Leki przeciwhistaminowe – nowoczesne leki prawdziwą ulgą dla alergików

leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe należą do najczęściej przepisywanych preparatów osobom borykającym się z różnego rodzaju alergiami i chorobami o podłożu alergicznym. Są stosowane w leczeniu objawowym, tłumiąc wystąpienie symptomów schorzenia.

Czym jest histamina?

Żeby zrozumieć, w jaki sposób działają leki przeciwhistaminowe, warto najpierw zapoznać się z tym terminem. Histamina jest hormonem tkankowym odpowiedzialnym za wystąpienie stanu zapalnego – jego mediatorem. U zdrowego człowieka w pożądanych sytuacjach, na przykład wskutek ostrego zimna, zostaje uwalniana i dochodzi do reakcji zapalnej. Histamina ma na celu początkową degradację, a następnie regenerację tkanek objętych stanem zapalnym. Chociaż będzie to duże uproszczenie, można ten proces trochę porównać do burzenia rozwalającej się ściany. Burzy się po to, aby móc ją odbudować.

Niestety u alergików wydzielanie histaminy jest procesem patologicznym i mamy do czynienia z jej zbyt dużą ilością. To właśnie nadmiar histaminy nagromadzony pod naskórkiem powoduje uporczywy świąd. Jest to jednak jeden z bardzo wielu reakcji alergicznych. Wszelkie obrzęki, zaczerwienienia, wysięki, astma oskrzelowa, biegunki (w przypadku alergii pokarmowych), anafilaksja, pokrzywka idiopatyczna czy alergiczny nieżyt nosa są właśnie konsekwencją wzmożonego wydzielania histaminy.

W jaki sposób działają leki przeciwhistaminowe?

Jak sama nazwa wskazuje, leki przeciwhistaminowe są substancjami hamującymi działanie histaminy. Działa to poprzez uniemożliwienie jej połączenia się z odpowiednim receptorem (H1, H2, H3,H4) lub dezaktywację enzymu odpowiedzialnego na jej powstanie (przekształcenie histydyny w histaminę). Wyróżniamy leki pierwszej i drugiej generacji. Do pierwszej należy difenhydramina, klemastyna, tripelenamina, triplolidyna, hydroksyzyna, cyproheptadyna, prometazyna. Receptorem, którego pobudzanie wiąże się z większością występowania reakcji alergicznych jest H1. Leki pierwszej generacji, oddziałują nie tylko na H1, a również na inne receptory, co skutkuje wystąpieniem skutków ubocznych. Leki drugiej generacji, czyli popularna bilastyna, cetyryzyna, lewocetyryzyna i inne, wykazują dużo większą selektywność względem H1. Pozwala na uniknięcie skutków ubocznych, dlatego uważa się je za znacznie bezpieczniejsze.

Dla kogo leki przeciwhistaminowe?

Osoby, które cierpią na alergiczne zapalenie spojówek dysponują bardzo nowoczesnym lekiem – bilastyną, która u nich skutecznie redukuje świąd, łzawienie, zaczerwienienie i opuchliznę oczu. W leczeniu atopowego zapalenia skóry, stosowanie tych leków razem z preparatami sterydowymi, to strategia zdecydowanie najczęściej obierana przez lekarzy.

Leki przeciwhistaminowe skutecznie u nich łagodzą świąd, zapobiegając drapaniu skóry i wspomagając tym samym gojenie ran. Również osoby cierpiące na astmę oskrzelową mogą odczuć ogromną ulgę dzięki lekowi drugiej generacji – cetyryzynie. Hamuje skurcz oskrzeli po kontakcie z alergenem. Chorzy cierpiący z powodu pokrzywki idiopatycznej, też zawdzięczają ulgę w chorobie dzięki przeciwhistaminikom. Warto podkreślić, że przyczynowe leczenie tej choroby jest niemożliwe. Także inne osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie, reakcje alergiczne po ukąszeniu przez owada czy pozostałe stany zapalne wymagające farmakologicznego wpływu na gospodarkę histaminową w organizmie, będą ich potrzebować.

Czy leki przeciwhistaminowe są toksyczne?

Nie. Dotyczy to zwłaszcza leków drugiej generacji. Chociaż pierwsza generacja przeciwhistaminików wywołuje pewne objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, przejawiające się dekoncentracji, senności i problemach z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn. Jednak należy pokreślić, że każdy organizm reaguje indywidualnie na podawany lek. Nawet po zażyciu nowoczesnego leku pierwszej generacji, trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy mamy styczność z medykamentem pierwszy raz. Warto wiedzieć, że każdy pacjent może wykazywać nadwrażliwość na dane lekarstwo lub którykolwiek jego składnik.

Na koniec należy podkreślić, że antyhistaminiki nie powodują całkowitego wyleczenia żadnej choroby, a skupiają się na likwidacji objawów. Chociaż istnieją choroby, w których są prawdziwym wybawieniem, ponieważ ich leczenie przyczynowe jest niemożliwe, to poza tymi wyjątkami zawsze należy dociekać przyczyn wystąpienia ogniska zapalnego.

Lek antyhistaminowy ma działanie doraźne – po prostu zakłóca fizjologiczny proces występowania stanu zapalnego tkanek, przynosząc ulgę choremu, nawet ratując mu życie. Jednak zawsze, w miarę możliwości należy poddać się odpowiedniej diagnostyce, aby skoncentrować się na wyeliminowaniu czynników chorobotwórczych i poprawić swój stan zdrowia, pozbywając się przyczyn, a nie tłumiąc same skutki.

Leki przeciwhistaminowe to niewątpliwie wielkie osiągnięcie medycyny, ale w przypadku osób chorych na alergię ich stosowanie powinno mieć raczej charakter wspomagawczy, a nie jako cel sam w sobie, gdyż pozbycie się jakiejkolwiek choroby o podłożu alergicznym za ich pomocą jest niemożliwe. Alergia może mieć swoje źródło na przykład w dysbiozie jelitowej lub awitaminozie – wtedy łagodząc objawy i izolując się od alergenów, należy skupić się odnowie mikroflory jelit lub uzupełnieniu konkretnych witamin i pierwiastków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...