Badania profilaktyczne kobiet – kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet

badania profilaktyczne kobiet

Badania profilaktyczne kobiet są jednym z ważniejszych elementów w procesie dbania o zdrowie i zapobieganiu wszelakim chorobom. O regularnym badaniu swojego zdrowia powinni szczególnie kobiety i to bez względu na to czy w rodzinie występowały lub występują różnego rodzaju choroby.

Jeśli chodzi o badania profilaktycznie to w większości przypadków polegają one na badaniach krwi, prześwietleniach oraz na badaniach związanych ze zdrowiem intymnym kobiety. Wiadomo jednak, że rodzaj badań profilaktycznych w dużej mierze zależy od wieku pacjentki. Przykładowo inne badania są przeprowadzane dla kobiet około dwudziestego roku życia, które nie rodziły dzieci oraz nie odczuwają żadnych negatywnych dolegliwości, inne dla kobiet po trzydziestce i zupełnie inne dla kobiet obciążonych genetycznie, które przekroczyły czterdziesty czy pięćdziesiąty rok życia.

Jakie badania powinna wykonać kobieta, która przekroczyła dwudziesty rok życia?

Kobieta po dwudziestym roku życia, która chce wykonać badania profilaktycznie całego organizmu powinna zacząć od ogólnych badań krwi: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi. W wielu przypadkach lekarze zalecają także wykonanie badań na obecność hormonu TSH.

W przypadku pozytywnych wyników badania krwi, powinno być ono powtarzane co dwa lata. Kolejnym badaniem jest badanie ogólne moczu (wykonywane raz na dwa lata) oraz RTG klatki piersiowej (raz na pięć lat, w przypadku nałogowych palaczek może być zalecane wykonywanie tego rodzaju prześwietlenia raz na dwa lata lub nawet częściej). Kontrola stomatologiczna zębów powinna być wykonywana raz na pół roku. W przypadku osadu na zębach warto wykonać oczyszczanie (piaskowanie lub skalling)

Kolejnym ważnym badaniem zalecanym dla kobiet po przekroczeniu dwudziestego roku życia jest coroczne podstawowe badanie ginekologiczne oraz wykonanie cytologii. W przypadku przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych warto wykonać pogłębione badania (usg przezpochwowe – raz w roku). Każda kobieta powinna także raz w miesiącu między 6., a 9. dniem cyklu wykonać samobadanie piersi. W przypadku braku pewności lub umiejętności wykonywania takiego badania, zalecane jest udanie się na usg piersi.

Badania profilaktyczne kobiet – zalecane badania dla kobiety po trzydziestym roku życia

W przypadku kobiet, które przekroczyły trzydziesty rok życia, warto wykonać dokładnie te same badania co w przypadku pań +20. Warto w pewnych obszarach organizmu dokonać pogłębionych badaniach. W sferze zdrowia intymnego warto zacząć wykonywać usg przezpochwowe (w przypadku kobiet niezagrożonych nowotworami narządów rodnych raz na 10 lat, innym przypadku zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa).

Po trzydziestym piątym roku życia konieczne jest wykonywanie mammografii, którą należy powtarzać przynajmniej raz na 5 lat. Jeśli chodzi o kolejne badania profilaktyczne kobiet po trzydziestym roku życia to warto także wykonać badanie wzroku u okulisty wraz z badaniem dna oka. W przypadku braku wad wzroku raz na pięć lat, natomiast w przypadku wad wzroku – zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.

Raz na pięć lat zaleca się wykonanie lipogramu, czyli badania stężenia cholesterolu, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. W przypadku pań, których matka, ojciec czy dziadkowie chorowali na choroby układu krążenia oraz w przypadku nadwagi, warto wykonywać lipogram co roku. Warto także zacząć kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz udać się na badanie ogólne do lekarza internisty – przynajmniej raz w roku.

Badania profilaktyczne kobiet dla wieku +40

Do kolejnych badań, które warto dołączyć po przekroczeniu czterdziestego roku życia należy obowiązkowe badanie hormonów tarczycy (raz na dziesięć lat), EKG, czyli elektrokardiogram (raz na dwa lub trzy lata – zgodnie z zaleceniem lekarza). Nałogowe palaczki papierosów powinny wykonywać RTG płuc minimum raz w roku (zaleca się nawet raz na pół roku).

Jeśli chodzi o badania u ginekologa to należy wykonywać raz na dwa lata badanie usg przezpochwowe, usg piersi oraz mammografię. Wykonywanie lipogramu zaleca się raz na dwa lata. W przypadku obciążenia genetycznego chorobami układu krążenia lub nadwagi należy wykonywać go nawet raz w roku. Do badań wzroku należy dołączyć jeszcze badanie ciśnienia śródgałkowego (raz na dwa lata w przypadku braku problemów ze wzrokiem).

Jakie badania powinna wykonać kobieta, która przekroczyła pięćdziesiąty rok życia?

Po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia ważne jest, aby prócz badań zalecanych dla kobiet +20, +30 i +40, wykonać także badanie densytometryczne. Badanie gęstości kości (raz na dziesięć lat w przypadku pozytywnych wyników). Raz na pięć lat warto włączyć do kalendarza badań profilaktycznych kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego. Jeśli chodzi o badania ginekologiczne to warto wykonywać minimum raz w roku podstawowe badanie ginekologiczne oraz cytologię. Minimum raz na dwa lata usg przezpochwowe narządów rodnych, mammografię oraz usg piersi. Warto także oznaczyć poziom hormonów płciowych we krwi – decyzja o częstotliwości należy do lekarza ginekologa.

Badania okulistyczne podstawowe, pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz badanie dna oka powinno być wykonywane minimum raz do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...