Przewlekły ból głowy – przyczyny występowania przewlekłego bólu głowy

przewlekły ból głowy

Przewlekły ból głowy przywodzi codziennie do placówek zdrowia obolałych pacjentów, którzy nie znają podłoża występowania tak silnych dolegliwości, znacznie zaburzających ich normalne funkcjonowanie. Duże grono chorych nadużywa leków przeciwbólowych, które nie leczą, lecz chwilowo uśmierzają ból.

Charakter występowania bólu jest różny może on trwać kilka dni lub pojawiać się codziennie i trwać na przykład godzinę lub kilka godzin. Ból sam w sobie może stanowić chorobę lub być pochodną od innego schorzenia toczącego się w organizmie człowieka na przykład w przypadku guza mózgu, zapalenia zatok lub nadciśnienia tętniczego.

Rodzaje przewlekłego bólu głowy i przyczyny występowania

Pojawienie się dolegliwości bólowych w obrębie głowy jest spowodowane podrażnieniem zakończenia nerwów bólowych znajdujących się w okolicy głowy. Najczęściej taki stan wywołany jest rozciąganiem się mięśni, opon, nerwów, żył. Czynnikami sprzyjającymi powstawania bólu jest otyłość, nadużywanie kawy, depresja, bezsenność oraz nadczynność tarczycy.

Przewlekły ból głowy – rodzaje:

  • Przewlekły napięciowy ból głowy – wzrost napięcia mięśni skroniowych i potylicznych, ze wzmożonym napięciem emocjonalnym, zespołem nerwicowym lub stanami obniżonego nastroju
  • Przewlekły migrenowy ból głowy – najczęściej zlokalizowany jest po obu stronach głowy, nie przybiera na sile podczas wykonywania prac fizycznych. Chorzy na tą postać migreny są zazwyczaj zmęczeni i mają złe samopoczucie. Bodźcem do ujawnienia się migreny jest stres, uraz głowy, przeziębienie, zapalenie opon mózgowych, nadciśnienie tętnicze krwi, menopauza, nadużywanie leków przeciwbólowych.
  • Przewlekłe naczyniowe bóle głowy – towarzyszą choremu borykającemu się z nadciśnieniem tętniczym i występują najczęściej rano po przebudzeniu się, oraz przy znacznym wzroście ciśnienia. Innym podłożem chorób naczyniowych jest zapalenie tętnicy skroniowej. Powoduje silny, jednostronny i pulsujący ból głowy w skroniach, dodatkowymi objawami jest wysoka temperatura ciała i zaburzenia widzenia.
  • Codzienny uporczywy ból głowy – przebyta infekcją grypową, zabiegi chirurgiczne, silny stres, wada wzroku, nadciśnienie śródgałkowe, nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych
  • Pourazowy ból głowy – pojawia się w wyniku uderzenia lub zranienia głowy, jego podłożem są zaburzenia w krążeniu mózgowym i na powierzchni czaszki. Nasilenie dolegliwości bólowych może spowodować kaszel, kichanie i czynności fizyczne.
  • Przewlekły ból głowy po operacyjnym otwarciu czaszki w celu uzyskania dostępu neurochirurgicznego do mózgowia. Ból występuje najczęściej po jedne stronie głowy, ponadto odczuwane jest łzawienie, zaczerwienie oka, wodnisty wyciek z nosa.
  • Stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zębów i przyzębia.

Inne czynniki powodujące odczuwanie przewlekłego bólu głowy to: ból głowy pochodzący od kręgosłupa szyjnego, choroby infekcyjne, zakażenia bakteryjne, choroby nerek, zaburzenia psychiczne.

Przewlekły ból głowy – objawy

  • Przewlekły napięciowy ból głowy – odczuwany jest często i może trwać tylko minutę lub nawet kilka dni. Chory odbiera dolegliwości bólowe po obu stronach głowy a zasięgiem obejmuje całą głowę. Ten rodzaj bólu chory odczuwa, jako tępy ucisk i ściskanie, co bardzo przeszkadza podczas wykonywania czynności wymagających użycia siły fizyczne. Niektóre dolegliwości podobne są do bólów migrenowych gdyż odczuwane są mdłości oraz zbytnia wrażliwość na światło i hałas. Przyczyną pojawienia się bólu może być: zmęczenie, miesiączka, czynniki atmosferyczne, wzmożone napięcie mięśni twarzy, ból nasila się podczas płaczu i kaszlu.
  • Przewlekły codzienny ból głowy – rozpoczyna się ostrym bólem i trwa nieprzerwanie przez pewien czas. Osoba chora odbiera dolegliwości bólowe, jako rozpierające, ściskające, które przechodzą w fazę bólu łagodniejszego. Ten rodzaj przewlekłego bólu głowy może znikać samoczynnie nawet bez zastosowania leczenia, jednak może być tak, że ból nie mija mimo wdrożenia dosyć intensywnego leczenia farmakologicznego.

Diagnostyka i leczenie przewlekłego bólu głowy

Każda wizyta u lekarza rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego pacjent opisuje swoje dolegliwości, określa obszar występowania bólu i czas jego trwania. Ludzie z przewlekłym bólem głowy często zgłaszają się do neurologa, który przeprowadza badanie neurologiczne. Gdy pojawi się podejrzenie o istnieniu nieprawidłowości, lekarz zleca dodatkowe badania.

Najczęściej jest to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie, dodatkowo pacjent może otrzymać skierowanie na RTG kręgosłupa szyjnego. Nie bez znaczenia są badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi, lub badania mające na celu rozpoznanie ewentualnej choroby naczyń krwionośnych, czyli badanie ultrasonograficzne dopplerowskie. W szczególnych przypadkach pacjent może zostać skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia badania płynu mózgowo – rdzeniowego.

Leczenie przewlekłego bólu głowy uzależnione jest od podłoża jego występowania. Gdy ból powoduje wada wzroku, pacjent musi rozpocząć noszenie szkieł korekcyjnych. W przypadku podwyższonego nadciśnienia tętniczego powinien przyjmować leki obniżające ciśnienie. Pacjenci, u których przyczyną powstawania bólu jest przeżywanie silnego stresu powinni udać się na psychoterapię. Alternatywnie mogą skorzystać ze skutecznych technik relaksacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...