Pokrzywka alergiczna – przyczyny, objawy, leczenie pokrzywki alergicznej

pokrzywka alergiczna

Pokrzywka alergiczna – co to jest? Słysząc pojęcie „pokrzywka” kojarzymy je najczęściej z zaczerwienioną, swędzącą skórą, na której występuje obrzęk, zupełnie jak w przypadku gdy nasza skóra zetknie się z liśćmi pokrzywy. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią pokrzywki alergicznej, oraz wszelkimi wątkami, które dotyczą owej dolegliwości.

Czynniki wywołujące reakcje alergiczną, czyli pokrzywkę

Już sama nazwa wskazuje nam, że pokrzywka alergiczna jest postacią alergii, a objawia się jak wyżej wspomniano przez zmiany na naszej skórze. Skłonności do występowania pokrzywki mają szczególnie alergicy. Przyczyn występowania pokrzywki jest wiele. Mogą wywołać ją między innymi pokarmy, które na co dzień przyjmujemy – jaja, mleko, owoce, sery, orzechy lub owoce morza. Leki – takie jak aspiryna, rozmaite antybiotyki, jak również preparaty miejscowo znieczulające, oraz pochodne penicyliny i bardzo często nadużywane przez nas niesteroidowe leki przeciwzapalne. To jednak nie wszystkie czynniki.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o dodatkach, bądź środkach konserwujących w żywności (glutaminian i benzoesan sodu). Ponad to pokrzywka alergiczna może wystąpić po ukąszeniu niektórych owadów (np. pszczoły lub osy), jak również być efektem zakażeń wirusowych (wirusowe zakażenie wątroby, HIV), bądź po prostu wynikiem uczulenia na rozmaite chemikalia jak chociażby kosmetyki, których używamy w codziennej pielęgnacji, proszki do prania itd.

Objawy pokrzywki

Obrzęk, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry to tylko kilka z objawów towarzyszących pokrzywce alergicznej, lecz to właśnie na nie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Innymi objawami, które mogą towarzyszyć pokrzywce są między innymi bóle głowy, wymioty, gorączka, trudności w oddychaniu i przełykaniu czy ogólne złe samopoczucie (np. dokuczające zmęczenie). Bąble, które pokrywają naszą skórę zazwyczaj znikają pod wpływem nacisku.

Rodzaje pokrzywki

Zagłębmy się bardziej w temat tej dolegliwości. W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje pokrzywki. Pierwszym z nich jest pokrzywka ostra. Bąble pojawiające się na skórze utrzymują się przez czas dłuższy niż 6 tygodni. Jej przyczynę stosunkowo łatwo wychwycić, wiąże się ona głównie z reakcją alergiczną na pokarmy bądź przyjmowane leki. Bardzo często występuje u kobiet w średnik wieku, jednak ciężko ustalić przyczynę jej powstawania.

Drugim rodzajem pokrzywki jest pokrzywka przewlekła (objawy utrzymują się przez czas dłuższy niż wspomniane już 6 tygodni) – tu pojawiają się tak zwane schody, bowiem ciężko ustalić jej przyczynę. Bardzo często wiąże się ona z szeregiem innych chorób, dlatego osoby, u których zaobserwowano zmiany skórne poddaje się szerszej diagnostyce, aby wykluczyć między innymi choroby tarczycy, nowotwory bądź zapalenia naczyń. W bardzo niewielu przypadkach jest to wynik alergii.

Pokrzywka alergiczna u dzieci

Zazwyczaj pokrzywka alergiczna zauważana u naszych pociech jest reakcja alergiczną bądź reakcją na bodźce fizyczne (potarcie lub zadrapanie skóry, które szybko znika). Nie należy jej jednak bagatelizować i jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sięgnąć po poradę lekarza specjalisty. Pokrzywka może być reakcją wywoływaną przez pasożyty obecne w organizmie dziecka, jak również być skutkiem infekcji. Aby wykluczyć wskazane przyczyny z reguły zleca się przeprowadzenie testów alergicznych, badanie kału lub też morfologię z rozmazem. Znając przyczyny powstania pokrzywki draża się leczenie (zazwyczaj leki antyhistaminowe), a dolegliwość ustępuje po upływie około 10-14 dni.

Pokrzywka alergiczna – leczenie

Mimo iż pokrzywka alergiczna nie jest chorobą niebezpieczną dla naszego zdrowia, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Kiedy zauważymy pojawiające się na naszym ciele bąble, bezzwłocznie należy przyjąć leki antyhistaminowe. Pomagają one złagodzić objawy – zaczerwienienie i swędzenie. Pokrzywka alergiczna może wydawać nam się błahą dolegliwością lecz należy skonsultować się z lekarzem, aby ten dostosował odpowiednie dawki leków. Zazwyczaj stosuje się dawki znacznie wyższe niż jest to w ogóle zalecane (stąd potrzeba konsultacji ze specjalistą). Jeżeli terapia nie przynosi efektów, do leczenia wdraża się leki sterydowe. Należy pamiętać o odpowiednim stosowaniu, ze względu na rozmaite skutki uboczne.

Inne przyczyny powstawiania pokrzywki

Jak już wspomniano, przyczyną powstawania pokrzywki na naszej skórze, wcale nie musi być alergia. Mogą to być rozmaite bodźce fizyczne. Nasza skóra jest wyczulona i reaguje na bardzo wiele czynników. Pokrzywka alergiczna może pojawiać się przy otarciach, bądź zadrapaniach, jak również pojawiać się z ciepła, zimna, poprzez nadmierny wpływ światła (konkretnie słońca) na skórę, po długotrwałym wysiłku fizycznym bądź nawet może być reakcją organizmu na stres.

Pamiętajmy aby nie bagatelizować żadnych zmian skórnych i nie lekceważyć także objawów, które opisano powyżej. Konsultacja ze specjalistą, oraz wdrożenie odpowiedniego toku leczenia jest kwestią kluczową i może uchronić nas przed powikłaniami!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    1. mieliśmy podobny przypadek 2 lata temu, lekarz błędnie zdiagnozował przypadek mojej córci, tzn. pomylił świerzb z inna alergią skórną i leczyliśmy się nie na to co trzeba. dopiero pani farmaceutka pomogła!

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...