Zapalenie sromu – przyczyny, objawy, leczenie, rozpoznanie

Zapalenie sromu

Zapalenie sromu jest często występującą dolegliwością dotykającą kobiety w różnym wieku. Istnieje wiele różnych warunków, które mogą mieć wpływ na srom, począwszy od łagodnych zakażeń aż do ryzyka wystąpienia raka. Zapalenie sromu może wywoływać bardzo różne objawy, w tym świąd, krwawienie, wysypka lub guzki.

Co wywołuje zapalenie sromu?

Wiele powodów może wywoływać infekcje na obszarach sromu. Najczęstszą przyczyną są bakterie a także:

 • Drożdże.
 • Wirusy.
 • Pasożyty.
 • Czynniki środowiskowe.
 • Choroby przenoszone drogą płciową.
 • Narażenie na alergeny.
 • Chemiczne substancje drażniące.

Bakteria

Niektóre bakterie mogą rozmnażać się i powodować zapalenie sromu. Bakterie te obejmują Streptococcus, Gardnerella i Staphylococcus. Zakażenie bakteryjne może powodować szarobiałe wydzieliny, które pachną rybą.

Drożdże

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia sromu jest Candida albicans. To zakażenie drożdżami może powodować swędzenie narządów płciowych i wydzielinę śluzową białą, podobną do sera domowego. Zakażenie przez drożdże często wynika z używania antybiotyków. Antybiotyki mogą zabijać bakterie grzybicze, które normalnie żyją w pochwie. prowadzi to do infekcji.

Wirusy

Wirusy, które mogą powodować zapalenie sromu są zwykle przenoszone drogą płciową. Obejmują one opryszczkę i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Pasożyty

Owsik ludzki, świerzb i wszy mogą powodować zapalenie sromu.

Czynniki środowiskowe

Nieodpowiednia, zbyt słaba higiena i alergeny mogą powodować zapalenie sromu. Szczelne ubranie może pocierać o skórę i powodować podrażnienia. Podrażniona skóra jest bardziej podatna na stany zapalne. Podrażnienie może opóźnić regenerację.

Choroby przenoszone drogą płciową

Zakażenie pochwy może powodować zapalenie sromu. Wywołuje dyskomfort narządów płciowych, swędzenie. Upławy mogą być żółte, zielone lub szare. Często mają silny zapach. Chlamydia, rzeżączka i opryszczka mogą powodować zapalenie pochwy i sromu.

Chemikalia

Niektóre substancje chemiczne mogą powodować zapalenie sromu. Często pojawiają się one w formie: mydła, zastrzyków, perfum i leków antykoncepcyjnych. Wspólnymi substancjami chemicznymi, które mogą powodować reakcję alergiczną, są: parabeny, siarczan sodu, triklosan, dioksan.

Jakie są objawy zapalenia sromu?

Objawy zapalenia sromu są zależne od ich przyczyny. Ogólnie, objawy mogą obejmować:

 • Podrażnienie okolicy narządów płciowych.
 • Świąd.
 • Zapalenie wokół okolicy warg sromowych i krocza.
 • Zwiększony, silny zapach wydzieliny pochwy.
 • Dyskomfort podczas oddawania moczu.

Jak rozpoznaje się zapalenie sromu?

Lekarz zdiagnozuje zapalenie sromu, omawiając objawy i ewentualnie pobierając próbkę z tych okolic. W większości przypadków lekarz będzie musiał przeprowadzić badanie miednicy. Aby poprawnie zidentyfikować przyczynę zapalenia. Chodzi o zbieranie niektórych wydzielin z pochwy do oceny mikroskopowej. Lekarz może zidentyfikować przyczynę, która czyni leczenie szybszym i skuteczniejszym.

W rzadkich przypadkach może zajść konieczność biopsji sromu, aby zidentyfikować przyczynę zapalenia sromu. Oznacza to, że lekarz pobierze małą próbkę tkanki do dalszego badania. Biopsja jest zwykle potrzebna tylko w przypadku, gdy tradycyjne metody nie powiodą się lub istnieją podejrzane obszary.

Jak leczone jest zapalenie sromu?

Prawidłowe leczenie zapalenia sromu wymaga poznania rodzaju infekcji i organizmu powodującego problemy. Możliwe jest leczenie niektórych typów zapalenia sromu.

Domowe środki zaradcze

Jeśli wcześniej wystąpiło zakażenie drożdżami, może być możliwe leczenie sromu za pomocą produktów dostępnych bez recepty. Dostępne są kremy dopochwowe, czopki, maści miejscowe i pigułki doustne do leczenia zapalenia sromu. Kruszony czosnek i olej kokosowy, znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, może również działać, jako domowe środki zaradcze.

Można złagodzić niektóre objawy zapalenia sromu, siedząc w ciepłej kąpieli w wannie, w której woda obejmuje tylko okolice bioder. Dodanie oleju z drzewa herbacianego lub śladowych ilości octu lub soli morskiej do kąpieli może pomóc w zlikwidowaniu niektórych bakterii, jeśli to powoduje objawy.

Po stwierdzeniu przez lekarza rodzaju organizmu powodującego zapalenie sromu, mogą zostać przepisane leki:

 • Doustne antybiotyki.
 • Kremy antybiotyczne stosowane bezpośrednio na skórę.
 • Kremy przeciwgrzybicze stosowane bezpośrednio na skórę.
 • Antybakteryjne kremy nakładane bezpośrednio na skórę.
 • Doustne leki przeciwhistaminowe, jeśli istnieje reakcja alergiczna.
 • Kremy estrogenowe.
 • Doustne pigułki przeciwgrzybiczne.

Lekarz może zalecić indywidualną procedurę higieny w celu usunięcia infekcji i uniknięcia jej powtarzania. Inne sugestie to noszenie luźnej odzieży i bielizny bawełnianej w celu umożliwienia cyrkulacji powietrza i zmniejszenia wilgotności. Zdejmowanie bielizny przed snem może również pomóc.

Właściwe oczyszczanie jest ważne i może zapobiegać podrażnieniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zakażenie jest bakteryjne. Należy unikać mydła perfumowanego i proszków do prania w jak największym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...