zatokowy ból głowy zatokowy ból głowy zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy według danych statystycznych jest najczęstszą przyczyną bólów migrenowych głowy, powodem, których jest zablokowanie zainfekowanych zatok. Lekarze zalecają, aby ten rodzaj schorzenia leczyć w okresie letnim, ponieważ wtedy nie wykazuje ono ciężkich objawów i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia.

Podczas pozostałych pór roku układ immunologiczny człowieka jest słabszy i bardziej podatny na infekcje. Ponadto codzienna dieta nie jest tak bogata w witaminy jak podczas słonecznego lata. Zdarzają się sytuacje, że również w porze letniej ludzie wystawiają się na możliwość zachorowania na choroby infekcyjne prowadzące do niedrożności zatok. Przyczyną takich problemów jest przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, nurkowanie.

Zatokowy ból głowy – przyczyny

Przyczyną zatokowego bólu głowy jest zbieranie się w zatokach dużych ilości wydzieliny, która nie może przedostać się do nosa. Powodem jest powiększenie zatok szczękowych, czołowych, klinowych lub sitowych. Przyczyną gromadzenia się wydzieliny w zatokach są infekcje wirusowe, obrzęk powstający w zatokach jest powodem zmniejszenia pH i ograniczonego ciśnienia tlenu, co jest doskonałym podłożem do namnażania się chorobotwórczych bakterii i powstawania wtórnego zapalenia zatok.

Kolejną przyczyną mogą być polipy i torbiele, nie można także wykluczyć zatkania zatok w wyniku skrzywionej przegrody nosowej oraz przerostu małżowin nosowych, które odpowiadają za zablokowanie ujścia zatok. Przyczyną zapalenia zatok jest także alergia powstająca w wyniku niewłaściwego leczenia nieżytu nosa. W skutek, czego powstaje przerost błony śluzowej nosa i zostaje zaburzona rotacja powietrza między zatokami a nosem a także nieprawidłowe opróżnianie zatok.

Objawy zatokowego bólu głowy

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Zatokowy ból głowy jest bardzo nieprzyjemnym oraz intensywnym doznaniem odbieranym, jako pulsowanie, rozpieranie i promieniowanie. Ból przybiera na sile podczas wysiłku fizycznego, ucisku zainfekowanej zatoki a także podczas kaszlu i opróżniania nosa.

Charakterystycznymi objawami typowymi dla danej zatoki jest:

 • Zatoka czołowa – objawia się bólem czoła, w okolicy oka i potęguje się podczas dotyku, chory odczuwa rozpierania w głowie.
 • Zatoka szczękowa i sitowa – objawia się bólem twarzy, specyficzne dolegliwości odczuwane są z lewej lub prawej strony głowy, chorzy opisują lokalizację bólu w okolicy oczu i głowy.
 • Zatoka klinowa – objawia się bólem w skroniach, z tyłu głowy, odbieranym, jako promieniowanie do policzka i ucha.

Ponadto przy zatokowym bólu głowy pojawia się wyciek wydzieliny z zatok do nosa, spływanie często ropno – śluzowej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, gorączka, uczucie rozbicia, senność, złe samopoczucie, ból zębów, łzawienie, zapalenie spojówek. Dolegliwości pochodzące z zatok może potęgować nagła zmiana pozycji głowy, pochylanie się do przodu czy leżenie na plecach.

Ból zwykle silniejszy jest rano, gdy w zatokach nagromadzona jest duża ilość gęstej wydzieliny. Stan zapalny zatok prowadzi do upośledzenia odbierania zapachów nawet po pozbyciu się obrzęku i przy wydawałoby się ustąpieniu objawów chorobowych wdychanie zapachów może być osłabione. Można zaobserwować także bóle mięśni, gardła czy też brzucha.

Diagnostyka w kierunku zatokowego bólu głowy

Diagnostyka rozpoczyna się od wizyty u lekarza laryngologa, który przeprowadza wywiad z pacjentem, dowiadując się o wszystkich odczuwanych symptomach, a następnie za pomocą narzędzi lekarskich przeprowadza szczegółowe badanie laryngologiczne.

 • Pacjent zostaje skierowany na badania laboratoryjne (pobranie krwi), których wynik może wykazać czy w organizmie toczy się stan zapalny.
 • RTG zatok należy do często wykorzystywanych w diagnostyce zmian chorobowych zatok.
 • Tomografia komputerowa, pozwala laryngologowi ocenić drożność i stan wszystkich zatok.
 • Badanie cytologiczne i bakteriologiczne wydzieliny z zatok przeprowadza się w celu wykrycia podłoża zatokowego bólu głowy, które może mieć charakter alergiczny lub bakteryjny.

Leczenie zatokowego bólu głowy

Osoby cierpiące z powodu zatokowego bólu głowy często sięgają po leki przeciwbólowe, ale najskuteczniejsze leczenie jest możliwe po dokładnym rozpoznaniu.

Laryngolog może zalecić:

 • Leki przeciwobrzękowe, czyli odpowiednie krople do nosa, leki rozrzedzające gęstą wydzielinę zatykającą zatoki, dobre efekty można osiągnąć stosując sól fizjologiczną w aerozolu.
 • Antybiotyki.
 • Leki przeciwhistaminowe w przypadku alergicznego zapalenia zatok.
 • Leki o działaniu przeciwzapalnym w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.

W celu osiągnięcia zmniejszenia obrzęku błony śluzowej zatok i udrożnienia ich ujścia wykonywana jest punkcja i płukanie zatok. Podczas takiego zabiegu lekarz może pobrać materiał do dalszych badań diagnostycznych.

Zatokowy ból głowy – domowe sposoby leczenia

Zawsze warto sięgnąć do medycyny naturalnej, aby wspomagać układ odpornościowy i pozwolić mu jak najszybciej zwalczyć infekcję. Można pić mleko z miodem, syrop z cebuli, syrop z malin i oczywiście herbatę lipową. Czosnek ma doskonałe właściwości i można spożywać go na surowo. Czosnek można dodawać do mleka, nie można zapominać o dobroczynnym działaniu kąpieli rozgrzewających z dodatkiem olejków, które wspomagają udrażnianie zatok. Nawilżanie powietrza oraz wykonywanie inhalacji na pewno pomoże w pozbyciu się gęstej wydzieliny.

Powikłania nieleczonego zapalenia zatok

 • Zapalenie szpiku kości czaszki.
 • Zakażenie ciężkie – sepsa.
 • Ropowica oczodołu.
 • Zapalenie nerwu wzrokowego.
 • Zapalenie opon mózgowych.
5/5 - (598 votes)
ładowanie...