Torbiel czekoladowa – czym jest, objawy, leczenie, diagnoza

torbiel czekoladowa

Torbiel czekoladowa jest jedną z różnych odmian torbieli. Torbiele są to wypełnione płynem twory, które wyglądem przypominają worek. Znajdują się one w jajnikach. Początkowo nie dają żadnych objawów, a ich obecność o można odkryć za pomocą badania USG. Dlatego też kobiety, zwłaszcza po 35 roku życia, powinny pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa.

Takie wizyty należy odbywać obowiązkowo raz na rok. Torbiele zazwyczaj osiągają wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów. Torbiel czekoladowa powstaje na skutek endometriozy. Jest to przypadłość, która polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy, zamiast opuścić organizm wędrują nadal po macicy. Na skutek tego w macicy powstają grudki, które krwawią więc kobieta ma wrażenie, że normalnie miesiączkuje.

Co ciekawe, problem ten częściej dotyka kobiet rasy kaukaskiej (potocznie zwanej rasą białą), rzadziej natomiast z tą przypadłością zmagają się Afroamerykanki czy Azjatki. Z takiego właśnie złuszczonego naskórka, który nie może się wydostać z macicy powstaje torbiel czekoladowa. Swoją nazwę zawdzięcza wydzielinie, która się z niej wydobywa, ponieważ do złudzenia przypomina właśnie czekoladę.

Torbiel czekoladowa – objawy

Nie stwierdzono do końca, które z objawów są wywołane przez torbiel czekoladową, a które powoduje endometrioza. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda kobieta, która zauważy u siebie jakikolwiek z nich powinna niezwłocznie udać się na wizytę do ginekologa. Jednym z takich sygnałów alarmujących o tym, że w organizmie zaczyna się dziać coś niepokojącego jest ból w okolicy miednicy mniejszej, który dodatkowo narasta w takcie menstruacji.

Dodatkowo krwawienie miesiączkowe staje się bardzo obfite. Często występuje także krwawienie między miesiączkowe. Nieprzyjemne stają się także stosunki płciowe, które zaczynają być bardzo bolesne. Konieczna jest także wizyta u ginekologa wtedy kiedy kobieta zauważy u siebie nagłe powiększenie obwodu brzucha. W niektórych, rzadkich, przypadkach występuje też krwawienie z przewodu pokarmowego lub moczowego. Kobiety cierpiące na tę przypadłość mają często poważne problemy z zajściem w ciąże.

Zdiagnozowanie torbieli czekoladowej

Zdiagnozowaniem tej przypadłości zajmuje się lekarz ginekolog. Badanie, które wykrywa torbiel czekoladową wykonuje się za pomocą nazywa się ultrasonograficzne. Przeprowadza się je za pomocą głowicy przezpochwowej. Podczas tego badania sprawdzane są głównie okolice jajników gdyż właśnie tam najczęściej występuje torbiel czekoladowa.

Żeby wykryć ogniska endometriozy wykonuje się rezonans magnetyczny. Końcowe rozpoznanie i zdiagnozowanie torbieli czekoladowej opiera się na wynikach badania histopatologicznego, które polega na tym, że lekarz pobiera od pacjentki materiał cytologiczny (poprzez tak zwaną operację laproskopową), a następnie szczegółowo analizuje go pod mikroskopem (jest to badanie, dzięki któremu wykrywa się także zmiany nowotworowe, i które jest skuteczniejsze od cytologii).

Takie badanie trwa zwykle kilka minut. Należy pamiętać jednak o tym, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych w ostatnim czasie lekach oraz oczywiście o uczuleniach, zwłaszcza na substancje mogące wystąpić w znieczuleniach.

Przebieg leczenia w przypadku torbieli czekoladowej

Aby pozbyć się torbieli czekoladowej również używa się wcześniej wspomnianej operacji laproskopowej. Polega ona na wprowadzeniu specjalistycznego sprzętu optycznego poprzez nieduże otwory znajdujące się w powłokach brzusznych. Dzięki kamerą obecnym w sprzęcie lekarz może dokładnie obejrzeć, wykryć i zlikwidować (wyłuszczyć) obecne torbiele. Lekarz ginekolog może zalecić także leczenie terapią hormonalną.

Czasami, przy leczeniu endometriozy, używa się doraźnie również leków o działaniu przeciwzapalnym. Bardzo ważną informacją jest również to, że podstawą skutecznego leczenia torbieli czekoladowej jest poznanie przyczyny oraz pozbycie się endometriozy. Tylko wtedy torbiel czekoladowa nie będzie powracała, w przeciwnym bowiem razie pacjentka będzie co jakiś czas borykała się z tymi samymi problemami i zagrożeniami.

Niebezpieczne konsekwencje zaniedbania leczenia torbieli

Kobiety, które zaniedbują swój stan zdrowia i nie lecza odpowiednio i pod nadzorem lekarza torbieli ryzykują nie tylko swoim zdrowiem, ale także życiem. Jeżeli zmiana torbielowa jest mała bywa, że sama ustąpi, jednak należy ją kontrolować wizytami podczas których powinno być wykonane USG.

Jeżeli torbiel jest większa, a do tego dochodzi także endometrioza sytuacja staje się o wiele poważniejsza. Zignorowana bądź też pominięta cysta może z czasem pęknąć i doprowadzić do krwotoku wewnętrznego co bez wątpienia jest stanem zagrażającym życiu. Torbiel może również doprowadzić do poważnego uszkodzenia jajnika, którego trzeba będzie usunąć. Bywa też tak, że pod postacią cyst ukrywa się nowotwór. Dlatego każda kobieta, bez względu na to czy ma jakieś objawy czy nie, powinna regularnie udawać się na wizyty kontrolne do ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...