Cebula zwyczajna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Cebula zwyczajna

Cebula zwyczajna (Allium cepa) już od dawna jest znana ze swoich właściwości leczniczych. Jest to warzywo bogate w substancje bakteriobójcze oraz witaminę C, a dzięki temu zwiększa odporność oraz pomaga na przeziębienie. Ponad to ma wiele innych cennych właściwości, które warto poznać.

Właściwości cebuli zwyczajnej

Cebula zwyczajna składa się z wody, węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Poza tym jest bogata w witaminy, np. witamina C, B6, a także zawiera makroelementy, czyli fosfor, wapń, magnez, potas i sód. Natomiast z mikroelementów można w niej znaleźć fluor, żelazo, miedź, cynk, mangan i selen.

W cebuli można również znaleźć olejki lotne, np. dwusiarczek alilo-propylowy, który ma charakterystyczny zapach, a także inne siarczki i związki alkilowe. Poza substancjami opisanymi wyżej, w cebuli można znaleźć enzymy, saponiny, flawonoidy, pektynę, sole krzemu.

Cebula zwyczajna jest znana ze swoich właściwości fitocyndowych i właśnie dzięki temu jest wykorzystywana w medycynie ludowej, ale też fitoterapii. Z tego warzywa można wziąć świeże cebule, liście oraz sok.

Zastosowanie cebuli zwyczajnej

Naukowcy dowodzą, że regularne spożywanie cebuli oraz czosnku zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Te dwa warzywa mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo raka jelita grubego, ale też raka jamy ustnej, nerek, gardła i jajników.

Bardzo ważnym działaniem cebuli jest to, że rozrzedza krew i jednocześnie przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. Może również obniżyć ciśnienie tętnicze, ponieważ wysoką zawartość potasu. Natomiast Amerykańscy naukowcy dowodzą, że jedzenie codziennie jednej surowej cebuli przez minimum dwa miesiące sprawia, że podnosi się dobry cholesterol, czyli HLD, a obniża się ten zły, czyli LDL.

Jeśli chce się poprawić trawienie i przeciwdziałać powstawaniu zaparciom, to warto jeść cebulę surową albo duszoną na wodzie. Jednak warto zapamiętać, że surowej cebuli nie powinny jeść osoby z ostrymi dolegliwościami wątroby albo woreczka żółciowego. Ponad to jedzenie tego warzywa jest wskazane po kuracji antybiotykowej, ponieważ ma działanie grzybobójcze, a wystarczy ją jeść przez kilka dni. Pokrojoną cebulę należy zalać wodą o wolno dusić. Można doprawić solą i pieprzem.

Osoby, które poszukują skutecznego sposobu na kaca, powinny sięgnąć po zupę cebulową, która poprawia funkcjonowanie wątroby. Cebula zwyczajna zawiera glukokininę, a jest to hormon roślinny, który zapobiega pojawieniu się cukrzycy u tych osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Do tego jedzenie surowej cebuli może obniżać poziom cukru we krwi.

Cebula zwyczajna ma ogromne zastosowanie i dlatego używano jej przy różnych schorzeniach. Na przykład wrzody na skórze leczono okładami z rozgotowanej cebuli. Takie same okłady można stosować przy stanach zapalnych żylaków, odmrożeniach, oparzeniach, a nawet trądziku. Kawałeczek rozgotowanej cebuli, włożonej do ucha, zmniejsza szumy w uszach. Można również surową cebulą posmarować miejsce po ukąszeniu osy, pszczoły, komara, dzięki czemu miejsce to szybciej się zagoi. Świetnym opatrunkiem antyseptycznym jest cienka błonka, która znajduje się między warstwami cebuli.

Kto nie może jeść cebuli?

Z jedzenia cebuli na pewno powinny zrezygnować osoby, które mają ciężkie choroby nerek, wątroby, ale też zapalenie jelit, jak i również inne choroby układu pokarmowego. Cebuli powinny również unikać osoby chorujące na niewydolność serca. Zbyt duża ilość cebuli w diecie osób, które cierpią na zgagę, może u nich nasilić objawy zgagi.

Cebula zwyczajna w kuchni

Cebula zwyczajna ma nie tylko wiele właściwości zdrowotnych, ale również doskonale sprawdza się w kuchni. Doskonale smakuje jako dodatek do mięs smażonych, pieczonych lub duszonych. Ponad to dodaje się ją do makaronów, sosów czy pizzy, ale też do sałatek i zup. Bardzo popularna jest zupa cebulowa. Warzywo to można kupić w postaci surowej albo w formie sproszkowanej, jako przyprawę.

Sposób użycia

Cebula zwyczajna może być spożywana nie tylko w postaci surowej, ale również duszona, smażona, a także w postaci syropu, nalewki, a nawet wina cebulowego. Aby przygotować przepis na syrop cebulowy, który sprawdza się na kaszel, to trzeba obrać i pokroić cebulę, a następnie zasypać ją cukrem i pozostawić w ciepłym miejscu na kilka godzin. Tak przygotowany syrop należy pić kilka razy dziennie: dorośli po jednej łyżce, a dzieci o jednej łyżeczce.

Cebula zwyczajna w kosmetyce

Jak się okazuje cebula zwyczajna również dobrze sprawdza się w kosmetyce. Sprawia, że włosy szybciej rosną, a dzięki temu sięgają po to warzywo osoby, które chcą naturalnie przyspieszyć porost włosów. Na włosy słabe, rzadkie i wypadające dobrym rozwiązaniem będzie nacieranie skóry głowy świeżą cebulą. Kilkutygodniowe stosowanie cebuli na włosy sprawia, że nie tylko szybciej rosną, ale również są mocniejsze.

Włosy potem mogą pachnieć cebulą, ale czego nie robi się dla urody. Poza tym cebula doskonale sobie radzi z włosami matowymi, suchymi i pozbawionymi blasku. Aby poprawić ich wygląd, należy wykonać płukankę z cebuli. Jednak warto wiedzieć, że do takich płukanek używa się tylko łusek cebuli, czyli tej części niejadalnej. Łuski trzeba moczyć we wrzącej wodzie, a potem tak przygotowanym wywarem płucze się włosy po każdy umyciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...