Obfite miesiączki – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

obfite miesiączki

Obfite miesiączki stosunkowo często – choć nie zawsze – są efektem chorób, w tym tych nowotworowych. Są jednak przypadki, gdy nadmierne wydzielanie krwi jest po prostu cechą fizjologiczną. Ale takie menstruacje zawsze są niezwykle niekomfortowe i nie można ich ignorować. Zdrowa kobieta podczas miesiączki traci od 30 do 80 ml krwi. O obfitej miesiączce możemy mówić natomiast gdy kobieta traci ponad 100 ml krwi. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny takich miesiączek oraz jak najlepiej je leczyć?

Obfite miesiączki – przyczyny obfitych miesiączek

Zwykle obfite miesiączki (czyli inaczej hypermenorrhoea) sygnalizują choroby, na przykład mięśniaki czy polipy macicy, adenomiozę lub endometriozę. Ich przyczyną może być też zdecydowanie bardziej poważne choroby, na przykład rak szyjki macicy. W takim przypadku krwawienie zazwyczaj można zaobserwować po stosunku lub pomiędzy menstruacjami. W rzadszych przypadkach obfite miesiączki mogą być spowodowane wadami anatomicznymi kobiety, na przykład podwójną macicą.

Ale obfite miesiączki nie muszą być spowodowane chorobami macicy, ale też na przykład jajników. Może za nie odpowiadać również na przykład rak jajnika (odpowiedzialny również za nieregularne miesiączki) czy też torbiel jajnika. Jeśli bardzo obfite krwawienie pojawia się nagle, może oznaczać to też ciążę pozamaciczną. Oczywiście takie ciąże wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej, więc gdy krwawienie pojawia się niespodziewanie, najlepiej od razu udać się do szpitala.

Również niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi mogą skutkować tak obfitymi menstruacjami. Może się to wiązać ze zbyt małą ilością płytek krwi lub ich nieprawidłową budową. Czasem wynika to również z nieprawidłowej pracy wątroby. Czasem miesiączki tego typu mogą być rezultatem niedoczynności tarczycy, która prowadzi do zaburzeń hormonalnych lub też ze stosowania niektórych środków antykoncepcyjnych – a przede wszystkim wkładek domacicznych, których używanie może skutkować nadmiernym krwawieniem u kobiety. Za takie miesiączki może być odpowiedzialna również choroba von Willebranda (czyli wrodzona skaza krwotoczna) albo hemofilia A oraz B.

Obfite miesiączki – objawy obfitych miesiączek

Stosunkowo często zdarza się, że kobiety które podejrzewają u siebie obfite miesiączki są absolutnie zdrowe. Niektórzy lekarze i eksperci uważają, że połowie kobiet, które udają się do lekarza z tym problemem, zupełnie nic nie dolega. Bierze się to z faktu, że kobiecie zwykle trudno ocienić, ile tak naprawdę traci krwi w czasie menstruacji. Niemniej są objawy, które dość jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z obfitą miesiączką.

Często na przykład krwawienie jest tak silne, że niezbędne jest zmienianie podpasek czy tamponów co godzinę lub dwie. Obfite miesiączki sygnalizować mogą także nocne krwawienia, przez które krwią brudzi się pościel oraz nocna bielizna. Kolejnymi objawami tego schorzenia mogą być skrzepy oraz przedłużające się bóle podbrzusza. Często – choć nie zawsze – taka miesiączka jest też wyjątkowo długa i może trwać dłużej niż tydzień.

Obfite miesiączki – diagnoza i leczenie obfitych miesiączek

Takie miesiączki nie zawsze oznaczają poważne schorzenia. Jednak zawsze gdy się pojawią, to warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli ten stwierdzi, że miesiączka nie ma żadnego chorobowego podłoża, to zapewne poleci stosowanie preparatów, które są bogate w żelazo czy też kwas foliowy. Oczywiście gdy ten stan przedłuża się i trwa kilka dni, niezbędne są bardziej zdecydowane działanie – zwłaszcza jeśli miesiączce towarzyszą bóle i zawroty głowy oraz osłabienie.

Lekarze zazwyczaj stosują w takich przypadkach leki hormonalne, najczęściej w postaci tabletek, choć czasem również stosowane są plastry czy nawet wkładki domaciczne. Jeśli terapia hormonalna z różnych względów nie jest możliwa, to lekarz może przepisać na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne albo antyfibrynolityki. Oczywiście przy leczeniu należy brać pod uwagę przyczyny – jeśli obfite menstruacje są spowodowane wkładkami domacicznymi, należy po prostu zmienić metodę antykoncepcji.

Oczywiście jeśli powodem obfitej miesiączki jest konkretna choroba, to trzeba ją leczyć, choć nie można zapomnieć o stosowaniu preparatów na samo krwawienie. W większości chorób, które skutkują obfitymi miesiączkami, pomóc powinien ginekolog. Chociaż gdy mamy problemy z tarczycą, zdecydowanie lepiej będzie się udać do endokrynologa. W żadnym razie natomiast obfitych miesiączek nie można ignorować.

Chociaż nierzadko nie oznacza ona żadnej bardzo poważnej choroby, to często może być jednym z wczesnych sygnałów, które mogą wskazywać na któryś z nowotworów. A w przypadku takich chorób czas jest bardzo ważny i wczesne rozpoznanie może decydować o sukcesie leczenia lub komforcie życia. Natomiast nawet jeśli obfita miesiączka nie sygnalizuje poważnej i zagrażającej życiu choroby, to jest to schorzenie bardzo przykre i niekomfortowe dla każdej kobiety. A ponieważ wyleczenie jej nie należy do bardzo skomplikowanych, najlepiej już po pierwszych objawach udać się do ginekologa i jak najszybciej zdecydować się na zaproponowaną terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...