Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?

lek na ebolę

Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został jeszcze w pełni przetestowany pod kątem bezpieczeństwa lub skuteczności. Leczenie może objąć eksperymentalną surowicę, która niszczy zainfekowane komórki. Obecnie lekarze walczą z objawami Eboli poprzez: płyny i elektrolity, tlen, leki przeciwzapalne, transfuzje krwi oraz leczenie innych zakażeń.

Nie ma szczepionki przeciwko Eboli. Najlepszym sposobem uniknięcia choroby jest zaniechanie podróżowania do obszarów, w których znajduje się wirus. Pracownicy służby zdrowia mogą zapobiec zakażeniu nosząc maski, rękawice i okulary ochronne, gdy tylko mają kontakt z osobami, które mogą mieć Ebolę.

Czym jest wirus Ebola

Wirus Ebola może powodować ciężką i śmiertelną chorobę u ludzi i ssaków naczelnych takich jak małpy lub wielkie małpy afrykańskie. Wczesne szacunki sugerowały, że śmiertelność z powodu tego zakażenia wynosiła, około 90%, ale ostatnie ustalenia sugerują, że wskaźnik ten wynosi około 60%, i jest wciąż bardzo wysoki. Wirus Ebola może szybko powielać się u ludzi i szybko ich osłabiać (wywołując objawy takie jak gorączka, krwotok, trudności w oddychaniu).

Szybkie tempo namnażania się wirusa i jego rozprzestrzenianie nie pozwala na skuteczną odpowiedź ze strony układu immunologicznego. Nie ma on możliwości spowolnienia lub zatrzymania Eboli i dochodzi do zakażenia ciała. W związku z tym istnieje zależność między odpowiedzią organizmu a replikacją wirusa (Ebola), którą Ebola wygra u około 60% zakażonych pacjentów.

W Afryce Zachodniej wybuchło zakażenie wirusem Ebola, i od 2014 r. zmarło z tego powodu ponad 700 osób. Dwaj amerykańscy misjonarze mający styczność z chorymi zostali zarażeni. Grupa misyjna i zarażeni pacjenci zgłosili się na ochotnika do przyjęcia eksperymentalnego leku na Ebolę, nie udało się wygrać z chorobą.

Lek na ebolę, czyli co to jest ZMapp?

Ten nowy lek na Ebolę, nazywany ZMapp, został opracowany przez firmę biotechnologiczną (Mapp Biopharmaceutical, Inc.). Kilka lat temu firma ta oraz Narodowe Instytuty Zdrowia i agencja Redukcji Zagrożeń Obronnych zadeklarowały opracowanie leczenia infekcji wirusem Ebola. Narkotyk składa się z koktajlu monoklonalnego przeciwciała anty-Ebola, który składa się z trójczęściowych mysich i częściowo ludzkich przeciwciał. Część przeciwciał jest wytwarzana u myszy immunizowanych przeciwko wirusowi Ebola. Aktywną sekcję mysiego przeciwciała przeciwko Ebola umieszczono następnie na ludzkim przeciwciele. Został on zmodyfikowany w celu przeniesienia części mysiego przeciwciała, które jest skuteczne w ograniczaniu lub hamowaniu replikacji Eboli.

Te chimeryczne przeciwciała (jeden typ przeciwciała wytworzony z dwóch różnych przeciwciał) reprodukowano w komórkach jajowych chomika chińskiego. Dodatkowo w komórkach roślinnych, które zostały zmodyfikowane genetycznie, aby wytworzyć duże ilości przeciwciał chimerowych. Te przeciwciała następnie oczyszczono i zakażono. W badaniu z małpami rezus, wykazano, że te przeciwciała chronią małpy przed wczesnym zakażeniem wirusa Ebola. Udało się także skutecznie zmniejszyć lub wyeliminować objawy wirusa Ebola u małp z trwającym zakażeniem wirusem Ebola.

Lek na ebolę w fazie eksperymentów

Jednakże ten lek nadal jest uważany za eksperymentalny, ponieważ nie przeprowadzono badań klinicznych u ludzi, którzy dostarczyliby odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności tego leku. Próba przeprowadzona na 71 pacjentach w Gwinei, Sierra León, Liberii i USA nie wykazała skuteczności, chociaż niewielkie liczby wskazują na korzyści. Zakażeni pracownicy misjonarscy przegrali bitwę przeciwko Eboli. Do tej pory nie wiadomo, czy wszystkie populacje wirusa Ebola u pacjentów zostaną wyeliminowane dzięki ZMapp. Dwaj pacjenci będą intensywnie badani przez pewien czas. Niestety ten lek nie jest jeszcze produkowany w dużych ilościach. Firma podaje tylko niewielkie dawki, które mogą być stosowane u pacjentów. Producent stara się jednak zwiększyć produkcję.

Badanie kliniczne oceniające eksperymentalne leczenie Ebola ZMapp wykazało, że jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Jednak ze względu na pogarszającą się epidemię Eboli w badaniu zarejestrowano zbyt mało osób, aby zdecydować ostatecznie, czy jest to lepsze leczenie choroby wirusowej Ebola niż najlepszy dostępny standard opieki. Wyniki z randomizowanego, kontrolowanego badania zwanego PREVAIL II pojawiają się w publikacji The New England Journal of Medicine z 13 października 2016 roku. Wstępne wyniki badań zostały opublikowane w lutym 2016 r., na konferencji w sprawie retrowirusów i zakażeń oportunistycznych w Bostonie.

Czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?

W tym momencie nie jest jasne, czy ten lek stanie się bardziej dostępny dla osób, które mają stale zakażenia wirusem Ebola. Ponadto istnieje obawa, że lek, ponieważ nie został zbadany pod kątem bezpieczeństwa lub skuteczności w dużym badaniu, może nie być użyteczny w dużych populacjach. Ponadto, powinno być jasne, że to chimeryczne przeciwciało jest leczeniem obecnych zakażeń wirusem Ebola. To nie jest szczepionka. Są jednak inni badacze próbujący opracować skuteczną szczepionkę. Potrzebne jest więcej badań tego leku. Jest to jednak ważny krok w rozwoju leków w celu zwalczania niszczycielskich infekcji wirusowych, a prawdopodobnie w przyszłości więcej się dowiemy o tym i podobnych lekarstwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...