Zatokowy ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie oraz domowe sposoby …

zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy według danych statystycznych jest najczęstszą przyczyną bólów migrenowych głowy, powodem, których jest zablokowanie zainfekowanych zatok. Lekarze zalecają, aby ten rodzaj schorzenia leczyć w okresie letnim, ponieważ wtedy nie wykazuje ono ciężkich objawów i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia.

Podczas pozostałych pór roku układ immunologiczny człowieka jest słabszy i bardziej podatny na infekcje. Ponadto codzienna dieta nie jest tak bogata w witaminy jak podczas słonecznego lata. Zdarzają się sytuacje, że również w porze letniej ludzie wystawiają się na możliwość zachorowania na choroby infekcyjne prowadzące do niedrożności zatok. Przyczyną takich problemów jest przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, nurkowanie.

Zatokowy ból głowy – przyczyny

Przyczyną zatokowego bólu głowy jest zbieranie się w zatokach dużych ilości wydzieliny, która nie może przedostać się do nosa. Powodem jest powiększenie zatok szczękowych, czołowych, klinowych lub sitowych. Przyczyną gromadzenia się wydzieliny w zatokach są infekcje wirusowe, obrzęk powstający w zatokach jest powodem zmniejszenia pH i ograniczonego ciśnienia tlenu, co jest doskonałym podłożem do namnażania się chorobotwórczych bakterii i powstawania wtórnego zapalenia zatok.

Kolejną przyczyną mogą być polipy i torbiele, nie można także wykluczyć zatkania zatok w wyniku skrzywionej przegrody nosowej oraz przerostu małżowin nosowych, które odpowiadają za zablokowanie ujścia zatok. Przyczyną zapalenia zatok jest także alergia powstająca w wyniku niewłaściwego leczenia nieżytu nosa. W skutek, czego powstaje przerost błony śluzowej nosa i zostaje zaburzona rotacja powietrza między zatokami a nosem a także nieprawidłowe opróżnianie zatok.

Objawy zatokowego bólu głowy

Zatokowy ból głowy jest bardzo nieprzyjemnym oraz intensywnym doznaniem odbieranym, jako pulsowanie, rozpieranie i promieniowanie. Ból przybiera na sile podczas wysiłku fizycznego, ucisku zainfekowanej zatoki a także podczas kaszlu i opróżniania nosa.

Charakterystycznymi objawami typowymi dla danej zatoki jest:

  • Zatoka czołowa – objawia się bólem czoła, w okolicy oka i potęguje się podczas dotyku, chory odczuwa rozpierania w głowie.
  • Zatoka szczękowa i sitowa – objawia się bólem twarzy, specyficzne dolegliwości odczuwane są z lewej lub prawej strony głowy, chorzy opisują lokalizację bólu w okolicy oczu i głowy.
  • Zatoka klinowa – objawia się bólem w skroniach, z tyłu głowy, odbieranym, jako promieniowanie do policzka i ucha.

Ponadto przy zatokowym bólu głowy pojawia się wyciek wydzieliny z zatok do nosa, spływanie często ropno – śluzowej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, gorączka, uczucie rozbicia, senność, złe samopoczucie, ból zębów, łzawienie, zapalenie spojówek. Dolegliwości pochodzące z zatok może potęgować nagła zmiana pozycji głowy, pochylanie się do przodu czy leżenie na plecach.

Ból zwykle silniejszy jest rano, gdy w zatokach nagromadzona jest duża ilość gęstej wydzieliny. Stan zapalny zatok prowadzi do upośledzenia odbierania zapachów nawet po pozbyciu się obrzęku i przy wydawałoby się ustąpieniu objawów chorobowych wdychanie zapachów może być osłabione. Można zaobserwować także bóle mięśni, gardła czy też brzucha.

Diagnostyka w kierunku zatokowego bólu głowy

Diagnostyka rozpoczyna się od wizyty u lekarza laryngologa, który przeprowadza wywiad z pacjentem, dowiadując się o wszystkich odczuwanych symptomach, a następnie za pomocą narzędzi lekarskich przeprowadza szczegółowe badanie laryngologiczne.

  • Pacjent zostaje skierowany na badania laboratoryjne (pobranie krwi), których wynik może wykazać czy w organizmie toczy się stan zapalny.
  • RTG zatok należy do często wykorzystywanych w diagnostyce zmian chorobowych zatok.
  • Tomografia komputerowa, pozwala laryngologowi ocenić drożność i stan wszystkich zatok.
  • Badanie cytologiczne i bakteriologiczne wydzieliny z zatok przeprowadza się w celu wykrycia podłoża zatokowego bólu głowy, które może mieć charakter alergiczny lub bakteryjny.

Leczenie zatokowego bólu głowy

Osoby cierpiące z powodu zatokowego bólu głowy często sięgają po leki przeciwbólowe, ale najskuteczniejsze leczenie jest możliwe po dokładnym rozpoznaniu.

Laryngolog może zalecić:

  • Leki przeciwobrzękowe, czyli odpowiednie krople do nosa, leki rozrzedzające gęstą wydzielinę zatykającą zatoki, dobre efekty można osiągnąć stosując sól fizjologiczną w aerozolu.
  • Antybiotyki.
  • Leki przeciwhistaminowe w przypadku alergicznego zapalenia zatok.
  • Leki o działaniu przeciwzapalnym w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.

W celu osiągnięcia zmniejszenia obrzęku błony śluzowej zatok i udrożnienia ich ujścia wykonywana jest punkcja i płukanie zatok. Podczas takiego zabiegu lekarz może pobrać materiał do dalszych badań diagnostycznych.

Zatokowy ból głowy – domowe sposoby leczenia

Zawsze warto sięgnąć do medycyny naturalnej, aby wspomagać układ odpornościowy i pozwolić mu jak najszybciej zwalczyć infekcję. Można pić mleko z miodem, syrop z cebuli, syrop z malin i oczywiście herbatę lipową. Czosnek ma doskonałe właściwości i można spożywać go na surowo. Czosnek można dodawać do mleka, nie można zapominać o dobroczynnym działaniu kąpieli rozgrzewających z dodatkiem olejków, które wspomagają udrażnianie zatok. Nawilżanie powietrza oraz wykonywanie inhalacji na pewno pomoże w pozbyciu się gęstej wydzieliny.

Powikłania nieleczonego zapalenia zatok

  • Zapalenie szpiku kości czaszki.
  • Zakażenie ciężkie – sepsa.
  • Ropowica oczodołu.
  • Zapalenie nerwu wzrokowego.
  • Zapalenie opon mózgowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...