Obrazki plamiste – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Obrazki plamiste

Obrazki plamiste (Arum maculatum L.) to roślina wieloletnia, rośnie w środkowej i południowej Europie, oraz w Turcji, w Polsce występuje na Pomorzu Zachodnim. Roślina posiada długie, mięsiste łodygi, u podstawy znajdują się liczne kwiaty, na które składają się tylko słupki. Nad nimi znajduje się pas purpurowych kwiatów. Kwiatostan wyrasta na krótkim, niższym od ogonków liściowych pędzie kwiatostanowym.

Jasne liście, o długości 14–40 cm, widoczne przez ich połyskiwanie i fioletowe plamy, mają kształt halabardy, to jedne z pierwszych, które pojawiły się z podłoża pod wpływem wiosny, a następnie można je dostrzec przy prawie każdym żywopłocie w zacienionych miejscach. Roślina ma długie i bulwiaste korzenie. To rośnie głęboko pod ziemią i jest podobne do roślin korzeniowych w wyglądzie.

Owoce czerwonopomarańczowe, 1–3 nasienne skupione w owocostanie. Roślina tworzy kępy, 20-50 cm wysokości. Ozdobna z liści. Kwitnie w kwietniu-maju. Większą ozdobą są w okresie letnim purpurowe owocostany. Obrazki plamiste pokrywają lasy liściaste i zarośla, oraz lasy łęgowe. Rośnie w miejscach wilgotnych, zacienionych w dolinach cieków wodnych. Preferuje gleby próchniczne, przepuszczalne.

Obrazki plamiste – właściwości lecznicze

Obrazki plamiste posiadają w swoim składzie takie związki jak: skrobię, olejek eteryczny, ekstrakt, ligninę i sole potasu i wapnia. Ponadto zawierają cukier, albuminę, gumę, saponinę, kwas pruskowy, glukozydy, szczawian wapnia, aronina. A także enzymy (diastaza = amylaza, oksydazy, proteazy).

Roślina posiada właściwości lecznicze: przeciwzapalne, przeciwbólowe, kurczy ściany naczyń krwionośnych, ma działanie moczopędne i stymulujące. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, przeciwpasożytnicze, wykrztuśne.

Obrazki plamiste biorą udział w leczeniu chorób układu oddechowego, pokarmowego, układu moczowego, układu nerwowego. A także można zastosować tą roślinę jako wspomagające leczenie przeciwnowotworowe. Układ nerwowy narażony jest na odbieranie negatywnych emocji, co powoduje odczuwanie wahania nastroju. Zażywanie nalewki na bazie obrazków plamistych pozwala na wyciszenie, ponadto skutecznie leczy problemy ze snem. Zewnętrznie można używać nalewkę do niwelowania dolegliwości bólowych w chorobach reumatycznych.

Obrazki plamiste – zastosowanie

Zastosowanie lecznicze obrazków plamistych zostało potwierdzone przy takich dolegliwościach jak:

 • Ból gardła z obrzmiałymi błonami śluzowymi
 • Chrypka
 • Gorączka
 • Grypa
 • Katar
 • Polip nosa
 • Zapalenie oskrzeli
 • Astma
 • Grzybica
 • Wzdęcia
 • Reumatyzm
 • Hemoroidy
 • Nieżyt żołądka
 • Biegunka
 • Nowotwory
 • Szkorbut
 • Depresja i zmęczenie.

Obrazki plamiste mogą być stosowane zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Choroby związane ze stanem zapalnym w obrębie oskrzeli, mogą być wspierane tym zielem z domieszką miodu. W takim przypadku przeziębienie z przewlekłym katarem i podwyższoną temperaturą ciała może być skutecznie niwelowane.

Wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego można usuwać za pomocą naparu lub nalewki z obrazków plamistych. Także choroby powodujące dolegliwości bólowe takie jak reumatyzm mogą być skutecznie leczone przy pomocy tego zioła. Maści na bazie tej rośliny znalazły zastosowanie w przypadku wystąpienia owrzodzeń, grzybicy i obrzęków różnego pochodzenia.

Ostatnio przeprowadzone badania naukowe dowiodły właściwości lecznicze obrazków plamistych w leczeniu hemoroidów. Chociaż nie ma całkowicie naturalnych metod leczenia raka, obrazki plamiste mają właściwości lecznicze, które mogą pomóc złagodzić objawy.

Obrazki plamiste mają długą historię medyczną. Jagody są bardzo toksyczne i należy ich unikać. Jednak duży korzeń bulwiasty od dawna uważany jest za zdolność leczniczą. Korzeń jest pełny skrobi i był używany na wiele sposobów. Niektóre z zastosowań leczniczych obejmują:

 • Łagodzenie objawy bólów gardła – donoszono, że roślina pomaga złagodzić objawy bólów gardła. Jest on stosowany, jako środek homeopatyczny, a nalewka pomaga zmniejszyć obrzęk błony.
 • Leki moczopędne i stymulujące – korzeń w tym samym czasie był używany, jako środek moczopędny i stymulujący.
 • Stosowany miejscowo, jako maść lub nalewka z korzenia w celu złagodzenia objawów reumatyzmu. Stosuje się je do skóry, jednakże ze względu na ekstremalną toksyczność rośliny należy to zrobić z należytą starannością i profesjonalną poradą.

Obrazki plamiste – sposoby użycia

Obrazki plamiste – napar

Suche kłącze w ilości jednej łyżki zalać 250 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 20 minut, po czym przecedzić. Doskonale sprawdzi się w nieżycie żołądka, jelit a także w przypadku nerwicy narządów układu pokarmowego.

Obrazki plamiste – nalewka

Nalewkę można przygotować na bazie świeżego kłącza obrazków plamistych, w proporcjach 1:5. Jedną porcję rośliny zalać alkoholem wysokoprocentowym. Pozostawić na dwa tygodnie, w tym czasie kilka razy potrząsnąć naczyniem. Następnie przecedzić i spożywać po jednej łyżce do trzech razy dziennie. Nalewką można nacierać bolące miejsca, ponadto pobudza krążenie krwi i limfy. Wskazany przy chorobach reumatycznych. Ponadto leczy takie dolegliwości jak: melancholia, depresja, wahania nastroju, bezsenność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...