Torbiele w piersiach – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Torbiele w piersiach

Torbiele w piersiach są workami wypełnionymi płynem wewnątrz piersi, które zwykle nie są rakowate (łagodne). Kobieta może mieć jedną lub wiele torbieli piersi i mogą one występować w jednej lub obu piersiach. Są często opisywane, jako okrągłe lub owalne bryły o wyraźnych krawędziach. Torbiele w piersiach kobiety zazwyczaj odczuwają, jako zmianę wielkości winogrona lub wypełniony wodą balon, czasami torbiel piersiowa jest duża i łatwo wyczuwalna.

Torbiele piersiowe nie wymagają leczenia, jeśli torbiel jest duża i bolesna lub niewygodna, odsączanie płynu z torbieli piersi może złagodzić objawy. Torbiele piersi są powszechne u kobiet przed menopauzą, w wieku od 35 do 50 lat. Ale można je spotkać u kobiet w każdym wieku. Mogą wystąpić także u kobiet po menopauzie, które były leczone hormonalnie.

Torbiele w piersiach – przyczyny

Każda z piersi zawiera płatki tkanki gruczołowej, ułożone jak płatki stokrotki. Pęknięcia dzielą się na mniejsze krwinki, które wytwarzają mleko w czasie ciąży i karmienia piersią. Tkanka wspomagająca, która nadaje piersi jej kształt, składa się z tkanki tłuszczowej i włóknistej tkanki łącznej. Torbiele piersi rozwijają się w wyniku gromadzenia się płynów wewnątrz gruczołów w piersi.

Torbiele piersiowe mogą być określone przez ich rozmiar:

  • Mikrocysty są zbyt małe, aby można było je poczuć, ale można je zobaczyć podczas testów obrazowych, takich jak mammografia czy ultrasonografia.
  • Macrocysty są wystarczająco duże, aby mogły być odczuwalne i mogą rosnąć do około 2,5 do 5 centymetrów. Duża torbiel piersi może wywierać nacisk na pobudzoną tkankę piersiową, powodując ból piersi lub dyskomfort.

Eksperci nie wiedzą, co powoduje torbiele w piersiach. Mogą się rozwijać w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w czasie miesiączki. Niektóre dowody wskazują, że nadmiar estrogenu w organizmie, który może pobudzić tkankę piersiową, może przyczyniać się do torbieli piersiowych.

Torbiele w piersiach – objawy

Torbiele piersiowe można znaleźć w jednej lub obu piersi.

Objawy torbieli piersi obejmują:

  • Gładka, łatwo ruchoma bryła okrągła lub owalna z wyraźnymi krawędziami, (która zazwyczaj, chociaż nie zawsze, wskazuje na to, że jest łagodna).
  • Odpływ płynu, który może być jasny, żółty, słomkowy lub ciemnobrązowy.
  • Ból brzucha lub tkliwość w okolicy guza piersiowego.
  • Wzrost rozmiaru gruczołu piersiowego i tkliwość piersi tuż przed okresem.
  • Zmniejszenie rozmiaru gruczołu piersiowego i rozwiniecie się innych objawów po okresie.

Mając torbiele piersi nie zwiększa się ryzyko wystąpienia raka piersi. Ale posiadanie torbieli może utrudnić znalezienie nowych guzów piersi lub innych zmian, które mogą wymagać oceny lekarza.

Zwykła zmiana w piersiach często odczuwana jest, jako nierówna lub guzkowa. Jeśli jednak pojawią się nowe guzki piersi, które utrzymują się po okresie menstruacyjnym lub jeśli istniejący guz piersi rośnie lub zmienia się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Torbiele w piersiach – badania i diagnoza

Po tym, jak lekarz zidentyfikuje guzek piersi, należy przeprowadzić badanie przesiewowe i postawić diagnozę. Po omówieniu objawów i historii choroby lekarz przeprowadzi badania piersi i może zlecić diagnostykę mammograficzną lub ultrasonografię piersi. Na podstawie ustaleń dotyczących badań obrazowych oraz badania klinicznego może on skierować kobietę na biopsję piersi.

