Kuklik zwisły – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kuklik zwisły

Kuklik zwisły (Geum rivale) rozwija się swobodnie w północnych częściach Europy, w Kanadzie i Syberii, w Wielkiej Brytanii i w Szkocji. Ponadto roślina rośnie w Azji Centralnej, i na Kaukazie.

Roślina preferuje wilgotne gleby, wilgotne lasy, rowy. Najbardziej korzystnym warunkiem uprawy jest pełne słońce lub częściowy półcień. Nadaje się do: lekkich (piaszczystych), średnich (gliniastych) i ciężkich (gliniastych) gleb. Odpowiednie pH: kwasowe, neutralne i zasadowe (alkaliczne) gleby. Może rosnąć w półcieniu (lekkie lasy) lub bez cienia. Preferuje wilgotną lub mokrą ziemię.

Kuklik zwisły posiada ciemno – czerwoną, wyprostowaną łodygę o wysokości od 25 do 75 cm, ledwo rozgałęzioną i z kilkoma liśćmi o prostszej formie. Dolna część łodygi jest pokryta włoskami i jest powyżej bardzo puchowa. Liście w kształcie rozety, długie, zwisające, listki końcowe większe, z licznymi segmentami. Roślina charakteryzuje się grubym kłączem, jasnobrązowego koloru.

Kwiaty są dosyć duże, opadające płatki tworzą zwartą i dzwonową koronę, matową z purpurowym odcieniem o ciemniejszych żyłach. Okres kwitnienia rozpoczyna się wczesną wiosną i przedłuża się do połowy lata. Kwiaty są hermafrodytem (mają zarówno organy płci męskiej jak i żeńskiej) i zapylane przez pszczoły. Nasiona dojrzewają od czerwca do października.

Kuklik zwisły – właściwości lecznicze

Kuklik zwisły posiada właściwości lecznicze takie jak: tonizujące i silnie ściągające, korzystnie działający przy krwotoku i biegunce. Ponadto zawiera garbniki, skrobię, związki organiczne, gorzkie glikozydowe geiny, które uwalniają olejek eteryczny, zawierający eugenol i żywicę. A także w skład wchodzą: kwas chlorogenowy, kwas cynamonowy, kwas galusowy i kwas kawowy. Świeże liście zawierają duże ilości witaminy C, karoten.

Roślina działa hemostatycznie, przeciwbólowo, regenerująco, również jest to środek antyseptyczny, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy.Ponadto potwierdzono takie właściwości jak: przeciwnowotworowe, żółciopędne, antybakteryjne, przeciwwirusowe.

Często kuklik zwisły jest stosowany, jako popularne lekarstwo przy zapaleniu płuc, niestrawności i chorobach jelit związanych z zaburzeniami żołądka.

Kuklik zwisły – zastosowanie

Ze względu na swój skład chemiczny kuklik zwisły jest aktywnie stosowany w medycynie. Wywar z korzenia rośliny stosowany jest w ciężkich krwotokach, biegunkach, zapaleniu jelita grubego, bezsenności, bólach głowy. Wywar jest stosowany również w chorobach stawów i mięśni, do kąpieli, w bólach gardła i krwawieniach do płukania jamy ustnej. W stanach przygnębienia i przeżywania stresu można użyć nalewki z kuklika zwisłego na bazie wina.

Szczególnie cenione są kwiaty rośliny, wykorzystywane do leczenia zakażeń wirusowych, chorób nerek, pomagają także złagodzić objawy w chorobach jelit i żołądka. Należy stosować ekstrakty z tej rośliny w zapalenie jelita grubego, kolki, wzdęcia.

Kuklik zwisły jest używany do leczenia kaszlu, biegunki, zapalenia błony śluzowej żołądka, malarii, zapalenia pęcherzyka żółciowego. Proszek z korzenia jest najlepszym lekarstwem na gojenie się ran. Zaleca się stosowanie korzenia, przy suchym tak zwanym „szczekającym kaszlu”. Ponadto zioło używane jest do leczenia chorób w obrębie wątroby, nerek.

Nalewki lecznicze, wywary stosowane są do leczenia hemoroidów, zatrzymywania krwawień w macicy, złagodzenia objawów alergii, zmniejszenia kwasowości w żołądku. Jest to również jeden z najlepszych leków, które mogą przynieść ulgę przy kamieniach nerkowych. Ponadto, ułatwia leczenie reumatyzmu.

Kuklik zwisły jest zalecany do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych takich jak zapalenie przyzębia, zapaleniu krtani. Zioło jest również stosowane zewnętrznie do różnych schorzeń skóry – usuwania przebarwień, plam, piegów z twarzy. 

Kuklik zwisły – sposoby użycia

Napar:

Susz z rośliny zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na godzinę do zaparzenia. Przecedzić i pić trzy razy na dobę godzinę przed posiłkami.

2 łyżki wysuszonych, rozdrobnionych kłączy z korzeniami zalać 500 ml wrzącej wody. Zaparzać przez około 20 minut. Po przecedzeniu użyć do mycia, płukania i kąpieli miejscowych.

Przygotowując lek na bezsenność, należy kłącza z korzeniami starannie zetrzeć na proszek, a następnie 1 gram proszku zmieszać z jedną łyżeczką miodu i jeść trzy razy dziennie. Ten lek pomaga na zaburzenia na tle nerwowym i przy bezsenności.

Na stany napięcia nerwowego przygotować nalewkę: 5 łyżek suszonych korzeni, zalać 500 ml wina, pozostawić na 8 dni, a następnie przecedzić. Spożywać godzinę po jedzeniu.

Przygotowując nalewkę na złagodzenie bolesnych objawów endometriozy: 100 gram świeżo pokruszonego korzenia zalać litrem czerwonego wina, pozostawić w chłodnym, ciemnym miejscu przez dwa tygodnie, z okresowym wytrząsaniem. Pić 50 gram trzy razy dziennie przed posiłkami tydzień przed rozpoczęciem się miesiączki.

Wywar:

15 gram korzenia, wstępnie zmielonego, zalać wrzątkiem, gotować na wolnym ogniu pół godziny. Pozostawić do przestygnięcia, przecedzić i spożywać. Zalecany do płukania jamy ustnej oraz w celu złagodzenia bólu mięśni, stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...