Czosnek pospolity – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Czosnek pospolity

Czosnek pospolity (Allium sativum L.) znany jest od dawna ze swoich właściwości leczniczych, dzięki czemu znalazł szerokie zastosowanie. Używano go już nawet w czasach starożytnych dla wzmocnienia sił, ale też dla zabezpieczenia się przed chorobą, jaką była czerwonka. Można też znaleźć informacje, które mówią, że stosowali go również Europejczycy, aby ochronić się przed zarazą. Według Słowian miał on chronić przed ukąszeniem żmii. Natomiast w Chinach podawano go z cukrem i z olejem, dzięki czemu miał usuwać zmęczenie po ciężkiej pracy. Znano go także w Afryce, gdzie rybacy smarowali ciało czosnkiem, aby uchronić się przed krokodylami. Już dawno zaczęto go używać również w celach leczniczych.

Czosnek pospolity – skład czosnku

W świeżych ząbkach czosnku znajduje się około 65% wody, a pozostałe składniki to węglowodany i białka. Są w nim również witaminy, gdzie najwięcej jest witaminy C, są również witaminy z grupy B. Nie można także pominąć składników mineralnych, z których najwięcej jest potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu i siarki. Poza tym w składzie czosnku znajduje się olejek lotny z alliiną oraz enzymem allinazą. Jeśli rozetrze się czosnek pospolity, to alliina zamienia się w allicynę i kwas pirogenowy. Ponadto w tym olejku jest także salicyna, fitosterole, kwas spirogenowy, amoniak oraz szereg dwu- i trójsiarczków alkilowych oraz metylowych.

Czosnek pospolity – właściwości i zastosowanie

Czosnek pospolity to naturalny lek, który bardzo dobrze radzi sobie z nadmiarem szkodliwego cholesterolu, a poprzez to zapobiega pojawieniu się miażdżycy. Jeśli będzie się go codziennie stosować w postaci jednego ząbka, to możliwy jest wzrost odporności organizmu. Poza tym czosnek pospolity ma działanie antyseptyczne, pobudzające, a do tego obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Pomóc może również osobom, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, ale też radzi sobie w usprawnianiu pracy serca i poprawia stan naczyń krwionośnych.

Ponad czosnek pospolity to warzywo, które ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i zmniejsza uczucie duszności, która się może pojawić. A jeżeli już kogoś dopadnie przeziębienie lub ból gardła, to warto codziennie wypić przed snem szklankę ciepłego mleka, ale z dodatkiem miodu i kilku zmiażdżonych ząbków czosnku. Dlaczego warto go zastosować? Ponieważ czosnek pospolity hamuje też rozwój bakterii, np. nawet gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy i nie powoduje przy tym żadnych działań ubocznych, ale również nie niszczy flory bakteryjnej. Można go także stosować przy biegunkach i podawać osobom starszym w celach profilaktycznych przeciw różnym chorobom.

Czosnek pospolity pomaga również przy zakażeniach górnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Zaleca się go stosować przy kaszlu, przeziębieniu oraz zapaleniu oskrzeli.

Poza tym czosnek pospolity wzmacnia aromat każdej potrawy i nadaje się do sosów, zup, gulaszu czy jakichś potraw smażonych. Zmiażdżony ma wyjątkowy aromat, który zmienia smak każdej potrawy.

Można czosnek pospolity również stosować zewnętrznie, ale trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ ma silne działanie i może spowodować pojawienie się odczynu alergicznego. W niektórych przypadkach może dojść nawet do oparzenia skóry. Natomiast jeżeli przy próbie alergicznej nie pojawił się żadne zmiany, to można go zażywać na trudno gojące się urazy skóry, na wypryski czy w formie toniku do smarowania skóry. Aby nie doszło do poważnych skutków ubocznych, warto skontaktować się z lekarzem.

Czosnek pospolity – sposób użycia

Czosnek pospolity można stosować w formie nalewki, jak i naparu. Do przygotowania nalewki potrzebne jest 10 dag świeżego czosnku, który trzeba utrzeć na miazgę i zalać szklanką spirytusu. Tak przygotowany czosnek odstawia się na tydzień. Potem trzeba go wycisnąć przez płótno. Do takiej nalewki można też dodać kilka kropli miętowych, czyli dwie części nalewki i jedna część kropli miętowych. Nalewkę należy pić 3-5 razy dziennie po 20 kropli.

Natomiast do przygotowania naparu trzeba posiekać drobno dwa lub cztery ząbki czosnku, a następnie zalać je szklanką gorącego mleka. Należy go pić codziennie na noc przez 3-4 tygodnie. Stosuje się go w przewlekłych schorzeniach górnych dróg oddechowych albo dobry jest również jako kuracja wzmacniająca.

Czosnek pospolity – przeciwwskazania do stosowania czosnku

Nie każdy może stosować czosnek pospolity i korzystać z jego zalet. Czosnku na pewno nie mogą spożywać kobiety karmiące piersią oraz dzieci do pierwszego roku życia. Ze swojej diety powinny go wykluczyć osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, ponieważ czosnek pospolity nasila ich działanie. Ponadto nie mogą go jeść osoby, które mają chore nerki, mają schorzenia żołądka, jelit albo chorują na zapalenie płuc. Zbyt duża dawka czosnku może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Czosnek pospolity to nie tylko pomoc w leczeniu chorób na tle reumatycznym, ale również stosowany jest jako silny antyoksydant, który zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych. Ponad to zwalcza grzyby i wirusy. Jeśli smakuje nam czosnek pospolity i nie mamy żadnych przeciwwskazań do jego stosowania, to warto sięgać po niego jak najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...