Torbiel skórzasta jajnika – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

torbiel skórzasta jajnika

Torbiel skórzasta jajnika to dla niektórych słowa, które przewracają świat do góry nogami. Powodem jest fakt, że jest to rodzaj łagodnego nowotworu, który zazwyczaj jest spotykany w miednicy mniejszej. Najgorsze jest, że często jest on wykrywany przypadkowo w trakcie wykonywania USG miednicy. Powodem jest fakt, że często torbiel ten nie daje żadnych objawów. Nie wzbudza żadnych podejrzeń, co utrudnia zastosowanie odpowiedniego leczenia na czas.

Skąd bierze się torbiel na jajniku?

Torbiel skórzasta na jajniku jest związana z okresem zarodkowym. Już na tym etapie może pojawić się zmiana nowotworowa jak np. torbiel dermoidalna. W ten sposób powstająca komórka może być komórką płciową, nowotworową czy całkiem inną. W skład torbieli skórzastej wchodzą takie elementy jak włosy, fragmenty uzębienia czy gruczoły wydzielnicze (stąd nazwa torbieli skórzastej). Przykładowymi objawami niewzbudzającymi obaw na początku są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, dolegliwości bólowe podbrzusza. Możliwe jest, że torbiel pojawi się obustronnie. Rzadko kiedy torbiel umiejscawia się na innych narządach niż jajniki czy jądro.

Torbiel skórzasta jajnika – objawy torbieli skórzastej na jajniku?

Kobieta może zgłosić swojemu lekarzowi takie objawy jak dolegliwości bólowe podbrzusza, nieprzyjemne objawy w obrębie śródbrzusza (jak zgaga, nudności), bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa czy krwawienia śródcykliczne. W momencie pęknięcia zmiany następuje nasilenie objawów, co może przypominać objawy otrzewnowe, ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i dawać objawy ogólne jak dreszcze i gorączka.Torbiel skórzasta może się objawić nawet w wieku dziecięcym.

Rozpoznanie torbieli?

Ten łagodny rodzaj nowotworu zazwyczaj jest rozpoznawany podczas badania ultrasonograficznego miednicy lub nawet w trakcie operacji z całkiem innego powodu. Jednakże pewne i ostateczne rozpoznanie jest stawiane na podstawie badania histopatologicznego. Zazwyczaj jest diagnozowany u kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Zwykle jest zlokalizowany na jajniku.

Sposób leczenia torbieli skórzastej

W przypadku, gdy sytuacja nie jest zaogniona torbiel jest możliwa do usunięcia za pomocą chirurgicznego usunięcia patologicznej struktury metodą laparoskopową. Możliwa jest sytuacja, gdy zmiana wymaga usunięcia całego jajnika. Zabieg operacyjny jest niezbędny w przypadku powikłań torbieli skórzastej. Powikłania obejmują ponowne pojawienie się zmiany po jej usunięciu, stan ropny torbieli czy rozwój zapalenia otrzewnej.

Gdy torbiel skórzasta nie zniknie samoistnie lekarz może zlecić leczenie lub zabieg operacyjny. Pacjentce mogą zostać przepisane doustne środki antykoncepcyjne(które zatrzymają owulację, co zapobiegnie powstawaniu nowych torbieli).

Możliwe powikłania torbieli skórzastej

Do najczęściej spotykanych powikłań torbieli skórzastej zalicza się skręt szypuły torbieli, co może wywołać nawet martwicę przydatków. Może się to zdarzyć nawet kobietom młodym, w czasie ciąży lub połogu. Kolejnym możliwym powikłaniem jest pęknięcie torbieli i dostanie się jej treści do jamy otrzewnej, co może skutkować powstaniem strego zapalenia otrzewnej. Istnieje także ryzyko przebicia torbieli do światła pęcherza moczowego.

Możliwe jest również zropienie torbieli skórzastej oraz jej pęknięcie. Powyższe stany mogą skutkować wykonaniem pilnej operacji z uwagi na zagrożenie życia. Torbiel skórzasta jajnika może także wywierać wpływ na ciążę, chociaż zmiana poniżej 6 cm raczej nie zmienia swojego rozmiaru w trakcie ciąży. Torbiel skórzasta zwykle jest zmianą łagodną, a tylko przypadki w ilości 1-2% przyjmują formę złośliwą (najczęściej kobiety w wieku pomenopauzalnym, a zmiany są umiejscowione jednostronnie).

Jeżeli jest czas przed operacją zleca się wykonanie badania oznaczenia poziomu antygenu Ca-125, co pomaga w ustaleniu rodzaju zmiany. Jednakże ostateczne rozpoznanie choroby następuje w oparciu o wynik badania histopatologicznego, gdyż podwyższone stężenie Ca-125 może także pojawić się w innych przypadkach chorobowych jak endometrioza czy stan zapalny przydatków. Natomiast torbiele, które usunięto niedokładnie często odrastają. Torbielom skórzastym nie można zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...