Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy – charakterystyka

termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy jest minimalnie inwazyjną procedurą, dlatego ból i ryzyko związane z procedurami są znacząco obniżone. Ta technika pozwala uniknąć histerektomii i wczesnego początku menopauzy oraz może zachować płodność kobiety.

 Co to jest termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy?

Termoablacja ultradźwiękowa polega na wykorzystaniu ciepła do zniszczenia tkanki mięśniaków. Jest to zabieg laparoskopowy obejmujący dwa małe nacięcia: jeden w brzuchu i jeden w skórze w macicy. Lśniący teleskop umieszczony jest przez nacięcie brzucha, a sondę ultrasonograficzną umieszcza się na macicy, co pozwala lekarzowi zobaczyć mięśniaki.

Następnie do włókniaka zostaje włożona długa igła. Kiedy jest w środku mięśniaka, ciepło jest dostarczane aż do całkowitego zniszczenia mięśniaków? Proces jest powtarzany dopóki nie zostaną usunięte wszystkie nieprawidłowe wzrosty. Każdy leczony mięśniak zmniejszy się o około 40 procent w ciągu trzech miesięcy leczenia.

Mięśniaki macicy są najczęstszym guzem pozakomórkowym ginekologicznym, dotykającym około trzech na cztery kobiety w okresie ich rozrodczości. Łagodne, włókniaki mogą powodować ból miednicy i ciężkie krwawienie miesiączkowe. Czasami mogą wpływać na płodność.

Badania kliniczne prowadzone za granicą wykazały, że Termoablacja ultradźwiękowa jest skuteczna w leczeniu mięśniaków macicy, rozwiązywaniu objawów związanych z ponad 80 procentami pacjentów. Ta nowa technika zapewnia kilka zalet w stosunku do standardowych metod leczenia. Konwencjonalne leczenie objawowych mięśniaków macicy w tym terapia hormonalna, histerektomia, miomektomia (chirurgiczne usunięcie zwłóknienia) i embolizacja tętnicy macicy – mają znaczne ograniczenia i niepożądane działania.

Procedura termoablacji ultradźwiękowej mięśniaków macicy

Energia fal radiowych nie jest nowością w sali operacyjnej. Od dziesięcioleci stosowano ją w elektrochirurgicznych zespołach kosmetycznych w celu kontrolowania krwawienia podczas operacji otwartej. W ostatnich latach lekarze badali sposoby wykorzystania tej energii cieplnej do wykonywania minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. W ciągu ostatnich 12 lat lekarze opracowali nowe podejście laparoskopowe do leczenia nowotworów wątroby z użyciem energii fal radiowych. Stało się to standardową metodą leczenia

Opierając się na sukcesie w tej dziedzinie, rozszerzono laparoskopową RFA w leczenie nowotworów macicy. Procedura trwa około dwóch godzin, jest dobrze tolerowana, a większość pacjentów wraca do domu tego samego dnia. W niektórych przypadkach jest ona połączona z resekcją mięśniaka. Dziewięćdziesiąt procent pacjentów zgłosiło znaczną poprawę lub całkowite ustąpienie swoich objawów po zabiegu.

Jak działa termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy

Pacjentki są najpierw starannie oceniane w celu określenia przydatności procedury. Każda procedura rozpoczyna się od laparoskopii diagnostycznej w znieczuleniu ogólnym w celu dokładnej oceny mięśniaków. Następnie następuje laparoskopowe badanie ultrasonograficzne macicy w celu wykrycia mięśniaków, które mogą nie występować w przedoperacyjnych badaniach obrazowych.

Cewnik RFA umieszcza się przez skórę pod przewodnictwem ultrasonograficznym w nieprawidłowych wzrostach, które rozwijają się w macicy kobiety. Cewnik składa się z igły zawierającej kilka zębów, które są rozmieszczone w docelowej tkance, umożliwiając ablację sferycznej objętości tkanki.

Zęby dostarczają energii elektrycznej do mięśniaków i utrzymują cewnik ablacyjny w miejscu podczas leczenia.  W około 10 do 15 minut, docelowa tkanka jest podgrzewana do 105 ° C, uśmiercając nieprawidłowe komórki. Większość zabiegów kończy się od dwóch do trzech godzin, a pacjentki wypisują się tego samego dnia lub dnia następnego po zabiegu. Powikłania, takie jak krwawienie i ból pooperacyjny, są minimalne.

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, więc podczas zabiegu nie wystąpi ból. Później może wystąpić łagodny ból brzucha. Lekarz może zalecić leki przeciwbólowe. Chirurgia laparoskopowa jest często określana jako chirurgia „band-aid”, ponieważ nacięcia są tak małe.

Wybór pacjenta do  termoablacji ultradźwiękowej mięśniaków macicy

Zabieg jest odpowiedni dla kobiet z objawowymi mięśniakami macicy. Zespół, w tym chirurdzy i ginekolodzy starannie oceniają każdego pacjenta.

Głównymi zaletami  termoablacji ultradźwiękowej mięśniaków macicy są:

 • Szybki powrót do normalnej aktywności.
 • Zmniejszenie objawów związanych z nieprawidłowymi wzrostami, rozwijającymi się w macicy.
 • Poprawa, jakości życia.
 • Niskie wskaźniki powikłań.
 • Mniejsze nacięcia.
 • Minimalne blizn

Możliwe powikłania ablacji endometrium obejmują:

 • Krwawienie
 • Infekcja
 • Naderwanie ściany macicy lub jelit
 • Przeciążenie płynu do krwiobiegu.

Nie ma możliwości wykonania termoablacji ultradźwiękowej mięśniaków macicy, jeśli:

 • Zakażenie pochwy lub szyjki macicy.
 • Zapalenie narządów miednicy mniejszej.
 • Rak szyjki macicy, rak macicy.
 • Słabość ściany mięśni macicy.
 • Wewnątrzmaciczne urządzenie.
 • Nacięcie klasyczne lub pionowe w przekroju C.
 • Nieprawidłowa struktura lub kształt macicy.

Niektóre rzeczy mogą utrudniać wykonanie niektórych rodzajów termoablacji ultradźwiękowej mięśniaków macicy.

Obejmują one:

 • Zawężenie wnętrza szyjki macicy.
 • Mała lub duża wielkość macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...