Przewlekła pokrzywka alergiczna – objawy, przyczyny, przebieg leczenia

przewlekła pokrzywka alergiczna

Czym jest przewlekła pokrzywka alergiczna? Pokrzywka jest to bardzo popularną chorobą skóry. Wyglądem przypomina poparzenie zwykłej pokrzywy skąd właśnie wzięła się ta nazwa. Ale nie jest to powodem tych objawów. Jak zatem rozróżnić zwykłe oparzenie pokrzywy od przewlekłej pokrzywy alergicznej? To bardzo proste po oparzeniu się zwykłą pokrzywą objawy utrzymują się stosunkowo krótko. Natomiast przy tej popularnej chorobie skóry symptomy, mogą się utrzymać nawet do sześciu tygodni.

Objawy – przewlekła pokrzywka alergiczna

Pierwszym objawem dość oczywistym jest pojawienie się pokrzywki, może ona pokryć całe ciało człowieka bądź tylko część. To wszystko zależy od reakcji organizmu danej osoby. Oprócz zaczerwienienia pojawiają się bąbelki, które powodują ogromny dyskomfort i oczywiście okropne uczucie swędzenia. U połowy populacji chorej na przewlekłą pokrzywkę alergiczną, występuje również obrzęk Quinckego, jednak u 40 procent pojawia się jedynie pokrzywka.

Przyczyna – przewlekła pokrzywka alergiczna

Pokrzywka alergiczna może być spowodowana przez:

  • pożywienie – oprócz pokarmów, na które jesteśmy uczuleni, powinniśmy uważać również na produkty, które dają nam sporo histaminy. Jest sporo takich produktów, które powinnyśmy jeść z umiarem na przykład: makrela, tuńczyk oraz sery. Nie powinniśmy ich unikać, gdyż ser czy ryby dają nam dużą ilość witamin, ale również produkują histaminę, która może spowodować pokrzywkę. Dlatego powinniśmy jeść je z umiarem. A co najciekawsze nie tylko jedzenie może powodować pokrzywkę, również lekarstwa. A dokładnie penicylina i jej pokrewne leki oraz bardzo powszechnie stosowane lekarstwa przeciwzapalne.
  • bodźce fizyczne – pokrzywkę może wywołać nawet zwykła reakcja na ciepło, zimno, światło, wodę czy nawet ucisk oraz wibrację. Może być również spowodowana przez potarcie, które wygląda jak czerwone kreski na ciele. Podczas stresu czy wysiłku fizycznym, również może pojawić się pokrzywka pod postacią rozprzestrzenionych grudek.
  • pokrzywka, która pojawia się podczas innych choroby – warto sprawdzić, czy pokrzywka jest tylko przyczyna alergiczną, a nie towarzyszy jej jakaś choroba.

Dlatego, jeśli tylko pojawi się jakaś wysypka, która przypomina poparzenie pokrzywy, warto udać się do lekarza, aby upewnił się, czy nie chorujemy na jedną z chorób, którym towarzyszy taka pokrzywka. Między innymi możemy się spodziewać takiej pokrzywki przy chorobach zakaźnych: przy zakażeniu paciorkowcem, infekcjach pasożytniczych oraz oczywiście przy zakażeniom wirusowym. Ale nie towarzyszy tylko przy chorobach zakaźnych, ale również nowotworowych szczególnie chłoniaka. A jest to bardzo ważna choroba, dlatego nie warto bagatelizować takich objawów jak pokrzywka. Niby taka niepozorna a może towarzyszyć tak groźnym chorobom. Które mogą nas nawet zabić. Oprócz tego również możemy spotkać pokrzywkę przy chorobach tarczycy oraz przy zapaleniu naczyń.

Rozpoznanie – przewlekła pokrzywka alergiczna

Wpierw najlepszym sposobem jest rozpoznanie z jakiego powodu taka dolegliwość się u nas pojawiła. Najlepiej unikać powodów bodźca, który to spowodował, lecz czasem jest to bardzo trudne zajęcie. Dlatego wtedy najlepiej unikać wszystkich powodów, które mogły spowodować pogorszenie stanu naszego zdrowia. Aby jednak pozbyć się objawów, które pojawiły się na naszym ciele, trzeba podjąć się leczeniu.

Leczenie – przewlekła pokrzywka alergiczna

Aby wyleczyć się z tej nie dolegliwości trzeba koniecznie udać się do lekarza. On pomoże nam odkryć, z jakiego powodu w ogóle ją mamy. Czy przypadkiem nie jest ona jednym z objawów chorób zakaźnych, czy nowotworowych. Które warto wykryć wcześniej, aby mieć szansę do szybkiego powrotu do zdrowia.

Aby wyleczyć pokrzywkę, która pojawiła się na naszym ciele, powinniśmy zażywać leki przeciwhistaminowe, nie wolno zażywać ich samemu. Lekarz powinien ustalić dawkę, jaką możemy przyjmować. Powinno się brać więcej niż normalnie. Aczkolwiek też nie wolno przedawkować. Jeśli jednak leczenie nie zadziała, lekarz zapewne sięgnie po inne leki, lecz przyjmuję się w je ostateczności, są to sterydy.

Sterydy mogą wyleczyć nasze schorzenie, natomiast trzeba je przyjmować z rozwagą, gdyż mogą występować skutki uboczne. Takie jak zaburzenie funkcjonowania naszej wątroby, podwyższa ciśnienie krwi, ale nie tylko również pobudza agresywność. Co niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. A nawet bóle oraz nieruchomości w naszych stawach.

Dla niektórych jeden skutek uboczny może być korzystny – utrata wagi oraz siły, choć nie powinno się tak o tym myśleć, gdyż na dłuższą metę można również stracić również nawet odporność, często chorować, tracić potem siły. Oprócz sterydów oraz leków przeciwhistaminowych, można używać cyklosporyne, lecz jest to lek bardzo mocny, także wszelkie szczegóły trzeba koniecznie uzgodnić ze swoim lekarzem. Pod żadnym pozorem nie wolno samemu zażywać takich mocnych leków. Nie powinniśmy również używać tych leków na dłuższą metę, gdyż mogą uszkodzić naszą wątrobę.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. jeju mi się pojawiła jakaś dziwna pokrzywka, nie wiem co to jest, swędzi bardzo.. 🙁 od tygodnia to mam…

    1. A możesz powiedzieć dokładniej jak ona wygląda? Czy któryś z opisów na portalu pasuje do niej?

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...