przewlekły ból głowy przewlekły ból głowy przewlekły ból głowy

Przewlekły ból głowy przywodzi codziennie do placówek zdrowia obolałych pacjentów, którzy nie znają podłoża występowania tak silnych dolegliwości, znacznie zaburzających ich normalne funkcjonowanie. Duże grono chorych nadużywa leków przeciwbólowych, które nie leczą, lecz chwilowo uśmierzają ból.

Charakter występowania bólu jest różny może on trwać kilka dni lub pojawiać się codziennie i trwać na przykład godzinę lub kilka godzin. Ból sam w sobie może stanowić chorobę lub być pochodną od innego schorzenia toczącego się w organizmie człowieka na przykład w przypadku guza mózgu, zapalenia zatok lub nadciśnienia tętniczego.

Rodzaje przewlekłego bólu głowy i przyczyny występowania

Pojawienie się dolegliwości bólowych w obrębie głowy jest spowodowane podrażnieniem zakończenia nerwów bólowych znajdujących się w okolicy głowy. Najczęściej taki stan wywołany jest rozciąganiem się mięśni, opon, nerwów, żył. Czynnikami sprzyjającymi powstawania bólu jest otyłość, nadużywanie kawy, depresja, bezsenność oraz nadczynność tarczycy.

PrzewlekÅ‚y ból gÅ‚owy – rodzaje:

  • PrzewlekÅ‚y napiÄ™ciowy ból gÅ‚owy – wzrost napiÄ™cia mięśni skroniowych i potylicznych, ze wzmożonym napiÄ™ciem emocjonalnym, zespoÅ‚em nerwicowym lub stanami obniżonego nastroju
  • PrzewlekÅ‚y migrenowy ból gÅ‚owy – najczęściej zlokalizowany jest po obu stronach gÅ‚owy, nie przybiera na sile podczas wykonywania prac fizycznych. Chorzy na tÄ… postać migreny sÄ… zazwyczaj zmÄ™czeni i majÄ… zÅ‚e samopoczucie. Bodźcem do ujawnienia siÄ™ migreny jest stres, uraz gÅ‚owy, przeziÄ™bienie, zapalenie opon mózgowych, nadciÅ›nienie tÄ™tnicze krwi, menopauza, nadużywanie leków przeciwbólowych.
  • PrzewlekÅ‚e naczyniowe bóle gÅ‚owy – towarzyszÄ… choremu borykajÄ…cemu siÄ™ z nadciÅ›nieniem tÄ™tniczym i wystÄ™pujÄ… najczęściej rano po przebudzeniu siÄ™, oraz przy znacznym wzroÅ›cie ciÅ›nienia. Innym podÅ‚ożem chorób naczyniowych jest zapalenie tÄ™tnicy skroniowej. Powoduje silny, jednostronny i pulsujÄ…cy ból gÅ‚owy w skroniach, dodatkowymi objawami jest wysoka temperatura ciaÅ‚a i zaburzenia widzenia.
  • Codzienny uporczywy ból gÅ‚owy – przebyta infekcjÄ… grypowÄ…, zabiegi chirurgiczne, silny stres, wada wzroku, nadciÅ›nienie Å›ródgaÅ‚kowe, nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych
  • Pourazowy ból gÅ‚owy – pojawia siÄ™ w wyniku uderzenia lub zranienia gÅ‚owy, jego podÅ‚ożem sÄ… zaburzenia w krążeniu mózgowym i na powierzchni czaszki. Nasilenie dolegliwoÅ›ci bólowych może spowodować kaszel, kichanie i czynnoÅ›ci fizyczne.
  • PrzewlekÅ‚y ból gÅ‚owy po operacyjnym otwarciu czaszki w celu uzyskania dostÄ™pu neurochirurgicznego do mózgowia. Ból wystÄ™puje najczęściej po jedne stronie gÅ‚owy, ponadto odczuwane jest Å‚zawienie, zaczerwienie oka, wodnisty wyciek z nosa.
  • Stany zapalne w obrÄ™bie jamy ustnej, zÄ™bów i przyzÄ™bia.

Inne czynniki powodujące odczuwanie przewlekłego bólu głowy to: ból głowy pochodzący od kręgosłupa szyjnego, choroby infekcyjne, zakażenia bakteryjne, choroby nerek, zaburzenia psychiczne.

PrzewlekÅ‚y ból gÅ‚owy – objawy

  • PrzewlekÅ‚y napiÄ™ciowy ból gÅ‚owy – odczuwany jest czÄ™sto i może trwać tylko minutÄ™ lub nawet kilka dni. Chory odbiera dolegliwoÅ›ci bólowe po obu stronach gÅ‚owy a zasiÄ™giem obejmuje całą gÅ‚owÄ™. Ten rodzaj bólu chory odczuwa, jako tÄ™py ucisk i Å›ciskanie, co bardzo przeszkadza podczas wykonywania czynnoÅ›ci wymagajÄ…cych użycia siÅ‚y fizyczne. Niektóre dolegliwoÅ›ci podobne sÄ… do bólów migrenowych gdyż odczuwane sÄ… mdÅ‚oÅ›ci oraz zbytnia wrażliwość na Å›wiatÅ‚o i haÅ‚as. PrzyczynÄ… pojawienia siÄ™ bólu może być: zmÄ™czenie, miesiÄ…czka, czynniki atmosferyczne, wzmożone napiÄ™cie mięśni twarzy, ból nasila siÄ™ podczas pÅ‚aczu i kaszlu.
  • PrzewlekÅ‚y codzienny ból gÅ‚owy – rozpoczyna siÄ™ ostrym bólem i trwa nieprzerwanie przez pewien czas. Osoba chora odbiera dolegliwoÅ›ci bólowe, jako rozpierajÄ…ce, Å›ciskajÄ…ce, które przechodzÄ… w fazÄ™ bólu Å‚agodniejszego. Ten rodzaj przewlekÅ‚ego bólu gÅ‚owy może znikać samoczynnie nawet bez zastosowania leczenia, jednak może być tak, że ból nie mija mimo wdrożenia dosyć intensywnego leczenia farmakologicznego.

Diagnostyka i leczenie przewlekłego bólu głowy

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Każda wizyta u lekarza rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego pacjent opisuje swoje dolegliwości, określa obszar występowania bólu i czas jego trwania. Ludzie z przewlekłym bólem głowy często zgłaszają się do neurologa, który przeprowadza badanie neurologiczne. Gdy pojawi się podejrzenie o istnieniu nieprawidłowości, lekarz zleca dodatkowe badania.

Najczęściej jest to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, zdjÄ™cie rentgenowskie, dodatkowo pacjent może otrzymać skierowanie na RTG krÄ™gosÅ‚upa szyjnego. Nie bez znaczenia sÄ… badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi, lub badania majÄ…ce na celu rozpoznanie ewentualnej choroby naczyÅ„ krwionoÅ›nych, czyli badanie ultrasonograficzne dopplerowskie. W szczególnych przypadkach pacjent może zostać skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia badania pÅ‚ynu mózgowo – rdzeniowego.

Leczenie przewlekłego bólu głowy uzależnione jest od podłoża jego występowania. Gdy ból powoduje wada wzroku, pacjent musi rozpocząć noszenie szkieł korekcyjnych. W przypadku podwyższonego nadciśnienia tętniczego powinien przyjmować leki obniżające ciśnienie. Pacjenci, u których przyczyną powstawania bólu jest przeżywanie silnego stresu powinni udać się na psychoterapię. Alternatywnie mogą skorzystać ze skutecznych technik relaksacyjnych.

5/5 - (622 votes)
ładowanie...