Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie

pokrzywka dermograficzna

Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach. Zwana jest również, jako dermografizm, od greckich słów: derma, czyli skóra oraz grafo, czyli piszę. Silny dotyk, zadrapanie lub potarcie, pozostawia na skórze chorego wyraźny ślad. Chory przeciągając po skórze paznokciem, ołówkiem lub patyczkiem, może na swojej skórze wykonać jakikolwiek wzór, rysunek lub napis. Dlatego też pokrzywkę dermograficzną określa się, jako pisanie po skórze.

Pokrzywka dermograficzna – objawy

Objawami dermografizmu, jak wspomniałam wyżej są ślady, powstałe po silniejszym dotyku czy zadrapaniu. Pojawiają się one dokładnie w miejscu kontaktu, po zaledwie kilku lub kilkunastu sekundach i pozostają na skórze po kilkunastu minutach. Niekiedy potrafi utrzymywać się do kilkunastu godzin. Na początku jest to silne zaczerwienienie oraz bąble i obrzęk. Dochodzi do tego uporczywy świąd, który potrafi mocno dokuczyć choremu. Niekiedy dołącza się do tego uczucie pieczenie, które sprawia, że dermografizm jest nieprzyjemnym schorzeniem.

Ze względu na rodzaj występujących objawów pokrzywkę dermograficzną, możemy podzielić na:

  • dermografizm czerwony
  • dermografizm biały
  • dermografizm żółty

Dermografizm czerwony

Wskutek rozszerzenia się naczyń krwionośnych, surowica przechodzi z naczyń do przestrzeni międzykomórkowej skóry właściwej i w ten sposób tworzą się bąble pokrzywkowe. Bąble mają barwę białą lub różową, mogą być różnej wielkości, od maleńkich, po plamy zajmujące dużą powierzchnię skóry. Pojawiają się nagle, znikają bez śladu, a ich obecności zawsze towarzyszy świąd.

Dermografizm biały

Bardzo często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Pojawia się na skutek skurczu i zwężenia naczyń krwionośnych. Na skutek potarcia skóry pojawia się białe przebarwienie, lecz wskutek silniejszego działania na skórę, występują charakterystyczne białe smugi. Efekt ten może utrzymuje się zazwyczaj przez piętnaście minut. Po ustaniu działania czynnika mechanicznego, pokrzywka zaczyna znikać.

Dermografizm żółty

Dermografizm żółty polega na pojawieniu się żółtego zabarwienia skóry w miejscu ustępującej pręgi po ucisku. Ten rodzaj dermografizmu może poprzedzać kliniczne objawy żółtaczki, ponieważ w żółtaczce stwierdza się większą przepuszczalność naczyń włosowatych skóry.

Pokrzywka dermograficzna – przyczyny

Jest wiele czynników, które mogą wywołać chorobę. Wśród jednych z przyczyn upatruje się w psychice. Po raz pierwszy atak pokrzywki dermograficznej może wywołać traumatyczne przeżycie, silny stres, przykre przeżycia, a nawet poród. Również objawy nerwicy narządowej mogą dawać objawy pokrzywkowe. Bezpośrednio pokrzywka dermograficzna wywołana jest na skutek pocierania lub ucisku skóry. Kiedy chory odczuwa świąd, o różnym podłożu, zaczyna pocierać lub drapać skórę, która wywołuje objawy pokrzywki.

W jaki sposób leczyć pokrzywkę dermograficzną?

Leczenie pokrzywki dermograficznej nie jest, ani szybkie, ani proste. Leczenie może trwać latami, ale zwykle jest skuteczne. Zwykle stosuje się leki antyhistaminowe (desloratadyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna), glikokortykosteroidy oraz leki stabilizujące komórki tuczne, z których uwalniana jest histamina. Leczenie lekami antyhistaminowymi przynosi najlepsze skutki. Dzięki stosowaniu leków objawy pokrzywki dermograficznej są redukowane do poziomu umożliwiającego w miarę normalne funkcjonowanie.

Oprócz leków antyhistaminowych można brać wapno oraz witaminę C oraz starać się unikać drapania. Niestety nie da się uniknąć innych osób i sytuacji wywołujących pokrzywkę.
W niektórych przypadkach, aby pozbyć się choroby pomocna może być konsultacja psychologiczna, aby wyeliminować czynnik psychologiczny, który wywołał chorobę. Psycholog może zapisać również leki uspokajające, które mogą być pomocne. W każdym razie należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię i zapisze leki. Nie należy lekceważyć dermografizmu, gdyż bez pomocy, choroba nie przejdzie samoistnie.

Jak żyć z pokrzywką dermatologiczną?

Życie z pokrzywką dermograficzną nie jest łatwe. Nie da się uniknąć kontaktu z innymi i chociażby przypadkowych uderzeń, uścisków czy zadrapań. Zwłaszcza latem, kiedy większość skóry pozostaje odsłonięta, a chorobowo zmieniona, narażona na spojrzenia i przykre komentarze. Wprawdzie znaki na skórze po jakimś czasie znikają, lecz trudno by w momencie, kiedy są widoczne na skórze, zamykać się w domu.

Na pewno osoby cierpiące na pokrzywkę dermograficzną powinny na siebie uważać. Powinny unikać stresu i innych czynników, które wywołują u nich pokrzywkę. Nie powinny nosić wełnianych, drażniących ubrań, nie przegrzewać się. Nie dopuszczać do przesuszenia skóry, stosując mleczek lub maści, najlepiej przeciwświądowych. Obecnie można dostać kosmetyki dla alergików. Chwilową ulgę przynieść może również zastosowanie delikatnych kremów zawierających mentol.

Czy dermografizm może być atutem?

Okazuje się, że niektórzy, mimo choroby nie tylko nie izolują się, lecz wykorzystują ją do swoich celów. Tak jest u 33-letniej artystki, Ariany Russell z Nowego Jorku, która przekonuje, że pokrzywka dermograficzna to nie przekleństwo. Artystka postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. Wykonuje na swoim ciele różne napisy i wzory, które następnie fotografuje.

Nie namawiam nikogo do jej naśladowania, lecz wskazuję na fakt, że najważniejsze jest podejście do choroby i nie zostawanie z nią bez pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...