Menorrhagia – przyczyny, diagnostyka, zabiegi, powikłania

menorrhagia

Menorrhagia to ciężkie lub długotrwałe okresy menstruacyjne, które są najczęstszym rodzajem nieprawidłowego krwawienia z macicy. Okresy są uważane za ciężkie, jeśli jest wystarczająco duże krwawienie, aby trzeba było wymieniać wkład lub tampon, co godzinę przez kilka kolejnych godzin.

Inne objawy ciężkiego okresu (miesiączki) mogą obejmować:

 • Nocne krwawienie wymagające wstawania do zmiany wkładów lub tamponów.
 • Pojawiają się duże skrzepy krwi podczas menstruacji.
 • Okres, który trwa dłużej niż siedem dni.

W ciężkich przypadkach ciężka miesiączka może zakłócić sen i codzienne czynności. Utrata krwi w ciężkich okresach może prowadzić do niedokrwistości, powodując takie objawy, jak zmęczenie i duszność. Menorrhagia, czy co warto o tym wiedzieć?

Menorrhagia – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn ciężkich krwawień miesiączkowych. Składają się na nie:

 • Nierównowaga hormonalna, zwłaszcza w estrogenie i progesteronie. Występuje najczęściej u nastolatek, które niedawno rozpoczęły miesiączkowanie i kobiety, które zbliżają się do menopauzy. Nierównowaga hormonalna może również wystąpić, jeśli wystąpi problem w funkcji jajników.
 • Mięśniaki macicy lub nowotwory macicy.
 • Poronienie lub ciąża pozamaciczna – implantacja zapłodnionego jaja poza macicą, na przykład w jajowodzie.
 • Stosowanie leków rozrzedzających krew.
 • Problemy z niehormonalnym środkiem do wstrzykiwań (IUD) stosowanym do kontroli narodzin.
 • Adenomiosis, stan, w którym gruczoły z podszewki macicy są osadzane w mięśniowej ścianie macicy. Może najprawdopodobniej występować u kobiet w średnim wieku, które urodziły kilkoro dzieci.
 • Choroba zapalna miednicy (PID), zakażenie macicy, rurki jajowodowe i inne narządy układu rozrodczego.
 • Rak macicy, rak jajników i rak szyjki macicy. Są to rzadkie, ale możliwe przyczyny ciężkich krwawień miesiączkowych.
 • Inne choroby, które mogą zapobiec normalizacji krzepnięcia krwi, w tym choroby wątroby, nerek lub tarczycy oraz zaburzeń krwotocznych lub płytkowych.

Diagnostyka w kierunku Menorrhagii

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i może zalecić jedno lub więcej testów lub procedur, takich jak:

 • Badania krwi. Próbkę krwi można ocenić pod kątem niedoboru żelaza (niedokrwistość) i innych stanów, takich jak zaburzenia czynności tarczycy lub zaburzenia krzepnięcia krwi.
 • Pap test. W tym teście, komórki z szyjki macicy są zbierane i testowane na infekcję, zapalenie lub zmiany, które mogą być rakowe lub mogą prowadzić do raka.
 • Biopsja endometrium. Lekarz może zabrać próbkę tkanki z wnętrza macicy, która ma być badana przez patologa.
 • Badanie ultrasonograficzne. Ta metoda obrazowania wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów macicy, jajników i miednicy.

Zabiegi w ciężkich okresach (Menorrhagia)

Jeśli występują duże krwawienia miesiączkowe, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia przyczyny. Leczenie zależy od tego, co powoduje krwawienie.

Leczenie Menorrhagii może obejmować jedną lub więcej z następujących terapii:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen w celu zmniejszenia ilości utraty krwi i pomocy w bólach.
 • Terapia hormonalna pozwala ustabilizować endometrium (podszewka macicy), regulować cykle menstruacyjne lub poprawić zaburzenia hormonalne.
 • IUD hormonalne wydzielające (Kyleena, Liletta, Mirena, Skyla)
  Lysteda (kwas traneksamowy), leki niehormonalne, które sprzyjają krzepnięciu krwi..

W zależności od przyczyny przedłużającej się miesiączki i historii choroby, lekarz może zalecić jedną z kilku procedur chirurgicznych. Zawierają one:

 • D & C obejmuje rozszerzanie szyjki macicy i zeskrobywanie wyściółki macicy.
 • Histeroskopia jest to procedura, w której w macicy i szyjce macicy dodaje się długi, cienki zasięg. Pozwala to lekarzowi na zobaczenie i usunięcie mas macicznych, które znajdują się w podeszwie macicy i może powodować krwawienie. Pozwala to również lekarzowi ocenić macicę.
 • Resekcja endometrium lub ablacja. W tej procedurze usuwa się lub niszczy powłokę macicy. Po wykonaniu tej procedury niemożliwe jest posiadanie dziecka.
 • Usunięcie macicy. Jest to chirurgiczne usunięcie macicy i szyjki macicy. Ta procedura uniemożliwia posiadanie potomstwa.

Utrata krwi w ciężkich okresach może prowadzić do niedokrwistości niedoboru żelaza. Lekarz może przepisywać lub zalecać suplement żelaza, aż do kontrolowania krwawienia.

Powikłania w wyniku Menorrhagii

Nadmierne lub długotrwałe krwawienie miesiączkowe może prowadzić do innych stanów zdrowia, w tym:

Niedokrwistość niedoboru żelaza. W tym typowym dla niedokrwistości niski poziom hemoglobiny, substancji, która umożliwia przenoszenie tlenu do tkanek. Niska hemoglobina może być wynikiem zbyt małej ilości żelaza we krwi.

Obfite miesiączki mogą zmniejszyć stężenie żelaza w wyniku, czego zwiększa się ryzyko niedokrwistości. Objawy obejmują bladą skórę, osłabienie i zmęczenie. Chociaż dieta odgrywa rolę w anemii z powodu niedoboru żelaza, problem jest skomplikowany przez ciężkie okresy menstruacyjne.

Większość przypadków anemii jest łagodna, ale nawet łagodna anemia może powodować osłabienie i zmęczenie. Umiarkowana lub ciężka niedokrwistość może również powodować krótki oddech, szybkie tętno, łagodność i bóle głowy.

Silny ból. Wraz z ciężkim krwawieniem miesiączkowym mogą wystąpić bolesne skurcze menstruacyjne (bolesne miesiączkowanie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...