Ostropest plamisty – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest gatunkiem rośliny, który należy do rodziny astrowatych. Roślina ta pochodzi z regionów śródziemnomorskich, głównie z południowo-wschodniej Europy, oraz z Afryki Północnej czy Azji Mniejszej. Dzięki bardzo niskim wymaganiom glebowym i klimatycznym, ostropest rozpowszechnił się niemal na całym świecie. Przyjął się on bowiem w każdej strefie klimatycznej. W Polsce głównie jest rośliną uprawną, jednak zdarzają się przypadki dziczenia ostropestu. Ostropest plamisty potrafi osiągnąć do 1,5 metra wysokości.

Roślina sama w sobie bardzo przypomina zwyczajny oset. Większość ludzi zwyczajnie omija tę roślinę. Nie wiedzą jednak, jak bardzo pożytecznym zielem jest ostropest plamisty.

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze

Roślina ta, jest nazywana fenomenem lecznictwa. Ostropest plamisty ma mnóstwo właściwości leczniczych. Ostropest ma silne działanie antyhepatotoksyczne, czyli głównie zapobiega niszczeniu, uszkadzaniu się komórek wątroby. Najważniejszą substancją leczniczą, jaka jest w ostropeście plamistym to sylimaryna. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego. Substancja ta stabilizuje błony komórkowe wątroby, przez co skutecznie chroni wątrobę i znacząco zwiększa regenerację wątroby.

Ostropest plamisty – zastosowanie

Największym przyjacielem dla ostropestu plamistego jest wątroba. Roślina ta ma bardzo silne właściwości odtruwające, potrafi zneutralizować nawet toksyny muchomora sromotnikowego! Roślina ta jest głównie stosowana po toksycznych uszkodzeniach komórek wątroby. Ostropest chroni miąższ wątroby oraz nerek przed szkodliwym działaniem toksyn. Ma zastosowanie u osób walczących z alkoholizmem, ponieważ skutecznie neutralizuje zatrutą alkoholem wątrobę. Znacząco przyspiesza usuwanie niepotrzebnych substancji z wątroby.

Ostropest plamisty używany jest także często podczas długiej i silnej farmakoterapii, ponieważ długotrwałe branie leków potrafi uszkodzić wątrobę. Stosowana także w terapii przeciwnowotworowej.

Roślina ta regeneruje stare komórki wątroby, ale także służy powstawaniu nowych komórek. Zawarta w owocach ostropestu plamistego wspominana wcześniej sylimaryna, znacząco podnosi poziom glutationu (białka) w wątrobie. Silnie przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników, zatem znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka raka wątroby. Substancje zawarte w ostropeście plamistym skutecznie wypierają komórki nowotworowe. Ostropest plamisty posiada również działania przeciwzapalne, głównie zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby.

Dzięki specjalnym właściwościom leczniczym, ostropest plamisty jest głównym składnikiem przy produkcji leków osłonowych.

Warto jeszcze dodać, że ostropest plamisty wspomaga nie tylko wątrobę, ale również jest bardzo dobry na zapalenie skóry, łuszczycę oraz na kamicę żółciową. Ponadto ostropest plamisty, usuwając wcześniej już wspomniane wolne rodniki z naszego organizmu, działa również bardzo na poprawę pamięci oraz koncentracji. Ostropest plamisty potrafi także walczyć z cukrzycą typu drugiego. Osoby cierpiące na cukrzyce, stosując codziennie ostropest plamisty mogą skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi. Osoby mające problem z cholesterolem również mogą poszukać „wsparcia” u ostropestu plamistego, ponieważ obniża poziom cholesterolu.

Ostropest plamisty – sposób użycia

Jednym z głównych i najczęściej stosowanych sposobów użycia ostropestu plamistego są jego nasiona. Uprzednio mielone (bądź też w całości) i wysuszone idealnie nadają się do spożycia. Możemy je kupić lub zmielić samemu. Nasiona stosujemy w ilości dwóch łyżeczek, a następnie popijamy letnią wodą. Warto nasiona stosować w dłuższym okresie czasu oraz systematycznie, ponieważ im dłużej i częściej będziemy stosować nasiona, tym lepszy będzie efekt. Oczywiście nie można przesadzać z ilością, dwie łyżeczki dziennie w zupełności wystarczą. Nasiona można dodawać także do różnych dań, na przykład sałatek czy owsianki.

W aptekach ostropest plamisty jest dostępny w postaci kapsułek czy drażetek. Jak zapewniają producenci leków, wszelkie kapsułki są bezpieczne w użytkowaniu, nawet przez dłuższy okres czasu. Jedynym skutkiem ubocznym, może być lekkie działanie przeczyszczające, co nie dziwi, bo przecież ostropest plamisty wspomaga głównie nasza wątrobę.

Z nasion ostropestu plamistego produkuje się również olej. Spowalnia on proces starzenia i skutecznie leczy stany zapalne skóry. W związku z tym, powstają kosmetyki na bazie oleju ostropestu plamistego, który eliminuje zaczerwienienia skóry i poprawia jej zdolności regeneracyjne (spowodowane jest to sporą ilością witaminy E zawartej w ostropeście).

Ostropest plamisty jest również dobrym rozwiązaniem, kiedy nasz pies ma problemy z wątrobą. Naukowo stwierdzono, że u psów nie występują żadne skutki uboczne. Co więcej, psy z reguły nie mają „oporów” przed zjedzeniem na przykład nasion ostropestu plamistego. Powinno się dawkować 1 g na 1 kg masy ciała psa.

Ostropestu plamistego nie powinno się stosować w przypadku ostrych stanów zapalnych czy zatruć, ponieważ może mieć działania uboczne. Należy uważać również z podawaniem preparatów z ostropestu plamistego dzieciom poniżej 12 roku życia oraz kobietom w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...