Nasiona dyni – 10 powodów, dlaczego warto je jeść pestki dyni

Nasiona dyni

Nasiona dyni mają wiele właściwości leczniczych. Znajdziemy w nich takie korzystne dla naszego zdrowia składniki jak mangan, miedź, cynk, magnez, czy białko. Lista oczywiście jest o wiele dłuższa. Wszystkie te minerały są niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania naszych narządów wewnętrznych. Właśnie dlatego powinniśmy spożywać pestki dyni.

Nasiona dyni – właściwości zdrowotne

Dowiedz się, jakie dokładnie korzyści zdrowotne niesie ze sobą regularne spożywanie pestek dyniowych:

Nasiona dyni obniżają poziom cholesterolu

Warto skorzystać z zalet oleju z pestek dyni. Zawiera on fitoestrogeny. Ta substancja odpowiada za wzrost poziomu lipoprotein. W konsekwencji zwiększymy poziom HDL, czyli tak zwanego „dobrego” cholesterolu. Taki olej obniża także ciśnienia krwi. Obie te zalety niwelują niekorzystne działanie „złego” cholesterolu (LDL). To właśnie on powoduje nadciśnienie oraz zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Pomagają wszystkim chorym na cukrzycę

Pestki dyni redukują poziom glukozy w naszej krwi. Dzięki nim możemy zatem utrzymać odpowiedni poziom cukru.

Nasiona dyni wspomagają dietę

W nasionach dyni znajduje się dużo błonnika, witamin, białka oraz różnych minerałów. Wśród nich jest między innymi fosfor. Akurat ten składnik poprawia trawienie tłuszczy oraz węglowodanów. Nie ma nic zatem dziwnego w tym, że pestki dyni sprawdzają się, jako uzupełnienie diety odchudzającej.

Uchronią Cię przed artretyzmem

W pestkach dyni znajduje się dużo antyoksydantów. Te substancje działają przeciwzapalnie. Ich skuteczność jest na tyle duża, że wielu specjalistów jest przekonanych, że nasiona dyni działają lepiej niż indometacyny, czyli najpopularniejsze niesteroidowe leki przeciwbólowe. W nasionach dyni znajduje się dużo kwasów omega-3. Ten składnik skutecznie poprawia stan naszych stawów oraz kości.

Pestki dyni zapobiegają osteoporozie

Oprócz fosforu, w pestkach dyni znajduje się całkiem sporo cynku. Oba te składniki wzmacniają Twoje kości. Niestety wraz z wiekiem Twoje kości ulegają demineralizacji. To właśnie ona powoduje osteoporozę. Jednak jeżeli będziesz dostarczać do organizmu składniki odżywcze, które znajdują się w pestkach dyni, możesz powstrzymać ten proces. W ten sposób możesz spowolnić, a nawet całkowicie uchronić się przed osteoporozą.

Poprawiają nastrój

Wiele osób zaskoczy pewnie informacja, że spożywanie pestek dyni może wpłynąć na nasz nastrój. Naukowcy przekonują, że jest to prawda. Dzięki temu produktowi spożywczemu możemy pokonać chandrę oraz zły nastrój. Ta właściwość bierze się z zawartego w nim trypofanu. Jest to substancja, która w naszym organizmie przemienia się w serotoninę. Ta z kolei odpowiada za odczuwanie pozytywnych emocji.

Łagodzą objawy menopauzy

Bóle głowy, huśtawka nastroju oraz nagłe uderzenia gorąca mogą świadczyć o menopauzie. Ta choroba jest następstwem zmian hormonalnych, przez jakie przechodzą kobiety. W przypadku pojawienia się podobnych objawów warto spożywać więcej pestek dyni, które mogą złagodzić dolegliwości.

Działają na przerost prostaty

Tak jak zostało to już zaznaczone, pestki dyni mają działają, jako przeciwutleniacze. Dodatkowym ich atutem jest to, że powstrzymują przerost prostaty. Wszystko to za sprawą znajdującego się w nich cynku. Ten minerał ma niebagatelny wpływ na właściwe działanie prostaty.

Pestki dyni regulują poziom testosteronu

Poziom hormonów w naszych ciałach ulega zmianą. Może doprowadzić to do wielu problemów zdrowotnych. Najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami, które powodują u kobiet menopauzę oraz andropauzę u mężczyzn. Na szczęście dzięki pestkom dyni możemy ustabilizować poziom testosteronu w naszych ciałach. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Zapobiegają pojawieniu się raka

Pestki dyni są skutecznym środkiem profilaktycznym. Za ich pomocą zapobiegniesz rozwojowi komórek nowotworowych. Bierze się to z ich właściwości fitochemicznych. Za pomocą ekstraktu z pestek dyni powstrzymasz rozwój raka prostaty. Sprawdzają się one także przy hamowaniu rozwoju nowotworu piersi oraz jelita grubego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...