Badanie fizykalne piersi

Lekarz zbada fizycznie piersi i sprawdzi wszelkie inne nieprawidłowości w piersi. Ze względu na to, że lekarz nie może samodzielnie oprzeć się na samym badaniu piersi, aby sprawdzić czy guz piersi jest torbielą, potrzebny jest kolejny test. Zwykle jest to badanie obrazowe lub wprowadzanie drobnych igieł.

USG piersi

Ultrasonografia piersi może pomóc lekarzowi stwierdzić, czy guzek piersi jest wypełniany płynem czy ciałem stałym. Obszar napełniony płynem zazwyczaj wskazuje torbiel piersi. Masywną masą pojawiającą się najprawdopodobniej jest guz taki jak gruczolakorak, ale stała bryła może również być rakiem piersi.

Lekarz może zalecić biopsję w celu dalszej oceny masy, która wydaje się stała. Jeśli lekarz łatwo poczuje guzek piersiowy, może on pominąć badanie ultrasonograficzne piersi i wykonywać aspiracje drobnymi igłami.

Precyzyjna igła aspiracyjna

Podczas zabiegu lekarz wkłada cienką igłę do bryły piersiowej i próbuje wyciągnąć płyn. Często, aspiracja drobnymi igłami odbywa się przy użyciu ultrasonografu w celu precyzyjnego umieszczenia igły. Jeśli wypływa ciecz, a guzek piersi zmniejsza się, lekarz może natychmiast wykonać diagnostykę piersi.

  • Jeśli płyn nie jest zabarwiony krwią a guzek piersi znika, kobieta nie wymaga dalszych badań ani leczenia.
  • Jeśli płyn będzie zawierał krew lub nie zniknie guzek piersi, lekarz może przesłać próbkę płynu do badań laboratoryjnych. Najprawdopodobniej skieruje pacjentkę do chirurga piersi lub do radiologa – lekarza przeszkolonego w celu przeprowadzenia badań obrazowych i procedur.
  • Jeśli nie zostanie wyciągnięty płyn, lekarz zaleci wykonanie badania obrazowego, takiego jak diagnostyczny obraz mammograficzny lub ultrasonografia. Brak płynu lub guzów piersiowych, które nie znikają po aspiracji, sugerują, że guzek piersiowy – lub przynajmniej jego część – jest stały. Próbkę komórek lekarz pobierze w celu sprawdzenia obecności raka (biopsja odsysania przy pomocy cienkiej igły).

Torbiele w piersiach – zabiegi i leki

Nie jest konieczne leczenie prostych torbieli piersiowych, które są wypełnione płynem i nie powodują żadnych objawów.

Precyzyjna igła aspiracja

Za pomocą drobnych igieł lekarz może diagnozować i leczyć torbiele w piersiach, jeśli lekarz usunie cały płyn z torbieli w momencie diagnozy, zniknie zmiana w piersi i objawy ustąpią. W przypadku niektórych torbieli piersi może być konieczne opróżnianie płynu więcej niż jeden raz. Często występują nawracające lub nowe torbiele. Jeśli torbiel piersi utrzymuje się przez dwa do trzech cykli miesiączkowych i rośnie, należy zgłosić się do lekarza w celu dalszej oceny.

Stosowanie hormonów

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych (doustnych środków antykoncepcyjnych) w celu regulacji cyklu menstruacyjnego może pomóc w zmniejszeniu nawrotu torbieli piersiowych. Jednak ze względu na możliwe znaczne działania niepożądane, tabletki antykoncepcyjne lub inne leki hormonalne, takie jak tamoksyfen, są zwykle zalecane tylko u kobiet z ciężkimi objawami. Przerwanie terapii hormonalnej po menopauzie może również pomóc w zapobieganiu torbieli w piersiach

Chirurgia

Chirurgia usunięcia torbieli w piersiach jest konieczna tylko w nietypowych okolicznościach. Lekarz może rozważyć chirurgię, jeśli pojawiają się niewygodne torbiele piersi lub jeśli torbiel piersi zawiera płyn z krwią lub inne niepokojące objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...