Dermografizm czym jest? – Objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie

dermografizm

Dermografizm, zwany także pokrzywką dermograficzną, to jedna z najczęściej występujących odmian pokrzywki. Jest to dość specyficzna przypadłość – każdy silniejszy dotyk czy ucisk sprawia, że na skórze chorego pojawia się wyraźny ślad. Dzięki tym objawom osoby cierpiące na dermografizm mogą wręcz pisać po swojej skórze – dlatego też taka a nie inna nazwa tej choroby. Co wywołuje ten rodzaj pokrzywki i jak go skutecznie leczyć?

Dermografizm – objawy

W zależność od pacjenta i jego predyspozycji, objawy wywoływane przez dermografizm mogą się nieco różnić. Najczęściej jednak w początkowej fazie choroby odczuwa się swędzenie, a poprzez drapanie swędzącego miejsca, na skórze pojawia się także rumień czy obrzęk. Powstają także bąble, które mogą mieć różną wielkość. Jednak bardzo ważny jest fakt, że w przypadku pokrzywki dermograficznej mamy do czynienia z reakcją liniową – jeśli podrażnimy skórę np. paznokciem, wówczas na naszym ciele pojawi się wyraźna zamiana skórna o kształcie tego zarysowania. Wynika z tego, że w przypadku dermografizmu objawy występują wyłącznie w miejscach, które zostały podrapane, uciśnięte lub w których doszło do jakiejkolwiek innego mechanicznego podrażnienia skóry.

Warto zauważyć, że objawy pokrzywki dermograficznej utrzymują się zwykle przez kilka minut, choć zdarza się, że może to potrwać nawet kilka godzin. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w których zmiany skórne pozostają na ciele dłużej niż dobę.

Rodzaje dermografizmu

Ze względu na to, że dermografizm może się objawiać na różne sposoby, wyróżniamy następujące odmiany tej choroby:

  1. dermografizm czerwony – powodem, dla którego dochodzi do dermografizmu czerwonego, jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Bąbel pokrzywkowy powstaje na skutek wzmożonej przepuszczalności naczyń, dzięki czemu surowica może dostać się do skóry właściwej. Charakterystyczny dla dermografizmu czerwonego jest także świąd. Bąble mogą przybierać kolor biały lub różowy oraz występować w różnych wielkościach.
  2. dermografizm biały – w przypadku demografizmu białego na skórze po mechanicznym podrażnieniu pojawia się bardzo jasne, białe przebarwienie, niekiedy jest to także biała smuga. Objawy tej odmiany dermografizmu utrzymują się zwykle kilkanaście minut. Ten tym pokrzywki jest też często związany z atopowym zapaleniem skóry, a jego przyczyną jest skurcz naczyń krwionośnych.
  3. dermografizm żółty – ten rodzaj dermografizmu może być jednym z pierwszych objawów żółtaczki. Na skórze po podrażnieniu występują zmiany skórne w kolorze żółtym.

Dermografizm – przyczyny

Szacuje się, że na dermografizm cierpi około 5% populacji – wśród chorych znaleźć można zarówno dorosłych, dzieci oraz osoby starsze. Przyczyny tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane, przy czym do najczęstszych zalicza się alergię skórną. Jeśli dochodzi do świądu, chóry zaczyna się drapać, a co za tym idzie przyczynia się do powstawania bąbli.

Jednak dermografizm nie musi wynikać wyłącznie z alergii. Przyczyn dermografizmu można również upatrywać we wstrząsie psychicznym lub silnym stresie u pacjenta, np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy itp. Dlatego warto pamiętać, że dermografizm może mieć także podłoże psychologiczne.

Dermografizm – leczenie

Pokrzywka dermograficzna to choroba niezwykle uciążliwa, zwłaszcza w okresie letnim. Każde bowiem dotknięcie skóry czy jej zadrapanie powoduje pojawieniem się nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian na ciele. Dla niektórych osób zwykłe podanie ręki drugiemu człowiekowi może skończyć się wykwitem swędzących bąbli, co prowadzi do dużego dyskomfortu.

Dermografizm można leczyć na wiele sposobów, przy czym terapią najczęściej stosowaną wśród pacjentów jest aplikowanie leków antyhistaminowych (np. desloratadyny, feksofenadyny) lub glikokortykosteroidów. Takie leczenie może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy, jednak zazwyczaj jest niezwykle skuteczne. Objawy choroby są stopniowo redukowane i pacjent odczuwa wyraźną ulgę.

Co więcej osoby cierpiące na dermografizm powinny unikać ubrań o drażniących skórę materiałach. Mogą się ona przyczynić do natężenia dolegliwości. Aby nieco załagodzić objawy dermografizmu, można zastosować na skórę odpowiednie kremy, np. takie z mentolem, lub inne preparaty nawilżające skórę zapisane przez lekarza.

Inną metodą walki z dermografizmem jest eliminacja czynników powodujących alergię skórną. Także terapia z psychologiem, który pozwoli pacjentowi na przezwyciężenie wstrząsu czy stresu, które pojawiły się na skutek jakichś traumatycznych przeżyć.

Dermografizm to choroba bardzo nieprzyjemna – w przypadku osób wrażliwych zmiany na ciele mogą się pojawić nawet po delikatnym uciśnięciu skóry. Aby nie dopuścić do narastania objawów czy poważniejszej choroby, natychmiast po wystąpieniu dolegliwości należy udać się do specjalisty. Odpowiednia kuracja jest niezbędna, aby poradzić sobie z tą przypadłością, bowiem nie ustępuje ona samoistnie. Dermografizmu nie leczy się łatwo, jednak dzięki nowoczesnym lekom można skutecznie pozbyć się tej przykrej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...