Grzybienie północne – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Grzybienie północne

Grzybienie północne, (łac. Nymphaea candida) występują w Europie, Azji Południowo-Zachodniej, Himalajach, Chinach i Syberii. W Polsce spotykany jest głównie w jeziorach na północy kraju, objęty ochroną. Roślina zasiedla skały siedliskowe, jeziora i powolne przepływy.

Kwiaty kwitną od lipca do sierpnia, a nasiona dojrzewają od sierpnia do października, Kwiaty są hermafrodytem (mają zarówno organy płci męskiej jak i żeńskiej), zapylane przez muchówki, są to również rośliny samonośne. Kwiaty utrzymują się na długich szypułkach, pływające, białe, o średnicy do 9 cm. Płatki korony liczne, spiralne i stopniowo przechodzące w liczne pręciki.

Liście pływające na powierzchni wody, skórzaste o kształcie jajowatym. Na warstwie wierzchniej liście są koloru zielonego, natomiast pod spodem posiadają barwę fioletową. Grzybienie północne rosną na płytkich wodach o dnie zwykle torfowym lub piaszczysto-mulistym i mulistym.

Grzybienie północne – właściwości lecznicze

Grzybienie północne zawierają w swoim składzie: kwasy organiczne, śluzy, garbniki, glikozydy, alkaloidy seskwiterpenowe, nufarydynę, alkaloidy nuparine i nymphaeine, glikozydy, flawonoidy, taninę i substancje mineralne.

Grzybienie północne posiadają liczne właściwości, do których należą: łagodzące, uspokajające, zmniejszające popęd płciowy, ściągające, antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające.

Biorąc pod uwagę właściwości lecznicze rośliny, wywary oraz nalewki są wykorzystywane w niwelowaniu dolegliwości ze strony układu trawiennego, oddechowego, układu rozrodczego kobiet. Ponadto grzybienie północne usuwają przykre objawy chorobowe skóry, układu moczowego, układu nerwowego, układu krążenia. Potwierdzono właściwości rośliny przy niwelowaniu objawów chorobowych wątroby.

Grzybienie północne – zastosowanie

Wywar z korzenia takiej rośliny jak grzybienie północne jest stosowany w leczeniu biegunki. Jest również stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, głównie w obrębie oskrzeli. Ponadto stwierdzono zastosowanie medyczne rośliny w przypadku bólu gardła. A także dróg moczowych oraz nerek.

Zewnętrznie grzybienie północne można użyć do sporządzania płukanki w leczeniu bolesności lub upławów z pochwy. Kłącza są zbierane jesienią i mogą być suszone do późniejszego wykorzystania.

Kwiaty to anafrodyzjak i środek uspokajający. Mają one ogólnie uspokajający wpływ na układ nerwowy, przypuszczalnie redukując popęd płciowy i czyniąc je użytecznymi w leczeniu bezsenności, lęku i podobnych zaburzeniach. Za pomocą z tego ziela dokonano całkowitego wyleczenia raka macicy przy użyciu wywaru.

Grzybienie północne w Chinach są powszechnie stosowane w leczeniu bólów głowy, przeziębieniu, kaszlu, zapalenia wątroby i nadciśnienia tętniczego. Badania naukowe podają, że ziele dzięki właściwościom przeciwutleniającym wpływa regenerująco na uszkodzenie wątroby i chroni ją przed uszkodzeniem immunologicznym.

Napar z kwiatów grzybienia północnego działa przeciwskurczowo i łagodzi zaburzenia pracy serca. Istnieją doniesienia, że grzybienie północne wpływają leczniczo na choroby reumatyczne, niwelując znacznie odczuwanie dolegliwości bólowych.

Grzybienie północne posiadają w swoim składzie nufarydynę, dzięki czemu ma zdolności przeciwnowotworowe. Roślinę tą w medycynie ludowej wykorzystuje się do pielęgnacji włosów, na bazie wywaru przygotowuje się płukanki. Wywar z tego ziela posiada właściwości odkażające i jest także stosowany do przemywania zmian skórnych, takich jak różnego rodzaju krosty, wrzody.

Roślina ze względu na cenne składniki stanowi doskonały lek na niedomagania układu trawiennego w tym biegunkę. Producenci znając właściwości antyseptyczne, jakie posiadają grzybienie stosują je do produkcji maści i kremów. Potwierdzono, że zioło to ma właściwości uspokajające, dzięki czemu można zażywać preparaty z grzybienia w problemach ze snem. Nalewka doskonale niweluje bezsenność i wspomaga układ nerwowy. Przez wielu lekarzy roślina była uważana za skuteczny środek hamujący popęd płciowy.

Reasumując, można stwierdzić, że grzybienie północne wspierają leczenie takich chorób i dolegliwości jak:

 • Biegunka
 • Zapalenie oskrzeli
 • Ból gardła
 • Przeziębienie
 • Stan zapalny układu moczowego w tym nerek
 • Stan zapalny pochwy
 • Bezsenność
 • Nadpobudliwość
 • Stan zapalny skóry w tym skóry głowy
 • Reumatyzm
 • Cukrzyca
 • Zaburzenia pracy serca
 • Stan zapalny wątroby.

Grzybienie północne – sposoby użycia

Grzybienie północne – wywar:

Jedną porcję suszonych kłączy rośliny (np. 5 gram) zalać 250 ml wody, Przykryć naczynie i gotować przez 15 minut. Następnie pozostawić do przestudzenia, po czym przecedzić. Wywar można spożywać wewnętrznie, ale doskonale sprawdza się również, jako środek odkażający na zmiany skórne oraz jako kompresy na bóle stawów.

Grzybienie północne – napar:

Jedną łyżkę suszonego zioła zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 20 minut, pod przykryciem. Następnie należy przecedzić i spożywać.

Grzybienie północne – nalewka:

Nalewkę można przygotować w stosunku 1:5. Czyli jedną porcję suszonych kłączy rośliny zalać pięcioma porcjami alkoholu wysokoprocentowego. Taki macerat pozostawić na 14 dni, kilka razy w tygodniu potrząsając butelką. Po upływie dwóch tygodni przecedzić i spożywać w niewielkich ilościach (1 łyżkę) do trzech razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...