy jednak nie widać postępów w leczeniu warto zgłosić się do nowoczesnej, specjalistycznej poradni leczenia bólu (w Polsce działa ich ok 80.), która pomaga w leczeniu przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

Istnieje również wiele alternatywnych metod leczenia bolesnych dolegliwości, należy do nich między innymi fizykoterapia oferująca ćwiczenie relaksujące, rozciągające oraz wzmacniające liczne partie mięśniowe. Fizykoterapia wpływa na poprawę ukrwienia, łagodzi bóle towarzyszące chorobom zwyrodnieniowym, a także zmniejsza będące nierzadko przyczyną bólu napięcie mięśni.

Skuteczne działanie w leczeniu bólu ma także psychoterapia, a także metody stosowane w medycynie niekonwencjonalnej – akupunktura i ziołolecznictwo.

Domowe sposoby na ból – zdrowy styl życia

Dolegliwości bólowe można złagodzić także za pomocą domowych sposobów. Wato wrócić uwagę na zdrową dietę – ograniczyć spożywanie alkoholu, białego rafinowanego cukru oraz niezdrowych tłuszczów, zwiększyć spożywanie odpowiedniej ilości płynów i błonnika. Należy zadbać także odpowiednia ilość dobrej jakości snu i ograniczenie stresu – w tym przypadku idealnie może sprawdzić się codzienna medytacja lub joga oraz poświęcenie większej ilości czasu na uprawianie hobby. Relaksacja może mieć zbawienny wpływ na organizm, a przede wszystkim zmniejszać dolegliwości bólowe.

Ogromne znaczenie mają systematycznie wykonywane ćwiczenia fizyczne, albo przynajmniej regularne spacery, a także utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...