Ukwap dwupienny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Ukwap dwupienny

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) nazywany także szarotą rozdzielnopłciową, szarotą czerwoną lub białą, kocanką rozdzielnopłciową, kocanką czerwoną lub białą, albo po prostu ukwapem ślicznym, czy też „kocimi łapkami”, to dwupienna bylina z ulistnionymi rozłogami, tworząca niskie, zwarte darnie.

Ukwap dwupienny – charakterystyka ogólna (w pigułce):

  • Wysokość – od ok. 5cm. do nawet 36 cm;
  • Porost – powolny, nadziemny, ulistnionymi rozłogami;
  • Występowanie – rzadko spotykana; rośnie w lasach iglastych, w suchych, wilgotnych borach sosnowych, na polanach śródleśnych, na zrębach, w zaroślach, przy drogach leśnych, na wzgórzach, na wydmach i ubogich, suchych łąkach przyleśnych. W Polsce przeważnie spotykany na niżu. W Szwajcarii ukwap to roślina pospolita, szczególnie w kantonach północnych.
  • Okres kwitnięcia – od maja do lipca.
  • Warunki sadzenia – najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, na glebie piaszczystej, kwaśnej, ubogiej, na lekko wzniesionej rabacie. Z powodzeniem można sadzić również dobrej, próchniczej glebie, na ziemi dobrze zdrenowanej. Zaleca się ciepłe i suche podłoże. Ukwapem można obsadzać murki, czy wypełniać wolne przestrzenie w ogródkach skalnych. Odporny na mróz.
  • Liście – przyziemne: łopatkowato-odwrotnie-jajowate, tępe; liście górne: równowąskie lub lancetowate, białofilcowate.
  • Kwiatostan – łodyga kwiatowa sięga wysokości ok. 15 cm. Wzniesiona, białofilcowato owłosiona.
  • Koszyczki kwiatowe – niepozorne, zebrane w baldachokształtne wiechy, czerwone.
  • Kwiaty – pręcikowe (męskie) białe rurkowate, z kolei kwiaty słupkowe (żeńskie) różowe, nitkowatorurkowate.

Ukwap dwupienny – składniki czynne:

  • olejek eteryczny;
  • żywice;
  • garbniki;
  • gorycze;
  • saponiny trójterpenowe;
  • antrachinony.

Ukwap dwupienny – właściwości lecznicze

Ukwap dwupienny prócz właściwości ozdobnych posiada również właściwości lecznicze. Surowcem leczniczym w tym przypadku są kwitnące, ulistnione pędy (tzw. ziele ukwapu), w skład których wchodzą wszystkie najważniejsze substancje składowe. Zbiera się je w okresie kwitnięcia, ścinając wierzchołki pędów z kwiatami lub same koszyczki kwiatowe. Następnie powinny być one suszone w temperaturze pokojowej, koniecznie w ciemnym miejscu.

Najistotniejsze właściwości lecznicze wykazywane przez ukwap dwupienny to:

Ukwap dwupienny – zastosowanie

Ze względu na swoje bogate właściwości lecznicze, stosowanie ukwapu dwupiennego zalecane jest zazwyczaj przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym (trawiennym) oraz w schorzeniach i uciążliwych objawach układu oddechowego. Ukwap dwupienny doskonale sprawdzi się, więc w przypadku:

  • kamicy żółciowej, dyskinezy dróg żółciowych, niedoboru żółci;
  • refluksu (pomocniczo);
  • stanów zapalnych wątroby;
  • zaflegmionego układu oddechowego;
  • uporczywego kaszlu z nieżytem gardła, jamy nosowej i oskrzeli;
  • krwawień wewnętrznych;
  • nadmiernych krwawień miesiączkowych, krwotokach macicznych;
  • hemoroidów.

Ukwap może być stosowany przy profilaktyce przewlekłych chorób wątroby i układu żółciowego. Doskonale współdziała z innym ziołami leczniczymi takimi jak chociażby: karczoch, ostropest, jastrzębiec, mniszek, cykoria, tymianek, macierzanka, cząber, kocanka, rzepik, dymnica, glistnik, mydlnica, hyzop i oman.

W ludach wschodnich ukwap dwupienny stosowany jest przy konwulsjach, jako środek uspokajający oraz zewnętrznie w postaci kąpieli przy egzemach u dzieci. W Rosji z kolei stosowany głównie, jako środek zapobiegający krwawieniom wewnętrznym oraz preparat wspomagający krzepliwość krwi.

Mimo wszystko jednak ukwap należy stosować ostrożnie. Głównie dlatego, że roślina wykazuje bardzo silne działanie i przedawkowana może prowadzić do poważnych zatruć i podrażnień układu zarówno pokarmowego, jak i moczowego oraz pojawiającymi się dolegliwościami w postaci biegunki, wymiotów i nudności.

Poza tym ukwapu absolutnie nie wolo podawać dzieciom poniżej 6 roku życia. Szczególną ostrożność zachowując również w przypadku kobiet w ciąży, które mogą przyjmować napar wyłącznie w sytuacji nieżytu układu. Nie zaleca się jednak podawania naparu z ziela ukwapu kobietom karmiącym, a to głównie z powodu obecności w składzie saponinów i triterpenów, które przedostają się do mleka i wywołują działanie farmakologiczne u niemowląt.

Ukwap dwupienny – sposób użycia

Ukwap dwupienny po zasuszeniu pędów wykorzystywany jest zazwyczaj w postaci naparu/ maceratu. Przygotowuje się go z 1 łyżki rozdrobnionego ziela, który z kolei należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie patrzyć pod przykryciem i pozostawić do naciągnięcia na czas ok. pół godziny. Po upływie tego czasu przecedzić i pić małymi porcjami. Przeważnie zaleca się spożywanie nie więcej niż jednej szklanki dziennie, małymi łykami.

Przy stanach zapalnych i infekcjach układu oddechowego do naparu warto dodać miód, propolis, a nawet sok malinowy. Z kolei dodatek glistnika złagodzi i wyhamuje kaszel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...