Fitoestrogeny są to środki organiczne, które znajdują się w roślinach. Na ludzki organizm działają podobnie jak estrogeny, które odpowiadają między innymi za: kształtowanie żeńskich narządów płciowych, kształtowanie psychiki i popędu oraz regulację cyklu miesiączkowego. Pełnią bardzo dużo różnych ról, zwłaszcza w organizmie kobiet, jednak mężczyzna pozbawiony estrogenów byłby bezpłodny. Mają więc znaczenie dla obu płci. Fitoestrogeny więc także mają świetny wpływ na ludzkie organizmy.
Działania fitoestrogenów
Fitoestrogeny są to naturalne środki, ponieważ pochodzą od roślin. Mogą na przykład pomóc w złagodzeniu objawów, w ciężkim dla każdej kobiety okresie, jakim jest menopauza (której towarzyszą uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy też nadmierna potliwość). Dodatkowo opóźniają ją poprzez wydłużenie cyklu miesiączkowego, co wpływa także na dłuższe utrzymanie młodego wyglądu.
Fitoestrogeny zmniejszają także ryzyko takich przypadłości, jak na przykład: osteoporoza, miażdżyca oraz także, co ważne dla panów, zmniejszają ryzyko rozrostu gruczołu krokowego czyli inaczej mówiąc przerostem prostaty. Dodatkowo fitoestrogeny pomagają na dłużej zachować gładką, odpowiednio nawilżoną i elastyczną skórę na dłużej. Jednak to nie wszystkie działania fitoestrogenów. Wpływają one także, między innymi na: obniżenie złego cholesterolu, mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe czy też antyalergiczne.
Potocznie uważne są także za naturalny środek, który ma dobroczynny wpływ na ludzkie serce. Fitoestrogeny cenione są również za swoje działania antynowotworowe. Działają hamująco na komórki, z których rozwijają się nowotwory. Jednak pomimo cudownego działania fitoestrogenów są osoby, które nie powinny go zażywać w zbyt dużej dawce, a nawet powinny go unikać. Są to kobiety w ciąży, niemowlęta oraz małe dzieci.
Jak dzielą się fitoestrogeny i gdzie ich szukać
Fitoestrogeny dzielą się na trzy klasy. Pierwsza z nich to izoflawony. Znajdują się one głównie w roślinach strączkowych z czego najwięcej jest ich w soi oraz fasoli. Kolejną klasą są kumestany. Ich z kolei można poszukiwać w nasionach słonecznika, kiełkach fasoli czy też w czerwonej koniczynie.
Ostatnią klasą fitoestrogenów są lignany, które w dużych ilościach występują głównie w olejach z nasion. Gównie oleju z siemienia lnianego. Ponadto aby dostarczać organizmowi fitoestrogenów powinno się poszerzyć dietę. Głównie o takie składniki jak, przykładowo: orzeszki ziemne, ziarna sezamu, soczewicę, chmiel zwyczajny czy też nasiona kopru włoskiego.
Zapotrzebowanie na fitoestrogeny
Chociaż fitoestrogeny potrzebne są obu płciom, a ich dobroczynne działanie jest przydatne w każdym wieku to jednak główny nacisk kładzie się na ich spożywanie przez kobiety w wieku menopauzalnym. Powinny one spożywać od 40 do 45 mg codziennie. Jednak średnie dzienne spożycie fitoestrogenów w naszym kraju wynosi zaledwie około 5 mg. Dla porównania przeciętna Azjatka w swojej diecie ma ich aż do 100 mg dziennie.
Aby zobaczyć ich działanie wystarczy porównać dwie przeciętne kobiety spożywające tak odmienne dawki fitoestrogenów. Na pierwszy rzut oka widać różnicę. Azjatki wyglądają młodziej, nie skarżą się na objawy jakie niesie za sobą menopauza. Azjatki prawie nie odczuwają menopauzy i która dotyka je w późniejszym wieku ponadto mają lepszy stan zdrowia, więcej energii i witalności.
Fitoestrogeny zawarte w suplementach diety
Fitoestrogeny można znaleźć nie tylko w składnikach codziennej diety, ale także w przeróżnych suplementach diety. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych produktów, które zawierają w sobie na przykład: izoflawony sojowe, witaminę E, witaminę A, kwas foliowy, magnez oraz witaminę B6. Można je najczęściej znaleźć jako „produkty łagodzące menopauzę„.
Jednak każdy kto dogłębniej wczyta się w ich skład znajdzie w nich także substancje słodzące, które raczej nie są potrzebne. Także dwutlenek tytanu, który nie jest do końca zbadany, ale są podejrzenia o jego szkodliwym działaniu lub też inne składniki o obco brzmiących nazwach. Po sprawdzeniu ich okazują się bardziej szkodliwe niż przydatne. Tak naprawdę mało jest takich suplementów diety, które zawierają wyciągi z roślin opisanych powyżej, które są bogate w fitoestrogeny.
Warto więc się zastanowić czy nie lepiej włączyć naturalne produkty roślinne, w których zawarte fitoestrogeny są faktem, a nie tylko mrzonką. Tym bardziej, że naturalne rośliny zawierające fitoestrogeny są powszechnie dostępne. Wiele osób, zapewne nie bez powodu, nie ma zaufania do produktów, które kryją się pod nazwą „suplementy diety” lub „środki spożywcze”.
Fakty są takie, że nie muszą być one w żaden sposób przebadane, co budzi wątpliwości do ich zawartości. Pewne jest jedno – nie warto zasłuchiwać się jedynie w reklamy telewizyjne czy radiowe, informacje, które możemy znaleźć w Internecie też nie zawsze są zgodne z prawdą. Warto natomiast oddzielać reklamę od rozsądku i kierować się tym drugim, a w razie wątpliwości poradzić się lekarza lub farmaceuty.