Opryszczka narządów płciowych – przyczyny, leczenie, objawy, diagnoza

opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych jest częstym wirusowym zakażeniem wywołanym przez wirus opryszczki zwykłej (HSV). Istnieją dwa rodzaje wirusa, typy 1 i 2 (HSV-1 i HSV-2). Oprócz opryszczki narządów płciowych HSV może zarażać ustami i powodować zimne rany. Zmiany HSV-1 i HSV-2 wyglądają tak samo i można je odróżnić tylko testami laboratoryjnymi.

Opryszczka narządów płciowych jest spowodowana wirusem opryszczki zwykłej (jednym z najczęstszych wirusów u ludzi) w większości przypadków powoduje bardzo łagodne objawy lub w ogóle nie występuje. Nawet, jeśli objawy są bardziej nasilone, są łatwe w leczeniu i zazwyczaj można je dobrze kontrolować.

Opryszczka narządów płciowych – przyczyny

Powtarzanie zachorowania na opryszczkę zachodzi wtedy, gdy wirus HSV ponownie reaguje w zwoju nerwu u podstawy rdzenia kręgowego, a cząstki wirusa opryszczki przemieszczają się wzdłuż nerwu do miejsca pierwotnego zakażenia opryszczki w skórze lub błonach śluzowych (np. obszar narządów płciowych).

Czasami wirus opryszczki przemieszcza się innym nerwem, powodując nawracające objawy w innym miejscu, takim jak pośladki czy uda. Chociaż nie wiadomo dokładnie, dlaczego wirus reaktywuje się w różnych momentach, przyczyna może zostać oddzielona od fizycznej i psychologicznej.

Czynniki fizyczne, które zostały zidentyfikowane, mogą powodować epizod opryszczki:

  • Cierpienie na inną infekcję narządów płciowych (uszkodzenie miejscowego obszaru skóry), miesiączkowanie,
  • Picie zbyt dużej ilości alkoholu,
  • Narażenie na silne działanie promieni słonecznych,
  • Choroby osłabiające układ immunologiczny,
  • Długotrwałe stresy lub depresje
  • Uszkodzenie skóry w czasie stosunku seksualnego, może prowadzić do nawrotu choroby.

Czynniki psychologiczne:

Ostatnie badania wykazały, że okresy długotrwałego stresu mogą powodować częste nawroty. Częstym jest również doświadczenie stresu i lęku przed nawrotami.

Częstotliwość występowania

Aż jeden na trzech dorosłych ma wirus, który powoduje opryszczkę narządów płciowych. Około 80% osób zakażonych wirusem opryszczki narządów płciowych nie wie, że ma wirusa, ponieważ mają one bardzo łagodne objawy lub wcale nie. Ponad 50% osób, które mają opryszczkę narządów płciowych, otrzymuje to od osób, które są zupełnie nieświadome, że mają opryszczkę. Objawy opryszczki narządów płciowych są bardzo zróżnicowane. Może się pojawić, jako pęcherze lub wrzody, ale może także powodować łagodne wysypki. I niezależnie od objawów pojawiają się na udach, plecach, palcach i oczywiście genitaliach.

Większość osób, które zarażają się innymi chorobami opryszczki, nie zdaje sobie sprawy, że narażają swoich partnerów na ryzyko zakażenia. Korzystanie z prezerwatyw zmniejsza ryzyko przenoszenia wirusa opryszczki, ale nie całkowicie go wyeliminuje. Codzienne leki mogą zapobiegać nawrotom wirusa opryszczki i zmniejszyć ryzyko przeniesienia ich do partnerów. Opryszczka narządów płciowych nie jest związana z rakiem szyjki macicy.

Jak rozwija się opryszczka narządów płciowych?

Można zarazić się opryszczką narządów płciowych poprzez kontakt seksualny (seks pochwy, oral lub analny) z kimś, kto posiada opryszczkę HSV 2.

Opryszczka narządów płciowych – objawy

U wielu osób rozpoznanie opryszczki narządów płciowych może być trudne do ustalenia. Nasilenie objawów opryszczki może się znacznie różnić w zależności od osoby. Początkowy epizod może czasami być tak łagodny, a nawet zauważony.

Miejsca zakażeń

  • U kobiet, obszary narządów płciowych, czyli srom i wejście do pochwy. Opryszczka może czasem rozwijać się na szyjce macicy.
  • Opryszczka u mężczyzn jest najczęściej spotykana w końcówce penisa, napletka i wałka penisa. Czasami na jądrach mogą występować wrzody.
  • Rzadziej, zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą doświadczać opryszczki odbytu, na pośladkach i wierzchołkach ud.
  • Najpoważniejsze z innych stanów zakażenia są: opryszczka noworodka i herpetyczne zapalenie mózgu, z których oba są stosunkowo rzadkie, ale mogą być śmiertelne. Przyczyny herpatycznego zapalenia mózgu nie są w pełni zrozumiane.

Opryszczka narządów płciowych – diagnostyka

Ponieważ doświadczenia ludzi z opryszczką narządów płciowych są bardzo zróżnicowane i dlatego, że leczenie każdego zakażenia przenoszonego drogą płciową jest charakterystyczne i specyficzne, dokładna diagnoza opryszczki jest niezbędna.

Dokładna diagnoza opryszczki narządów płciowych obejmuje prowadzenie badań lekarskich i robienie wymazów na kulturę wirusową.  Rozpoznanie opryszczki narządów płciowych jest łatwiejsze, jeśli obecne są wczesne wrzody lub pęcherze zawierające płyn potrzebny do badania laboratoryjnego. W celu potwierdzenia opryszczki narządów płciowych konieczne jest udowodnienie obecności HSV-1 lub HSV-2. Zwykłą procedurą jest, że lekarz bierze wymaz z owrzodzeń i oddaje do analizy.

Ponieważ osobnik z opryszczką narządów płciowych może zarazić się inną chorobą przenoszoną drogą płciową, należy wykonać pełną kontrolę narządów płciowych względem takich chorób. Czas potrzebny do opracowania przeciwciał wynosi zazwyczaj od 2 do 6 tygodni po zakażeniu, ale może wynosić do 6 miesięcy.

Opryszczka narządów płciowych – leczenie

Miejscowe kremy przeciwwirusowe są dostępne w aptece, jednak są nierefundowane przez NFZ. Leczenie lekami przeciwwirusowymi może pomóc osobom, które mają problemy zakażeniem narządów płciowych. Leki te mogą również zmniejszyć nasilenie i czas trwania objawów.

Istnieją trzy główne leki powszechnie stosowane do leczenia objawów opryszczki narządów płciowych: acyclovir (Zovirax), famciclovir (Famvir) i valacyclovir (Valtrex). Wszystkie one są przyjmowane w formie pigułki. Ciężkie przypadki można leczyć za pomocą acyklowiru dożylnego (IV).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...