Arnika górska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Arnika górska

Arnika górska (Arnica montana) jest jedną z najbardziej korzystnych substancji dostępnych w kodeksie aptecznym przyrody. Używana jest w celu złagodzenia wielu częstych bólów i urazów, które pojawiają się w codziennym życiu. Głównymi zastosowaniami tej rośliny są: posiniaczenia, obrzęki, łagodzenie bólu, zapalenie stawów i urazy.

Siedlisko: Arnika górska znajduje się na całym świecie w strefach subarktycznych. Można ją spotkać w Europie, Syberii, w Pirenejach, w Kanadzie i północnych odcinkach Stanów Zjednoczonych.

Opis rośliny: rośnie rozeta liści, która może osiągnąć 5-8 cm długości. Kwiaty są żółte lub pomarańczowe, a około 11 płatków ułożyło centralny kwiat.

Część roślin używana: Wszystkie części rośliny są stosowane w medycynie ziołowej (liście, korzenie, kwiaty). Kwiaty są zbierane, gdy roślina zakwitnie, a korzonki wykopane są jesienią, gdy roślina wyschła. Kwiaty suszy się w temperaturze 40-45 °C i korzenie w temperaturze 70 °C.

Środki homeopatyczne, takie jak preparaty z arniki górskiej różnią się od medycyny konwencjonalnej. Są wykonane z silnych składników, które są bardzo rozcieńczone, co powoduje specyficzny efekt w organizmie. Filozofia leczenia homeopatycznego jest prawem podobieństwa, które mówi, że „jak leki podobne”. Innymi słowy, substancja wywołująca pewną chorobę w dużych dawkach, pomoże w podobnych dolegliwościach w małych rozcieńczonych ilościach. Małe ilości dawek tych składników powodujących objawy stymulują naturalne zdolności lecznicze organizmu. Środki lecznicze homeopatyczne pracując z organizmem, pozwalają na samoleczenie.

Arnika górska – korzyści terapeutyczne i zastosowania

Arnika górska od lat służy medycynie ludowej, ponieważ potrafi przyspieszyć gojenie się tkanek. Arnika górska jest powszechnie stosowana w celu poprawy krążenia krwi, umożliwiając szybki dostęp tlenu do komórki. Stosowana miejscowo, przyspiesza gojenie się siniaków i zwichnięć, i jest używana, jako alternatywny sposób leczenia urazów w różnego rodzaju sportach.

Sportowcy i inni aktywni ludzie mogą czerpać korzyści z efektu mięśniowego preparatów z tej rośliny. Niektórzy sportowcy stosują je, jako dodatek przed treningiem, aby zapobiec nadmiernemu bólowi mięśni i stawów po ekstremalnej aktywności. Stosowany miejscowo, ma podobny wpływ, jakie leki działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Różnica polega na tym, że odpowiednie dawki arniki nie są związane z niebezpiecznymi skutkami ubocznymi, takimi jak leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jednak duże dawki miejscowe lub nadmierne jej użycie może prowadzić do wysypki i dyskomfortu okolicy skóry.

Arnika Górska działa, jako środek przeciwzapalny, a nawet wskazano, jako sposób przyspieszania wchłaniania wewnętrznych krwawień z powrotem do organizmu. Leki z tej rośliny są często uważane za preferencyjne leczenie owrzodzeń nóg u pacjentów z cukrzycą. Środki zaradcze ludowe mówią, że jest ona skuteczna w zapobieganiu różnym chorobom, przyjmując ją w momencie pojawienia się pierwszego objawu choroby.

Uważa się, że arnika górska jest skutecznym ziołowym leczeniem infekcji bakteryjnych, w tym salmonelli i listerii (bakteria beztlenowa). Nie przeprowadzono kompleksowych testów w celu udowodnienia lub obalenia tego.

Jest możliwe, że roślina może przyspieszyć proces gojenia po zabiegu chirurgicznym, a także, jako środek znieczulający w celu zmniejszenia bólu podczas zabiegu, w tym zabiegów stomatologicznych. W medycynie ludowej, była stosowana w bólach głowy i napadach migrenowych. Rozpoznano również działania uspokajające, które niwelują ból i relaksują mięśnie.

Rozrzedzone opakowania wyciągu z arniki mogą być nanoszone na ropień, zmniejszając obrzęk, przyspieszając wchłanianie toksyn i umożliwiając szybkie gojenie się tkanki. W stawach reumatycznych zastosowanie miejscowe zmniejsza obrzęk i ból, oferując podwójną ulgę dla tych, którzy cierpią z powodu bolesnych stawów.

Arnika górska – dawkowanie i sposób podawania

Arnika górska rzadko podawana się w czystej formie. Przygotowuje się nalewki i mogą być stosowane, jako podstawa, z której tworzone są inne metody leczenia.

Miejscowy krem lub żel

Dorośli i dzieci w wieku 2 lat i starsze: zaleca się jak najszybciej nanieść cienką warstwę na uszkodzone obszary po zranieniu. Powtarzać od 3 do 4 razy dziennie lub w razie potrzeby. Unikać kontaktu z oczami i rany.

Drażetki

Mają na celu złagodzenie ogólnego bólu, sztywności i obrzęku. Drażetki doustne można także stosować z miejscowym preparatem z tej rośliny do łączenia bólu. Tymczasowo łagodzi bóle i sztywność mięśni w wyniku niewielkich obrażeń.

Arnika górska – skutki uboczne i możliwe interakcje

Arnika górska jest bardzo silną rośliną, a niektóre jej skutki, zwłaszcza, gdy stosowana jest w dużych dawkach, mogą być śmiertelne. Z tego powodu rzadko stosuje się ją, jako leki wewnętrzne, a nawet maść miejscowa ogranicza się zazwyczaj do obszarów, w których skóra nie została uszkodzona.

Zastosowanie tej rośliny może powodować zawroty głowy, drżenie i nieprawidłowości w obszarze serca. Inne możliwe działania niepożądane mogą obejmować wymioty, osłabienie mięśni i zwiększone ryzyko krwawienia. Preparaty z Arniki powinny być stosowane tylko pod nadzorem wykwalifikowanego opiekuna, ponieważ nieprawidłowe użycie może spowodować skrajne skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...