Opryszczka narządu wzroku – przyczyny, objawy, leczenie

opryszczka narządu wzroku

Opryszczka narządu wzroku może zaatakować rogówkę oraz spojówkę oka, co może spowodować ból i upośledzenie wzroku, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty wzroku. Zarazić się tą chorobą stosunkowo łatwo, a infekcja dość często ma nawroty. Zatem nie można jej lekceważyć, mimo że opryszczka kojarzy się zazwyczaj z irytującą, ale też stosunkowo niegroźną infekcją. Jakie są zatem jej przyczyny, objawy i jak najskuteczniej ją leczyć?

Przyczyny opryszczki narządu wzroku

Choroba wywoływana jest przez wirusa Herpes Simplex typu 1 (HSV-1). Wirusem tym stosunkowo łatwo się zarazić – przenoszona jest zwykle z człowieka na człowieka, a źródłem zakażenia może być również osoba nie wykazująca objawów choroby. A w jaki sposób opryszczka dostaje się do narządu wzroku? Zwykle za pomocą autoinokulacji, czyli gdy ktoś przenosi wirusa z innych części ciała – na przykład przez przecieranie oczu. Opryszczka atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych w bardzo różnych przedziałach wiekowych.

Wirus najczęściej pojawia się na rogówce oraz spojówkach (czasem powodując ich zapalenie). Zdecydowanie rzadziej mamy do czynienia z opryszczką na powiekach.

Opryszczka narządu wzroku jest dość często spotykana w niektórych grupach zawodowych. Jedną z nich są na przykład stomatolodzy, a wszystko przez to, że mają po prostu często styczność z wirusem Herpes Simplex, a ten łatwo może dostać się do oczu.

Opryszczka narządu wzroku – objawy

W przypadku zarażenia, początkowo oczy są lekko zaczerwienione. Potem pojawić się może swędzenie, pieczenie oraz mrowienie oczu. Typowym objawem tej choroby jest również światłowstręt, w okolicach oczu może pojawiać się również specyficzna, wodnista wydzielina. Opryszczce bardzo często towarzyszy silny ból oczu.

Najgroźniejsze są jednak zakażenia rogówki. Może ono powodować owrzodzenia oraz blizny. Powoduje to zazwyczaj reakcję immunologiczną, której efektem jest gromadzenie się limfocytów. Może to spowodować trwałe zmętnienia i w konsekwencji – upośledzenie wzroku. Kolejnym następstwem opryszczki narządu wzroku może być tak zwany zespół suchego oka. Nie jest to jednak bardzo poważne schorzenie i łatwo je wyleczyć dzięki specjalnym nawilżającym oczy kroplom. Warto jednak pamiętać, że trzeba je podawać tylko po konsultacji z lekarzem.

Jak zapobiegać wystąpieniu opryszczki narządu wzroku?

Opryszczka narządu wzroku bierze się z wykwitów skórnych. Warto zatem gdy opryszczka pojawi się na przykład na wardze czy na ustach, najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem, gdyż może ona spowodować także poważniejsze problemy – w tym właśnie chorobę narządu wzroku. Na „zwykłe” opryszczki często skuteczne mogą być tak zwane domowe sposoby – czyli na przykład okłady z melisy, miód, aloes, czosnek i cebula, a także herbata – wszystkie te substancje powinny pomóc nam w walce z wirusami.

Ale jeśli nie chcemy, by opryszczka przeniosła się do narządu wzroku, to przede wszystkim powinniśmy dbać o higienę. Tyczy się to szczególnie tych momentów, gdy jesteśmy chorzy. Przede wszystkim ważne jest jak najczęstsze mycie rąk (zwłaszcza po skorzystaniu z toalety), o czym zawsze trzeba przypominać przede wszystkim dzieciom. Ale opryszczka narządu wzroku jest najczęściej spowodowana zwykłym przecieraniem oczu, więc najlepiej pamiętać, by tego zwyczajnie nie robić. Oczywiście bezwzględnie trzeba też myć ręce z każdym, kto jest dotknięty opryszczką.

Jak leczyć opryszczkę narządu wzroku

Do tej pory nie udało się opracować bezpośredniego leku na opryszczkę narządu wzroku. Nie wynaleziono zresztą też skutecznej na nią szczepionki. Większość lekarzy zatem decyduje się zwykle na stosowanie generalnych leków przeciwwirusowych. A tych jest na rynku jest naprawdę dużo – do najbardziej skutecznych i popularnych zalicza się między innymi Zovirax, Hascovir, Herpex czy Heviran. Są oczywiście i inne – na przykład walacyklowir czy famcyklowir. Poleca się też w czasie leczenia spożywać często witaminy z grupy B, a przede wszystkim B1 oraz B2.

Pamiętajmy, że wirus zostaje wydzielany wraz ze łzami. Powinni o tym pamiętać ludzie w bezpośrednim otoczeniu chorego, gdyż przez te łzy niezwykle łatwo jest się zarazić wirusem. Zaleca się również, żeby na czas walki z opryszczką unikać wszelkich zabiegów stomatologicznych, gdyż zdarza się, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Dlatego wizyty u dentysty najlepiej odłożyć, chyba że sytuacja jest naprawdę nagła i pilna.

Generalnie opryszczki są bardzo powszechnym schorzeniem, choć zwykle pojawiają się na ustach czy brodzie lub nosie. Stosunkowo rzadko pojawia się natomiast na narządach, w których może być faktycznie groźna, czyli na przykład na narządach płciowych czy też właśnie na narządzie wzroku. Trzeba potraktować ją wtedy poważnie i jak najszybciej udać się do lekarza, przy okazji walcząc z wirusem domowymi sposobami (na przykład pijąc herbatę czy przyjmując witaminę B). Opryszczka narządu wzroku może mieć co prawda bardzo poważne konsekwencje, ale z reguły leczenie przynosi skutek i – jeśli nie ma nawrotów – ta przykra dolegliwość zostaje wyleczona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...