Lilia bulwkowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Lilia bulwkowata

Lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum L.) – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. W Polsce gatunek zagrożony, natomiast w krajach takich jak Niemy, Czechy, Słowacja narażony na wyginięcie. Rozmieszczenie geograficzne to góry zachodniej i środkowej Europy. Rośnie głównie w Alpach, Apeninach, w Polsce w Sudetach i Karpatach występuje także na Korsyce.

Lilia bulwkowata występuje głównie na łąkach reglowych, pojawia się na miedzach, w zaroślach, na brzegach lasów, a czasem także na brzegach pól. Roślina preferuje gleby umiarkowanie kwaśne i obojętne.

Lilia bulwkowata to geofit, bylina wzrastająca do 130 cm wysokości, jednak na większości stanowisk zwykle nie przekracza 50 cm. Łodyga pojedyncza, nakrapiana i od dołu owłosiona. Liście lancetowate, bezogonkowe, ułożone skrętolegle. Kwiaty pomarańczowe bezwonne z ciemniejszymi cętkami od 1 do kilku na łodydze.

Lilia bulwkowata – właściwości lecznicze

Lilia bulwkowata zawiera w swoim składzie takie związki jak saponiny ponadto garbniki, flawonoidy i kwas askorbinowy. Wewnętrznie stosowany odwar z cebulek ma właściwości moczopędne, stosuje się go w zaburzeniach pracy nerek, w skąpomoczu, jak również dla oczyszczenia i detoksykacji organizmu. A także, jako środek przeczyszczający i przeciwbólowy. Lilia bulwkowata posiada właściwości ściągające, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, zmiękczające, uspokajające, detoksykacyjne, aseptyczne, moczopędne, tonizujące.

Roślinę tą wykorzystuje się do leczenia mdłości i wymiotów kobiet w ciąży, ponadto wpływa zdrowotnie na układ oddechowy i układ krążenia. Korzenie lilii i cebulki zostały wykorzystane do celów leczniczych. Napary stosowano w leczeniu zaburzeń żołądkowych, gorączki i pomocy kobietom w porodzie. Były one również stosowane miejscowo do leczenia ran i oparzeń.

Lilia bulwkowata – zastosowanie

Lilia bulwkowata ma właściwości lecznicze i zmiękczające. Szczególnie działa świetnie w połączeniu z nagietkiem na bardzo wrażliwą skórę. Preparaty z lilii mogą być stosowane do masażu, w kąpieli i po kąpieli dla dzieci. Doskonale leczy suchy naskórek, występuje również w kremach nawilżających do twarzy.

Jedną z głównych korzyści zdrowotnych kwiatu lilii jest to, że pomaga regulować tętno, pozwalając tym samym, aby serce działało wydajniej i regularnie. Kwiat lilii ma wiele zastosowań terapeutycznych, ponieważ minimalizuje drażliwość mięśnia sercowego, nie powodując w rzeczywistości wzrostu tlenu, który jest potrzebny do działania przez mięśnie serca.

Korzyści zdrowotne lilii bulwkowatej dla serca są dobrze znane ze względu na obecność aktywnych glikozydów serca, jak również flawonoidy, które mają tendencję do stymulowania tętnic i powodowania ich rozszerzania. Innym zastosowaniem terapeutycznym kwiatu lilii bulwkowatej jest leczenie oparzeń i zapobieganie powstawaniu blizn. W tej ziołowej kuracji korzeni kwiatu lilii jest wykorzystywany do przygotowania maści, która jest następnie nakładana na dany obszar.

Lilia bulwkowata

Terapeutyczne zastosowania kwiatu lilii obejmują również zastosowanie w przypadku słabych skurczów w czasie porodu. Kwiat lilii jest stosowany do ziołowych środków do leczenia chorób takich jak trąd, zapalenie spojówek, udar mózgu, dusznica bolesna. Jeszcze jednym z zastosowań leczniczych kwiatu lilii jest to, że suszone kwiaty są używane, jako bardzo skuteczny środek przeczyszczający lub moczopędny. Dodatkowo, korzenie i kwiaty lilii są również stosowane w leczeniu ukąszeń pająków.

W niektórych regionach korzenie lilii są spożywane jako herbatki lecznicze w leczeniu kaszlu, gorączki, zaburzeń żołądkowych, jak również w przypadku otwartych ran, siniaków, które mogą obrzęknąć. Świeże lub suszone kwiaty lilii bulwkowatej są również znane, jako bardzo skuteczne w leczeniu wrzodów i stanów zapalnych ze względu na właściwości ściągające i łagodzące.

Kolejną zaletą zdrowotną i terapeutycznymi zastosowaniami kwiatu lilii bulwkowatej jest sok świeżych kwiatów lilii, które są używane do poprawienia trawienia. Wyciąg z kwiatów lilii jest również używany w różnych kosmetykach, jako lekarstwo na trądzik różowaty.

Lilia bulwkowata – inne zastosowania

Oprócz korzyści leczniczych, kwiat lilii ma również inne zastosowania, w których olejek eteryczny z kwiatu lilii jest stosowany w aromaterapii w leczeniu osób cierpiących na depresję, ponieważ ma tendencję do przyczyniania się do poczucia szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. W rzeczywistości olejki eteryczne z kwiatu lilii są również ważnym składnikiem przemysłu perfumeryjnego.

Inne użycie kwiatu lilii bulwkowatej obejmuje również łodygi kwiatów lilii, które są używane w azjatyckiej kuchni, ponieważ są słodkie, i mają łagodny smak roślinny podobny do sałaty, szparagów lub cukinii. W rzeczywistości japońska kuchnia jest również znana z plasterków słodkiej lilii w wielu swoich potrawach.

Lilia bulwkowata – sposoby użycia

Lilia bulwkowata – napar

Jedną łyżkę suszonej rośliny zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem przez 15 minut, następnie przecedzić. Napar należy spożywać w ilości 1 łyżki, co godzinę w przypadku zaburzeń na tle nerwowym, braku apetytu oraz jako środek przeciwbólowy.

Lilia bulwkowata – nalewka

Dwie garście kwiatów i liści, włożyć do szklanego naczynia, następnie wlać jeden litr wysokoprocentowego alkoholu. Po czym odstawić mieszankę na mniej więcej 45 dni, w międzyczasie potrząsając naczyniem. Po upływie czasu nalewkę przecedzić, spożywać w niewielkich ilościach. Nalewka doskonale wpływa na poprawę prawidłowego wydzielania żółci, niweluje napięcie emocjonalne. Można również zastosować ją do przemywania zainfekowanych uszkodzeń skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...