Tarczyca pospolita – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

tarczyca pospolita

Tarczyca pospolita (Scutellaria galericulata), często występuje w Anglii, choć rzadko w Szkocji i lokalnej w Irlandii. Rośnie na terenie Polski. Korzeń jest wieloletni i pełzający. Łodyga dorasta do wysokości 15 cm do 45 cm, jest nieco smukła, rozgałęziona. W małych okazach, prawie prosta, z przeciwległymi liśćmi lancetowatymi, podłużnymi i zwężającymi się, w kształcie serca u podstawy. Od 1,5 cm do 6 cm długie, karbowane.

Kwiaty są dwuwargowe, rosnące z kątach liści obracane w jedną stronę, szypułki są bardzo krótkie. Kwiatowy kielich jest prawie zamknięty, ponieważ środkowa część dolnej wargi ściśle naciska na górną wargę. Różnobarwne z wewnątrz, długie i zakrzywione wargi są krótkie, a dolna warga ma trzy płatki. Roślina jest w kwiecie od lipca do września. Tarczyca pospolita wzrasta nad jeziorami, rzekami preferuje wilgotne tereny oraz gleby piaszczyste i torfowe.

Tarczyca pospolita – właściwości lecznicze

Ziele posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, łagodnie uspokajające, żółciopędne, rozszerzająco na naczynia krwionośne i mocno tonizujące. W domu napar jest czasami stosowany w leczeniu zakażeń gardła. Zakres korzyści zdrowotnych czerpanych przez użytkowników rośliny jest spowodowany obecnością różnych związków fenolowych i flawonów. Które wpływają na organizm na wiele różnych sposobów.

Roślina jest zbierana latem, gdy zaczyna kwitnąć i może być suszona do późniejszego użycia. Roślina ta jest rzadko stosowana w medycynie ziołowej, choć mówi się, że ma doskonałe zastosowanie.Tarczyca pospolita była tradycyjnie stosowana w leczeniu wielu stanów nerwowych, w tym padaczki, bezsenności, lęku, delirium.

Ponadto preparaty z rośliny wprowadza się podczas wycofywania się z barbituranów i środków uspokajających. Zaobserwowano również  pozytywne efekty lecznicze przy nerwobólach. Roślina była wykorzystywana do unormowania krwawienia miesiączkowego, jednak nie należy jej podawać kobietom w ciąży, ponieważ może wywołać poronienie. Ta roślina powinna być stosowana z pewną ostrożnością, gdyż w nadmiarze powoduje zawroty głowy, osłupienie, splątanie i drżenie.

Może być stosowana zewnętrznie w postaci okładów lub do przemywania: doskonale wpływa na cerę, ma działanie przeciwzapalnie i antyseptycznie. Tarczyca pospolita pomaga w usunięciu plam potrądzikowych.

Tarczyca pospolita – zastosowanie

Niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych tarczycy pospolitej obejmują zdolność do zmniejszenia lęku, łagodzenia niedomagań układu nerwowego a także leczenia cukrzycy, pomocy w odchudzaniu, zapobiegania niektórym nowotworom, zmniejszeniu stanów zapalnych, i problemom ze snem.

Łagodzenie niepokoju: istnieje wiele różnych ziół, które mogą zapewnić ulgę w stresie i niepokoju. Napar z tarczycy pospolitej jest również bardzo popularną metodą, ponieważ może pomóc w zrównoważeniu hormonów w organizmie, stymulować uwalnianie endorfin i generalnie zrównoważyć nastrój. Jeśli ktoś czuje nieustannie napięcie, może wspomóc się naparem z tej rośliny. Związki fenolowe mogą mieć szeroki zakres wpływu na równowagę hormonalną, a zioło to jest bogate w związki przeciwutleniające.

Ból: istnieją pewne właściwości przeciwbólowe tarczycy pospolitej, co oznacza, że spożywanie jej może pomóc złagodzić ból w całym ciele, częściowo przez zmniejszenie stanu zapalnego. Można jednak zrobić suszone zioło w postaci pasty i zastosować ją bezpośrednio na obszar, w których występuje ból. Można odczuć znaczną poprawę podczas gojenia ran, lub w przypadku kontuzji. Również małe zadrapania i siniaki mogą być leczone szybciej, stosując miejscowo zioło, ponieważ bogate związki fenolowe i flawony pobudzają przepływ krwi do skóry i zapobiegają infekcji.

