Driakiew żółta – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Driakiew żółta

Driakiew żółta (łac. Scabiosa ochroleuca L.) roślina wieloletnia, rzadziej jednoroczna dwuletnia dorasta do wysokości 15-80 cm. Występuje w części europejskiej, Kaukaz, Syberia Zachodnia i Wschodnia także dosyć powszechnie na terenie Polski.

Driakiew żółta posiada pierzastosieczne liście pokryte włoskami. Kwiaty karbowane bez zapachu, zebrane w półkulistą główkę są koloru żółtawobiałego dochodzą do 3,5 centymetra. Łodyga wzniesiona i rozgałęziona. Ziele porasta suche zbocza, murawy i zarośla. Kwitnie od czerwca do października.

Driakiew lubi gleby lekko zasadowe. Ze względu na spore walory ozdobne driakiew często jest uprawiana w ogrodach, szczególnie na skalniakach.

Driakiew żółta – właściwości lecznicze

Driakiew żółta zawiera w swoim składzie: saponiny triterpenoidowe, flawonoidy, kumaryny, kwasy fenolowe. Ponadto olejek eteryczny, garbniki, olej tłuszczowy,steroidy, alkaloidy, witaminę C.

Właściwości lecznicze tej rośliny określono, jako: przeciwwymiotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, wykrztuśne, przeciwbólowe, napotne, przeciwwirusowe. Wpływa również leczniczo na gojenie się ran i wrzodów . Wskazania medyczne driakwi żółtej skupiają się na niedomaganiach układu pokarmowego, wątroby, chorób żołądka, wspomaga leczenie biegunki i stan zapalny jelit.

Istnieją doniesienia o właściwościach leczniczych ziela przy schorzeniach układu oddechowego, moczowego, zmian skórnych, układu sercowo – naczyniowego. Zmiany skórne powstałe w wyniku takiego schorzenia jak świerzb i łuszczyca, znacznie ustępują przy zastosowaniu wywaru z tego ziela. Ponadto odnotowano niwelowanie stanów chorobowych układu rozrodczego u kobiet, regulując prawidłowy przebieg miesiączki. A także stosuje się tą roślinę przy chorobach oczu. Driakiew żółta działanie rozgrzewające i wzmacniające organizm ludzki. Szerokie spektrum działań leczniczych rośliny stawia ją na czele głównych prozdrowotnych ziół.

Driakiew żółta – zastosowanie

Driakiew żółta posiada wiele zastosowań leczniczych, do których można zaliczyć:

 • Ból głowy
 • Przeziębienia
 • Choroby jamy ustnej
 • Zapalenie płuc
 • Gruźlica płuc
 • Zapalenie oskrzeli i tchawicy
 • Chrypka, kaszel
 • Stan zapalny ucha
 • Infekcja nosa i gardła
 • Choroby weneryczne takie jak syfilis
 • Świerzb, łuszczyca
 • Wypryski skórne, pęcherze, owrzodzenia
 • Hemoroidy
 • Choroby zakaźne takie jak: różyczka, ospa, świnka
 • Zapalenie wątroby
 • Choroby nerek, pęcherza, dróg moczowych
 • Choroby układu rozrodczego
 • Zapalenie mięśni
 • Choroby układu nerwowego
 • Niedomagania układu odpornościowego
 • Choroby reumatyczne.

Driakiew żółta ze względu na rozliczne właściwości lecznicze znalazła zastosowanie przy niwelowaniu bólu różnego pochodzenia zaczynając od bólu głowy, brzucha, mięśni, wątroby, żołądka itd. Ziele wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy usuwając nadkwaśność, zgagę, biegunkę oraz wspierając niwelowanie choroby jelit.

W okresie dużej zachorowalności ludzi na infekcje wirusowe, warto korzystać z właściwości rośliny przy zmniejszaniu podwyższonej temperatury ciała, robienia płukanek do usuwania stanów zapalnych gardła, w tym również anginy. Działanie napotne pozwala szybciej zwalczyć chorobę i wrócić do codziennych zajęć.

Oczyszczanie dróg moczowych z gromadzących się bakterii, jest jedną z podstawowych właściwości, jakie prezentuje driakiew żółta. Ochrona nerek i pęcherza w naturalny sposób, bez efektów ubocznych powoduje, że nie tylko zielarze sięgają po tą roślinę, ale również coraz bardziej świadomi ludzie.

Driakiew żółta należy do rodziny szczeciowate, dzięki czemu działa, jako środek przeciwbólowy w leczeniu reumatyzmu oraz dny moczanowej. Dawniej ziele wykorzystywano, jako lek łagodzący ból zębów. Przynależność do tej rodziny roślin powoduje, że driakiew wykazuje działanie antyoksydacyjne usuwając nadmiar wolnych rodników z organizmu. Takie właściwości mogą pozytywnie wpłynąć na ziołowe leczenie chorób często dotykających ludzi na całym świecie. Należą do nich miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, nowotwory,

Zastosowanie rośliny w celu wyeliminowania chorób zakaźnych, jest znane od dawna, w czasach gdy nie było szczepień i odpowiednich leków, ludzie posiłkowali się takim zielem jak driakiew. Można stwierdzić, że było ono panaceum na wszystkie choroby, przynosząc nie tylko ukojenie w bólu, ale ochraniając organizm przez zgubnym działaniem bakterii i wirusów.

Układ nerwowy człowieka jest bardzo delikatny i negatywnie reaguje na silne emocje. Napar z driakwi żółtej może spowodować uspokojenie, przywrócić prawidłową akcję serca i zapobiec powstawaniu chorób na tle nerwowym.

Driakiew żółta – sposoby użycia

Driakiew żółta – wywar

Jedną łyżkę suszonej driakwi żółtej zalać szklanką wody. Gotować przez 5 minut, następnie przestudzić i przecedzić. Tak przygotowany wywar spożywać w kilku podzielonych porcjach. Wywar można stosować zewnętrznie do przemywania ran, hemoroidów, wrzodów, zmian skórnych wywołanych świerzbem i łuszczycą.

Driakiew żółta – napar

Jedną łyżkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na 15 minut. Po upływie tego czasu, przecedzić i spożywać. Napar doskonale sprawdzi się przy przeziębieniu, ustabilizowaniu układu nerwowego, zadziała także przeciwbólowo. Można naparem płukać gardło i jamę ustną zwalczając groźne dla zdrowia bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...