Choroby jajników – rak jajnika, torbiel jajników, zapalenie jajników

choroby jajników

Choroby jajników to poważne stany zagrażające nie tylko zdrowiu, ale również życiu kobiety. Nie powinna ona lekceważyć żadnych dolegliwości, ani sygnałów, jakie wysyła organizm. Zachodzące w tych gruczołach zmiany można wykryć podczas corocznej wizyty kontrolnej u ginekologa, mimo to istotne jest, by znać przyczyny prowadzące do chorób jajników. Pozwoli to, na zmniejszenie ryzyka zachorowań na poważne w skutkach schorzenia.

Jajniki – charakterystyka

Jajniki to dwa gruczoły rozrodcze kobiet. Mieszczą się wewnątrz jamy otrzewnej, a ich górne bieguny łączą się ze sobą jajowodami. Spełniają jedną z kluczowych ról w organizmie kobiety, ponieważ odpowiadają w dużym stopniu za płodność. Ich główne zadanie polega na wytwarzaniu komórek jajowych. W nich dojrzewa pęcherzyk Graffa, zawierający komórkę jajową, oraz wydzielanie żeńskich hormonów płciowych.

Z uwagi jednak na to, że jest to organ wewnętrzny, jednym w pierwszych symptomów sygnalizujących, że coś się tam dzieje, jest ból jajników, który z kolei nie zawsze oznacza coś złego.

Ból jajników, objawia się kłującym lub rozpierającym bólem w okolicach podbrzusza, który może pojawiać się w prawej bądź lewej jego części. Jednym z przyczyn takiej dolegliwości jest owulacja, a ból towarzyszący podczas uwolnienia komórki do jajowodu, jest jak najbardziej naturalny i jeśli nie towarzyszą mu innego objawy, nie ma powodów do niepokoju.

Inną przyczyną bólu w podbrzuszu jest również zespół napięcia przedmiesiączkowego, ale podobnie, jak w przypadku owulacji, choć nieprzyjemny i niekomfortowy, nie jest to stan, który może informować o poważnym uszczerbku na zdrowiu. Problem pojawia się w momencie, gdy bólowi towarzyszą inne symptomy, jak nudności, wymioty, czy wydzielina z pochwy. Takie objawy mogą być już sygnałem, że w organizmie kobiety rozwija się stan chorobowy.

Choroby jajników

Choroby jajników tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku. Najczęściej są to stany zapalne, zespół policystycznych jajników, czy też łagodne torbiele, ale niekiedy schorzenia, mają charakter bardziej niebezpieczny i staja się już poważnym zagrożeniem, nie tylko dla zdrowia, ale przede wszystkim dla życia kobiety. Dlatego tak istotne jest, by nie lekceważyć żadnych sygnałów, jakie wysyła organizm i zareagować odpowiednio wcześniej, gdy rzeczywiście coś się dzieje.

Choroby jajników – zapalenie jajników

Zapalenie jajników, to inaczej zapalenie przydatków, do którego zalicza się również zapalenie jajowodów. Chorobę wywołują bakterie, a więc za przyczynę powstania stanu zapalnego uznaje się nieprawidłową higienę intymną lub kontakt płciowy z zakażonym partnerem. Co więcej stwierdza się je głównie u kobiet młodych i aktywnych seksualnie, a zaniechanie leczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji i niepłodności.

Zapalenie jajników zazwyczaj objawia się nagłym, obustronnym bólem brzucha i podwyższoną temperaturą ciała. Często też dochodzi do plamień pomiędzy miesiączkami, rozregulowania cyklu i pojawienia się upławów z pochwy. Ponadto mogą wystąpić problemy z pęcherzem, zaparcia i biegunki.

Z kolei skuteczna terapia sprowadza się głównie do stosowania antybiotykoterapii i zażywania leków przeciwzapalnych.

Choroby jajników – torbiel jajników

Torbiel kształtem przypomina wypełniony płynem balonik. Zazwyczaj ma wielkość orzecha, choć zdarza się, że przybiera większe rozmiary, występuje pojedynczo albo mnogo, w jednym lub w obu jajnikach jednocześnie. Przyczyną ich powstania w większości przypadków są zaburzenia hormonalne, a same zmiany w dużej mierze mają charakter łagodny, choć niektóre mogą okazać się złośliwe.

Co więcej zwykle nie powodują dolegliwości, a do ich wykrycia dochodzi przypadkowo, podczas rutynowego badania ginekologicznego za pośrednictwem USG dopochwowego. Dopiero kiedy torbiele robią się większe towarzyszą im bóle brzucha, wzdęcia, częste oddawanie moczu, a także bolesność podczas stosunku. Wtedy też badanie USG jest już koniecznością, a dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badań hormonalnych i z czasem badanie markerów nowotworowych.

Samo leczenie zależy przede wszystkim od rodzaju torbieli. Zwykłe zmiany należy obserwować, ponieważ bardzo często wchłaniają się samodzielnie podczas kolejnego cyklu miesiączkowego. W sytuacji, gdy torbiele są w bardziej zaawansowanym stadium, wymagana jest kuracja lekami hormonalnymi, antybiotykami lub środkami przeciwzapalnymi. W niektórych przypadkach koniecznością może okazać się chirurgiczne usunięcie torbieli podczas tradycyjnej operacji lub laparoskopii.

Choroby jajników – rak jajnika

Rak jajnika, to drugi pod względem częstości występowania (zaraz obok raka szyjki macicy) nowotwór kobiecych narządów rodnych. Często zdarza się, że jest on diagnozowany zbyt późno, kiedy też szanse na wyleczenie maleją. W grupie największego ryzyka zachorowalności są kobiety po menopauzie, otyłe i bezdzietne. Poza tym wzmożoną czujność powinny zachować kobiety, których matki i siostry zmagały się z podobnym problemem, czyli chorowały na raka jajnika, raka piersi lub raka trzonu macicy.

W pierwszej fazie rak jajnika nie daje żadnych dolegliwości i objawów. Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium występuje powiększenie obwodu brzucha, uczucie pełności w podbrzuszu, niestrawność, a nawet ból i ucisk w brzuchu. Dodatkowo mogą dokuczać zaparcia lub zaburzenia oddawania moczu.

Badania konieczne do prawidłowego zdiagnozowania nowotworu opierają się na badaniach ginekologicznych oraz USG przezpochwowe. Ponadto lekarz zleca wykonanie badań krwi na obecność białka CA 125. Z kolei skuteczna terapia obejmuje przede wszystkim wykonanie operacji, a jej zakres zależy od charakteru zmiany i wieku pacjentki. Kolejnym etapem leczenia jest wsparcie chemioterapią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...