Nawłoć kanadyjska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Nawłoć kanadyjska

Nawłoć kanadyjska (łac. Solidago canadensis) rośnie w Ameryce Północnej (w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, z wyjątkiem nieobecnych w Południowej Karolinie, Gruzji, na Florydzie, w Alabamie, w Luizjanie i na Hawajach). Nawłoć kanadyjska rośnie również w Polsce. Najczęściej występuje w wilgotnych warunkach na opuszczonych gruntach, pastwiskach, polach, zaroślach, wzdłuż dróg.

Roślina preferuje lekko kwaśne, umiarkowanie bogate, dobrze odwodnione gleby. Lubi rosnąć w pełnym słońcu. Toleruje lekki półcień. Nawłoć kanadyjska dorasta do 1,5 m. Centralne łodygi są pokryte licznymi, wąskimi, lancetowymi, liśćmi. Liście są skrętoległe częściowo bez włosów, powyżej jednak włochate i zwężające się na każdym końcu. Centralne łodygi są pozbawione włosów w pobliżu podstawy, ale miękko owłosione powyżej środka.

Żółte kwiaty zebrane są w wielu koszyczkach skupione, jako wiecha z odgiętymi odnogami po boku. Natomiast owoce są jednonasienne ze szczecinkami dochodzącymi do 2,5 mm długości.

Nawłoć kanadyjska – właściwości lecznicze

Nawłoć kanadyjska posiada liczne właściwości lecznicze: hemostatyczne, czyli zatrzymujące krwawienie, ściągające. A także moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe. Roślina posiada także działanie odtruwające i uszczelniające, ponadto odnotowano jej wpływ na wzmacnianie naczyń krwionośnych. Kolejną właściwością nawłoci kanadyjskiej jest wspomaganie niwelowania obrzęków oraz przywracania zaburzonych funkcji żołądka oraz jelit.

Substancje zawarte w tej roślinie usuwają z organizmu nadmiar sodu oraz amoniaku. Kwiaty są lekami przeciwbólowymi, ściągającymi i przeciwgorączkowymi. Roślina zawiera kwercetynę, związek, który jest podobno użyteczny w leczeniu krwotocznego zapalenia nerek. Nasiona są antykoagulantowe, ściągające i kancerogenne. Z rośliny produkowane są leki homeopatyczne. Wyciągi z nawłoci są stosowane w leczeniu reumatyzmu i zapaleniu stawów.

W skład nawłoci wchodzą takie substancje jak: flawonoidy, glikozydy, rutyna, saponiny, olejek eteryczny. Ponadto roślina posiada kwasy fenolowe takie jak: kawowy, waniliowy, hlorogenowy, protokatechowy. Nawłoć kanadyjska jest bogata w antyoksydanty.

Nawłoć kanadyjska – zastosowanie

Korzeń nawłoci kanadyjskiej jest stosowany, jako okład na oparzenia, użycie suszonego sproszkowanego ziela może być stosowane antyseptyczne. Herbata z kwiatów jest stosowana w leczeniu biegunki, bólów ciała i gorączki. W szczególności jest to cenne lekarstwo na leczenie ran i krwawień. Ponadto jest bardzo użyteczne w leczeniu zaburzeń układu moczowego. Zioło jest stosowane zarówno w ciężkich schorzeniach, jak zapalenie nerek i na bardziej powszechne problemy, takie jak zapalenie pęcherza moczowego.

W roślinie znajdują się saponiny, które są przeciwgrzybicze i działają specjalnie przeciwko grzybom Candida, które są przyczyną stanu zapalnego w narządach rodnych kobiety oraz w jamie ustnej. Zawiera także rutynę, która jest stosowana w leczeniu niestabilności naczyń włosowatych oraz fenolowych glikozydów, które są przeciwzapalne. Liście i kwiaty są przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, antyseptyczne, aromatyczne, ściągające, kancerogenne, łagodnie moczopędne, przeciwgorączkowe i stymulujące.

To dobre ziele okazało się także wartościowe, do stosowania wewnętrznie w leczeniu infekcji dróg moczowych, przewlekłego zapalenia skóry, grypy, kokluszu, pęcherza moczowego i kamieni nerkowych itp. Ze względu na łagodne działanie, nawłoć kanadyjską stosuje się w leczeniu zapalenie jelita grubego u dzieci. Ponadto napary z tej rośliny to doskonały płyn do płukania jamy ustnej w leczeniu pleśniawek. Nawłoć kanadyjska działa antyalergicznie, dlatego warto przygotowywać napary i wspomagać walkę z katarem siennym.

Inne zastosowania nawłoci kanadyjskiej to: choroby metaboliczne oraz skórne takie jak łuszczyca, toczeń i trądzik. Przy użyciu tej rośliny można wspomagać leczenie nadciśnienia tętniczego, nadwagi, a także chorób związanych z niewydolnością krążenia. Potwierdzono także jej wpływ przy leczeniu cukrzycy co jest bardzo wartościowe dla diabetyków.

Nawłoć kanadyjska – sposoby użycia

Napar: jedną łyżkę suszonego ziela zalać 250 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem około 20 minut. Po czym przecedzić i spożywać do dwóch szklanek dziennie.

Napar może być wykorzystywany leczniczo przy skórze ze skłonnościami do łojotoku, a także przy trądziku zarówno młodzieńczym jak też różowatym. Po przemywaniu skóry nabiera ona ładniejszego koloru, pory skórne są starannie oczyszczone.

Nalewka: 10 dag suszonych lub świeżych części rośliny zalać do pół litra dobrze podgrzanego alkoholu. Pozostawić w chłodnym i ciemnym miejscu na okres dwóch tygodni, po czym przecedzić. Nalewkę należy spożywać do trzech razy dziennie po 1 łyżce.

Wino: 10 dag nawłoci kanadyjskiej ( może być zarówno suszona jak i świeża) zalać do pół litra lekko podgrzanego wina wytrawnego najlepiej czerwonego. Do tej mieszanki dodać około 50 ml alkoholu i odstawić na 14 dni. Przecedzić i spożywać do 50 ml dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...