Brodawczak ludzki (HPV) – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

brodawczak

Brodawczak, czyli wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest najczęstszym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. HPV jest innym wirusem niż HIV i HSV (opryszczka). HPV jest tak powszechny, że prawie wszyscy aktywni seksualnie mężczyźni i kobiety odczuwają objawy w pewnym momencie swojego życia. Istnieje wiele różnych typów HPV. Niektóre rodzaje mogą powodować problemy zdrowotne, w tym brodawki narządów płciowych i nowotworów. Ale są szczepionki, które mogą powstrzymać problemy zdrowotne. Wirus jest powszechny w Stanach Zjednoczonych, około 14 milionów nowo zdiagnozowanych przypadków HPV rocznie.

Jak rozprzestrzenia się wirus brodawczaka HPV

Możliwe jest wystąpienie brodawczaka przez seks pochwowy, analny lub ustny z kimś, kto jest nosicielem wirusa. Najczęściej rozprzestrzenia się podczas seksu pochwowego lub analnego. Brodawki narządów płciowych zwykle pojawiają się, jako jedna zmiana chorobowa lub grupa guzów w okolicy narządów płciowych. Mogą być małe lub duże, podniesione lub płaskie, lub ukształtowane jak kalafior.

Lekarz może zdiagnozować brodawki, oglądając zainfekowany obszar narządów płciowych. Brodawczak HPV może powodować raka szyjki macicy i inne nowotwory, w tym raka sromu, pochwy, penisa lub odbytu. Może też powodować raka w tylnej części gardła, w tym podstawę języka i migdałków (zwany rakiem gardła).

Brodawczak ludzki – objawy

Najczęstszym obszarem dotkniętym brodawczakiem u kobiet jest srom. Zmiany mogą też znajdować się w okolicy odbytu, na szyjce macicy lub w pochwie. Brodawki u mężczyzn mogą występować na penisie, mosznie lub wokół odbytu. W obu przypadkach zarówno u mężczyzn jak i u kobiet brodawki mogą umiejscowić się w pachwinie.

Brodawczak HPV może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, sromu, pochwy, penisa, odbytu i gardła. Inne brodawki związane z HPV obejmują wspólne brodawki, brodawki podeszwowe i płaskie. Zwykłe brodawki są szorstkie, podnoszone guzki najczęściej występujące na dłoniach, palcach i łokciach. Brodawki podeszwowe są opisywane, jako twarde, ziarniste wzrosty na stopach, najczęściej pojawiające się po piętach.

Brodawki płaskie, które ogólnie dotykają dzieci, nastolatków i młodych dorosłych, pojawiają się, jako płaskie, lekko podniesione zmiany, które są ciemniejsze niż normalny kolor skóry i najczęściej spotykane są na twarzy, szyi lub obszarach, które zostały zadrapane.

Kto jest narażony na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego?

Istnieją pewne czynniki, które stanowią większe ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka HPV, w tym:

 • Wiek: często występują brodawki u dzieci, brodawki narządów płciowych występują najczęściej u nastolatków i młodych dorosłych, a brodawki podeszwowe występują najczęściej u dorosłych, ale mogą także pojawić się u nastolatków i młodych dorosłych.
 • Duża liczba intymnych partnerów.
 • Posiadając uszkodzenia skóry,
 • Osobisty kontakt z brodawkami lub powierzchniami, w których wystąpił brodawczak HPV.

Diagnoza w kierunku brodawczaka ludzkiego

Jeśli brodawki lub uszkodzenia są widoczne, lekarz może ogólnie rozpoznawać brodawczaka podczas kontroli wizualnej. Jednak dodatkowe badania mogą wspomagać uzupełnienie w celu dalszej oceny obecności HPV.

Badania często obejmują: Rozmaz Pap, test DNA, stosowanie kwasu octowego.

 • Rozmaz Pap jest testem, który zbiera komórki z powierzchni szyjki macicy lub pochwy i pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w komórkach, które mogą prowadzić do raka.
 • Stosowanie testu DNA będzie pomocne przy ocenie typy wysokiego ryzyka brodawczaka HPV i jest zalecane u kobiet w wieku 30 lat i starszych w powiązaniu z rozmazem Pap.
 • Obecnie istnieje również test DNA na brodawczaka, który może być stosowany samodzielnie bez potrzeby jednoczesnego badania Pap.
 • Stosowanie testu roztworu kwasu octowego zidentyfikuje uszkodzenia, które nie są łatwo dostrzegane, ponieważ jakiekolwiek nieprawidłowe obszary dotknięte przez wirusy HPV zmienią się.
 • W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie biopsji z nieprawidłowych obszarów.

W chwili obecnej nie ma testu dla mężczyzn, który bezpośrednio wykrywa brodawczaka, a diagnoza polega przede wszystkim na ocenie wizualnej. W pewnych sytuacjach, jeśli mężczyźni lub kobiety mają kontakt z seksem analny, zaleca się porozmawiać z lekarzem w zakresie możliwości przeprowadzenia analitycznego rozmazu. Może zostać wykonane badanie krwi i śliny w odniesieniu do nowotworów związanych z brodawczakiem HPV „w fazie rozwoju”.

Zabiegi stosowane na ludzki wirus brodawczaka

Czasami brodawki samoistnie znikają. Istnieją jednak leki stosowane miejscowo w celu usunięcia brodawki i obejmują kwas salicylowy w przypadku zwykłych brodawek i leki na receptę, w tym:

 • Szczepionka HPV.
 • Szczepionki HPV podawane są w serii trzech strzałów w ciągu 6 miesięcy w celu ochrony przed infekcją HPV i problemami zdrowotnymi, które mogą powodować infekcje HPV.
 • Pedofilia (chemikalia stosowane przez lekarza).
 • Imiquimod (Aldara, Zyclara).
 • Podofiloks (Condylox).
 • Kwas trichlorooctowy (chemikalia stosowane przez lekarza).

W pewnych sytuacjach interwencje chirurgiczne mogą być konieczne i obejmują:

 • Krioterapia: metoda, która wykorzystuje ciekły azot, aby zamrozić nieprawidłowe obszary.
 • Elektroakautery: metoda wykorzystująca prąd elektryczny do spalania nieprawidłowych obszarów.
 • Laseroterapia: metoda polegająca na użyciu wiązki światła w celu usunięcia nieprawidłowych obszarów.
 • Wstrzyknięcie interferonu: rzadko stosowane ze względu na wysoki profil skutków ubocznych i koszt.
 • Usuwanie chirurgiczne.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem rodzinnym, na temat tego, które leczenie jest najlepsze, w zależności od rodzaju i lokalizacji leczonej brodawki. Ważne jest również, aby pamiętać, że chociaż brodawki i zmiany komórkowe mogą być usunięte lub rozwiązane, wirus może pozostać w ciele i nadal być przekazywany, ponieważ nie ma skutecznego leczenia usuwającego wirusa z organizmu.

Zapobieganie HPV

Chociaż HPV jest wirusem bardzo zakaźnym, istnieją pewne rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec zarażaniu wirusem i obejmuje:

 • abstynencję seksualną,
 • monogamiczne związki seksualne,
 • nie uprawianie seksu z widocznymi brodawkami narządów płciowych
 • przyjęcie szczepionki przeciw HPV, obecnie na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV, a wśród nich Gardasil, Cervarix i Gardasil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...