Ból owulacyjny – czym jest ból owulacyjny? Rodzaje i łagodzenie bólu

ból owulacyjny

Ból owulacyjny jest związany z uwolnieniem znajdującej się w pęcherzyku Graffa komórki jajowej. Niektóre kobiety w ogóle nie cierpią z tego powodu, z kolei inne wiedzą kiedy ten moment następuje, a dodatkowo odczuwają takie objawy jak ból w podbrzuszu czy nudności. Ból ten jest zazwyczaj kłujący i przechodzi później w ból podbrzusza o charakterze tępym. Owulacja następuje w wyniku działania hormonów. Ból owulacyjny dotyka około 20% kobiet.

Rozróżnienie bólu owulacyjnego od innych bólów

Ból owulacyjny wyróżnia się od innych dolegliwości, gdyż występuje wyłącznie po jednej stronie podbrzusza(może ewentualnie promieniować w okolice miednicy czy pleców). Dodatkowo pojawia się tylko w określonym czasie, czyli w połowie cyklu(14 dni przed oczekiwaną miesiączką). Oczywiście wszystko zależy od długości cyklu każdej kobiety.

Niestety z bólem owulacyjnym mogą być także związane inne dolegliwości jak wydzielina z pochwy z dodatkiem krwi, a nawet pogorszenie się samopoczucia czy zmęczenie. Jest także niemal pewne, że ból owulacyjny pojawia się po każdorazowej aktywności fizycznej(w tym po współżyciu).

Łagodzenie bólu owulacyjnego

Taki ból zazwyczaj ustępuje do 24 godzin, lecz jak przetrwać ten okres czasu? Kobiety opisują go jako kłujący początkowo, później przechodzi w tępy ból. Z uwagi na fakt, że jest to ból czasowy wystarczą środki z paracetamolem lub ibuprofenem. Niestety czasem ból może potrwać dłużej, aż do czasu, gdy organizm przyjmie uwolnione płyny. Dodatkowo ból ten może pojawiać się np. co trzeci lub czwarty cykl. W przypadku skrajnych przypadków odczuwania bólu owulacyjnego lekarz może zaproponować chwilowe zablokowanie jajeczkowania za pomocą antykoncepcji hormonalnej.

W trakcie bólu można skorzystać z ciepła (kąpiel, termofor) do złagodzenia bólu, należy zwiększyć podaż płynów(wody i herbatek ziołowych).

Dlaczego nie powinno się ignorować bólu owulacyjnego?

Niestety nie każdy ból podbrzusza to ból owulacyjny. Taki ból mogą wywoływać także inne dolegliwości, dlatego warto skierować swe kroki do lekarza ginekologa i ustalić pochodzenie bólu. Ból owulacyjny może się pojawić na skutek torbieli narządów rodnych kobiety. To właśnie torbiele mogą pękać podczas owulacji. Tak mocny ból może być także wywołany poprzez endometriozę. Endometrioza objawia się zaburzonym cyklem miesiączkowym i bólem podbrzusza.

Ból w trakcie owulacji może być również wywołany chorobami przenoszonym drogą płciową. Najczęściej spotykanym przykładem jest chlamydia (może doprowadzić też do stanu zapalnego w obrębie miednicy). Kolejnym możliwym wytłumaczeniem bólów owulacyjnych jest zapalenie przydatków. Zapalenie przydatków jest przyczyną stanu zapalnego jajników i jajowodów(na skutek nieprawidłowej higieny intymnej lub współżycie z zakażonym partnerem).

W końcu ból owulacyjny może zostać też wywołany na skutek zrostów. Zrosty powstają w wyniku przeprowadzonych operacji lub przeprowadzonych zabiegów ginekologicznych. Jednakże zrosty mogą powstać także w wyniku źle leczonych (albo zaniedbanych) przewlekłych stanów zapalnych jajników czy jajowodów.

Ból owulacyjny – iść czy nie iść do lekarza?

W przypadku, gdy ból który może być owulacyjnym jest za silny i dodatkowo towarzyszą mu objawy jak gorączka, wymioty, plamienia między miesiączkami, a nawet ból przy oddawaniu moczu należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Ponadto w przypadku, gdy ból owulacyjny trwa powyżej 3 dni także należy udać się do lekarza. To lekarz jest ekspertem i może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych lub innych (jak USG czy laparoskopia). Ból zbyt silny powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza, aby nie przesadzić z lekami przeciwbólowymi i stwierdzić przyczynę bólu, którą może się okazać np. stan zapalny w obrębie jamy brzusznej.

Alarmujące powinna być zmiana umiejscowienia się bólu czy jego charakteru oraz zbyt długi czas jego trwania. Na sam ból owulacyjny polecane jest przede wszystkim odpoczynek, stosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych oraz ciepła kąpiel.

Na ból owulacyjny można się przygotować, gdy zaobserwuje się takie symptomy jak podwyższona temperatura ciała o około 0,2C, uczucie wilgotności przy zewnętrznych narządach płciowych, pogorszenie samopoczucia, nudności, wrażliwość piersi, ogólne zmęczenie czy śluz szyjkowy ulega zmianie, a szyjka macicy staje się bardziej miękka. Każda kobieta odczuwa te objawy na swój sposób, dlatego też mogą się objawy różnić u każdej kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...