Zaburzenia układu nerwowego: jeśli u chorej osoby występują zaburzenia nerwowe, mogą wystąpić napady padaczkowe lub inne skrajne objawy niepożądane. Napar z tarczycy pospolitej może uspokoić układ nerwowy i zapobiegać epizodom. Roślina tradycyjnie jest wykorzystywana do zmniejszenia częstości napadów padaczkowych i nasilenia u tych osób. Regularne dodawanie zioła do wody pitnej raz dziennie wpływa na taki pozytywny efekt.

Tarczyca pospolita

Zdrowie wątroby: doskonały sposób na detoksykację ciała i zwiększenie ogólnej kondycji zdrowotnej, napar z tarczycy pospolitej jest możliwie najlepszym sposobem. Roślina jest związana ze zwiększoną aktywnością przeciwutleniającą w wątrobie, która jest jednym z najszybciej rozwijających się narządów. Co może znacząco zwiększyć prawidłowe działanie wątroby. Zioło zmniejsza toksyny w organizmie i krwi, poprawiając ogólny stan zdrowia.

Zarządzanie cukrzycą: tarczyca pospolita ma swoje zastosowanie w regulowaniu insuliny u osób cierpiących na cukrzycę. Regulacja insuliny i glukozy jest niezbędna i wydaje się, że roślina mogła zwiększyć produkcję insuliny przez trzustkę. Może pomagać regulować poziom insuliny w organizmie. Ponadto, wykazuje ona związek z obniżonym poziomem cholesterolu, który jest czynnikiem zwiększającym poziom cukrzycy.

Zdrowe serce: dzięki zmniejszeniu poziomu cholesterolu w sercu, roślina jest w stanie obniżyć ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic, ataków serca i udarów mózgu, które tak często towarzyszą narastaniu płytki miażdżycowej w tętnicach. Obniżenie poziomu cholesterolu wpłynie na zmniejszenie ciśnienia krwi i zapobiegnie chorobom wieńcowym.

Utrata masy ciała: chociaż badania nad tym szczególnym aspektem rośliny nadal nie są jasne. Wydaje się, że zmniejszenie stężenia triglicerydów stymulowanych przez tarczycę pospolitą również może pomóc w szybkiej utracie wagi w połączeniu z właściwą dietą. Te badania są w toku, ale stanowi ekscytującą nową opcję dla tych, którzy poszukują nowych sposobów na utratę wagi.

Zapobieganie rakowi: tarczyca pospolita od dawna stosowana jest na Wschodzie w celu naturalnego leczenia raka, a mianowicie, że ten ziołowy środek zaradczy wywołuje apoptozę, czyli nagłą śmierć komórki, w komórkach nowotworowych. Uważa się, że są spowodowane przez przeciwutleniające składniki flawonu z ziół. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych i spowalnia wzrost nowotworu, dając tym samym inne leczenie raka szansę na skuteczność i wygrać ostateczną walkę z chorobą.

Tarczyca pospolita – sposoby użycia

Napar: 30 gr. suszonej tarczycy pospolitej zalać wrzącą wodą, i pozostawić na dwadzieścia minut, do zaparzenia. Następnie odcedź resztki rośliny i pozostaw do ostygnięcia. Można napar słodzić cukrem lub miodem, jeśli smak nie jest przyjemny.

Napar można również stosować poprzez moczenia tkaniny bawełnianej lub podobnej tkaniny i umieszczanie jej na ciele pacjenta z wysoką gorączką.

Tarczycę pospolitą można łączyć z innymi ziołami, aby uzyskać efekt leczniczy. Na wyciszenie serca, zmiany trądzikowe, stan zapalny narządów płciowych: po jednej łyżce tarczycy pospolitej, kwiatu głogu i ziela serdecznika. Wymieszane zioła zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia. Po odcedzeniu stosować.

Stany depresyjne i lękowe: po jednej łyżce tarczycy pospolitej, arcydzięgla, glistnika i serdecznika. Zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać, przecedzić i spożywać.

Do przemywania skóry można przygotować: świeże ziele tarczycy pospolitej zmielić, dodać jedną szklankę wody, 1 łyżkę soku z cytryny oraz 1 łyżeczkę octu winnego. Przechowywać przez okres dwóch dni w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Następnie przecedzić, dodać 1/3 łyżeczki Azulanu, dokładnie wymieszać. Taki preparat wpływa na skórę, przeciwzapalnie, odkażając, znacznie poprawia koloryt skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...